Veliko ratno ostrvo

Lepše je putovati u društvu, podelite to sa nama
Odgovori
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 873
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Mileta » Utorak 13 Okt, 2020 13:52

Ovo ništa ne valja, ako se opet ne ponovi! :laughing-rolling: :obscene-drinkingcheers:

SRSA
Korisnikov avatar
Postovi: 341
Pridružio se: Ponedeljak 21 Okt, 2019 17:02
Lokacija: Beograd - Čukarički rukavac
Plovilo: čelični kabinaš "Srsa"
Dimenzije: 10m x 2,9 m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od SRSA » Utorak 13 Okt, 2020 15:11

Ja ne verujem da vam je bilo lepo kao što slike prikazuju. :obscene-drinkingcheers:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Uros » Utorak 13 Okt, 2020 17:32

*** nastavak ***

Prelazim na Zemunsku obalu i vezujem se na svoje mesto na Jedriličarskom klubu, izlazim sa marine i ubrzo srećem Vladu i njegovu prijateljicu. Uzimam njihove stvari i prelazimo na Rebell. Ja im predlažem da umesto prvobitnog plana da plovimo Dunavom, odemo prvo na ostrvo da ručamo jer je gulaš tek skuvan, pa posle toga da zaplovimo. Oni iako su ručali, nisu imali ništa protiv da posetimo ostrvo i da se upoznaju sa ostatkom društva.

Pristajemo uz Zvekijev "Alibi" i dok sam vezao krmeni kanap za Alibi, Mileta i Igor su već uvezali pramac i poslali mi drugi bočni kanap i pomogli gostima da lako izađu na obalu. Svi se upoznaju sa njima, odmah su im postavljeni tanjiri i sipano vruće jelo iz "Dunavskog kotlića". Dali su mu odličnu ocenu i nastavili smo druženje uz prepričavanje znanih i neznanih priča o Dunavu, Zemunu, alasima i čamcima. Vlada je došao sa svojom kapom koja mu je ostala posle prodaje broda, i pričao nam kako je plovio i kako je preživeo jedno strašno nevreme u Norveškoj na moru. Bilo je još dosta zanimljivih priča koje nam je ispričao, a onda je uzeo gitaru i zapevao neke od svojih "priča" prema kojima je napisao pesme.

Ređale su se njegove pesme "Moj Zemune", "Danas nije moja nedelja", "Ima jedan kućerak u Sremu", "Ja sam rođen na obali reke" i druge, a mi smo uživali u ovom nesvakidašnjem doživljaju. Sve je teklo prilično spontano i verovatno je zbog toga bilo tako lepo. U nekom trenutku smo napravili pauzu i oni su otišli da prošetaju ostrvom, a mi smo uz veliku pomoć Igora i Jovanke, za čas posla sredili i oprali sve sudove, i spakovali na brodove dok pre nego što su se vratili. Otpevali smo još koju, Vlada je pročitao jednu svoju pesmu i poklonio svoje knjige Mileti, Zvekiju i Igoru, i rešili smo da se rastanemo jer je ostalo još oko sat vremena do zalaska sunca. Prelazimo na Rebell, a Jovanka i Igor odlaze sa Miletom.

Palim motor i krećemo uzvodno pored Zemuna, pričamo o ljudima sa vode, o događajima vezanim za Dunav i u jednom trenutku predajem Vladi kormilo, da se priseti plovidbe. On mi kaže da je imao Švedski brodić "Nidelv" sa istim Volvo motorom kao što ja imam, i da obožava taj njihov zvuk. Samo što je seo za upravljač, okreće se ka meni sa smeškom i kaže:
- "Čuj ga samo kako šapuće..."

Pomenuo sam im da u Zemunu važi pravilo da ako se nebo zacrni iznad Gardoša i kule, to znači da sledi opasno nevreme u narednih 15 ili 20 minuta, takozvana salauka. Vlada mi kaže da su u njegovoj mladosti, tu stranu neba(severozapad) zvali "Babin budžak" i da je tačno da je odatle uvek dolazilo nevreme. Onda smo došli do zaključka da svako mesto u našoj Srbiji ima svoj "Babin budžak" i da su ljudi obraćali pažnju na vremenske uslove u tom delu horizonta.

Posle lagane plovidbe i obilaska nekih mesta u okolini, vezujemo se u sam sumrak za šlep Jedriličarskog kluba, a ja iznosim njihove stvari na šlep i polako ih ispraćam do kapije kluba.
Pozdravljamo se a oni puni utisaka od današnjeg dana, obećavaju da ćemo se još družiti i da su proveli predivno vreme sa nama.
I mi smo svakako sa njima, i nadam se da će biti još ovakvih dana, ako ne ove godine, onda od sledeće sezone.

To me podseti na onaj citat: "Život - to nisu oni dani koji su prošli, već oni koje smo zapamtili" 
Ove ćemo sigurno pamtiti dugo...

Evo par snimaka sa ostrva:





#

Pozdrav svima koji prate forum :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Igor Narval » Utorak 13 Okt, 2020 18:05

Srećan je čovek koji ima priliku da bude u društvu ovako dobrih ljudi.

Jovanka i ja uživali u druženju sa izuzetnim ljudima.

Hvala na prelepom danu.

Što reče Mileta, čovek samo da poželi da se ovakvo druženje ponovi...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Uros » Utorak 20 Okt, 2020 18:00

I prethodni vikend smo se našli na Velikom ratnom ostrvu, i uživali u druženju a i dobrom roštilju. Ovoga puta je bilo znatno hladnije pa smo vatru naložili preko dana, čim smo ručali. Nadam se da ćemo uspeti da iskoristimo još koji vikend pre nego što se vreme pokvari :obscene-drinkingcheers:

Slika

Slika

Slika

Slika
Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 873
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Mileta » Utorak 20 Okt, 2020 18:58

Letnja sezona je na izmaku. Dunav ponovo u visokom vodostaju. Kažu ide još gore. Moramo iskoristiti još ovih lepih dana za plovidbu i druženje na reci. Ja u nedelju prvog novembra najverovatnioje idem sa čamcem u dvorište. Do tada ću se potruditi da barem još nekoliko puta zaplovim makar do kampa i nazad.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Uros » Nedelja 29 Avg, 2021 21:52

Vrlo zanimljiv prilog o Velikom ratnom ostrvu, pohvale za autore :clap:

"Beograd i Beogradjani najvecu korist od Velikog ratnog ostrva mogu imati onda kada nemaju apsolutno nikakvu korist." 15:20

Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 873
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Mileta » Četvrtak 02 Sep, 2021 11:22

Eksta je ovaj snimak o VRO, Uživao sam gledajući i slušajući priču. Preuzeo sam ga za Fb, neka još ljudi pogleda, možda im bude zanimljivo.

Nego gledajte da se organizujemo i ponovimo ono druženje od prošle godine.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od Uros » Petak 16 Sep, 2022 17:50

Prvog vikenda septembra, Zveki, Mileta, Kole i ja, rešili smo da se nađemo na pecanju a posle toga da nađemo zgodno mesto na Velikom ratnom ostrvu gde možemo prenoćiti. Dogovor je da za večeru spremamo ribu na talandari, ali prvo moramo da je upecamo...
Tih dana je lepo radila bela riba pa smo donekle i očekivali da ćemo uhvatiti dovoljno da ne budemo gladni, ali je svako od nas imao u rezervi po jedno pakovanje roštilj kobasica...

Pecaćemo sa spoljne strane VRO, negde ispod plaže "Lido", pa sticajem okolnosti stižem prvi i prolazim sonarom da vidim kakvo je dno i gde kreće optimalna dubina. Nalazim jedno mesto gde dubina sa jednog metra prelazi naglo nizvodno na 3m, i rešavam da usidrim Rebell tako da budemo baš iznad. Ubrzo mi se pridružuje Mileta koji se vezuje za mene, pa bacamo prihranu i zabacujemo štapove. Relativno brzo počinje aktivnost pa dobijam jednog finog Šljivara, i za njim još jednog. Uzvodno vidimo da nam se približavaju Kole i Zveki, pa se raspoređujemo tako da smo svi u istoj liniji. Zveki baca sidro, Kole se vezuje sa jedne strane za Rebell a sa druge za Alibi i spremni smo da obezbedimo riblju večeru.

Slika

Ja im pričam kako sam tek kupio neku novu prihranu sa aromom cimeta dok mi oni govore kako to nema veze i ako ribe ima, ona će da se peca i bez prihrane. A to inače uvek pričam kad pecamo zajedno, jer ako ja počnem prvi da hvatam, odmah krenem da ih zezam kako je to zbog moje prihrane i da ta njihova ne radi posao i da bacaju pare bezveze... :mrgreen:

Imam udarac i vadim još jednog šljivara! Dok sam vadio njega, počinje da mi radi i drugi štap, pa ubrzo kontriram i vadim još jednu ribu. Sad već počinju da razmišljaju o onom cimetu, a i ja potpaljujem kako cimet već daje rezultate! Kole ostavlja štap, ulazi u kabinu i vadi džak sa starim hlebom i spušta ga na dno sa tegom, da proba na plovak. E onda je riba počela da radi više kod njega, pa sam i ja uzeo jedan štap na plovak i nisam više pominjao cimet. Akcije je bilo konstantno, toliko da nije ni kafa mogla da se skuva bez kontre, ali smo uživali i najteže nam je bilo prekinuti na vreme. Riba je uveliko radila ali nam ostaje da se vežemo za obalu, uredimo ribu, obezbedimo drva, tako da smo se oko 18h premestili u obalu.

Slika

Odmah smo napravili plan ko će šta da radi, Zveki i Kole će da urede dovoljno ribe za večeru, a Mileta i ja idemo da obezbedimo dovoljno drva za talandaru i za loženje kasnije. Uspeli smo sve da stignemo na vreme, pre mraka, a ja sam uzeo uređenu ribu i nareckao nož do noža sve sitne kosti, spolja posolio a iznutra ubacio malo vegete u svaku ribu. Za to vreme je Mileta naložio vatru i ja sam postavio talandaru i krenuo sa prženjem.
Veče je bilo savršeno, mirno i bez komaraca.

Slika

Slika

Slika

Slika


Bilo je i onih koji su ipak rešili da potroše te roštilj kobasice, ali ne bih da prozivam Miletu :lol:

Slika


Večera je bila najbolja do sad, sveža riba na talandari, u prirodi...Šta nam više treba?
E ipak je bilo više. Na iznenađenje svih, Mileta donosi domaće štrudle i to u tri varijante, sa orasima, makom i višnjama!
Iako smo bili skroz siti od ukusne ribe, štrudla sa makom se nikad ne odbija, pa smo brzo prešli na taj ukusni desert.

###

Vatru smo ložili do ponoći, sedeli, pričali, svirali, pevali i uživali u možda jednoj od poslednjih toplih noći ove sezone.

Slika

Slika
Inspektor za visinu kabine

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Veliko ratno ostrvo

Post od nele » Petak 16 Sep, 2022 18:13

Bravo !

Odgovori