Boravak na vodi

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
Odgovori
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Boravak na vodi

Post od Mileta » Sreda 24 Jul, 2019 17:51

U jednom od srodnih foruma -moja ladja- imao sam temu koju sam nazvao-konačno na vodi- U njoj sam obično pisao kad bi se moj čamac iz dvorišta preselio na vodu. Pa da i ovde otvorim sličnu temu samo drugačijeg naziva. Svi znate da meni sezona traje od 01. maja do 31. oktobra. Za to vreme plovim i uživam na vodi, sam, sa porodicom ili prijateljima. Van te moje sezone čamac zimuje u mom dvorištu, gde se ponešto radi oko njega. Kao i svake sezone i ove sam čamac spustio na vreme, iako je vodostaj bio velik. Nisam pošteno nekoliko puta zaplovio a voda je toliko narasla da je već bilo opasno na bovi. Jednog dana obilazeći čamac uplašio sam se kada sam ga video jedno 100 metara niže od mesta gde inače stoji. Ogromna vrbe se zaglavila na bovi i bez neke velike muke svukla sidro nizvodno. Čuvari malo nevični situaciji, a i inače. otkačili su pramac koji se oslobodio sidra i držeči na zadnjem vezu okrenuo krmom uzvodno, pa se zbog većeg otpora i veće površine tu nakupilo još više granja, koje je non stop pristizalo. Na brzinu sam otkačio čamac odmakao se prema plovnim putu usput razmišljajući šta mi je činiti. U obalu medju metalne, kabinaše i smederevce nisam mogao. Plašio sam se da mi se čamac ne ošteti, a i nije ni bilo nekog pogodnog mesta. Šta ću , okrenuo sam telefonom upravu marine JP Ada u Čukaričkom rukavcu, i rekao da mi treba pomoć prijatelja. Kad sam im objasnio o čemu se radi, nisu pravili problem, u dve reči sam se dogovrio da odvezem čamac kod njih, zakupim vez na mesec dana i sačekam da s Dunav smiri. Cranchi je uživao vezan uz ponton, a i ja sa njim.

Slika

Slika

Skoro svaki dan sam ga obilazio, provodio vreme na njemu, isplovljavao na malo mirniju Savu, išao uzvodno do Ostružničkog mosta. Jedan dan me je i sin posetio, i to mu je prvi put da udje na ovaj u čamac. Deca ko deca, nemaju kao vremena.

Slika

Dosadno nije bilo, a da vam pravo kažem uželeo sam se malo i pontona. Dodješ lepo do čamca, ispred Tuš, struja ako treba nešto da radiš, gradska voda. Milina.
Dobar Drugar Marko me je jednog dana iznenadio, zove telefonom i kaže ako si na čamcu ne mrdaj, dolazim da malo plovimo. Uživali smo uz Savu par sati. Razmenili nautička iskustva, bez prijatelja na vodi nema dobre plovidbe.

Slika

Već pri kraju boravka na Adi, imao sam još jednu dragu posetu, moj posinak, inače policajac u rečnoj policiji, mi je pravio društvo u takodje celodnevnoj plovidbi Savom,

Slika

Kad nisam imao vremena da odem na čamac, bio sam miran. Čamac zaštićen u rukavcu, osoblje marine ljubazno, a prijatelj sa Foruma Zoran-Popay nije propsutio, kad godi izadje sa svojim čamcem na Savu, da svrati do rukavca obidje čamac ili mene kad sam tamo. Hvala Zoki.
E sve što je lepo kratko traje, mesec dana je brzo prošlo pa se valjalo vraćati na Dunav, a tamo zna se čekala su me dva mangupa bez kojih na Dunavu ne bi bilo toliko lepo.

Slika

Opet na bovu nadajući se da će ostatak sezone vodostaj mirovati i da će se samo uživati u plovidbi i druženju na reci

Slika

Za lepa mesta na Dunavu ne brinem, ima ih dosta, Lido, već čuvena vrba, vojne bašte i dr.... Uživaćemo i ovde pisati da se zapamti za buduća pokolenja, da nauče da vole i cene reku i uopšte prirodu, jer smo mi deo prirode, ako je budemo čuvali čuvaće i ona nas, ako ne, priroda će preživeti ali ljudi sigurno neće-

Slika

Slika

Slika

Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Boravak na vodi.

Post od Uros » Sreda 24 Jul, 2019 21:03

:clap: :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Mileta » Četvrtak 25 Jul, 2019 18:33

Kako sam na početku ove teme rekao, meni sezona na vodi počinje 01.maja, i onda želim ako je ikako moguće da svaki dan budem na vodi. Ove sezone nije baš bilo tako, što zbog velikog vodostaja, lošeg vremena i nekih drugih obaveza, ali nadam se da ću to nadoknaditi u narednom periodu. Tako da sam i danas bio na svom Cranchi-ju. Danas sam rešio da malo plovim uzvodno, ne mnogo daleko ali onako penzionerski polako, uz obalu, osmatrajući gde bi bilo pogodno mesto da se pristane, kupa, peca i sl. Tako da sam odmah upalio Hondu i zamakao prema pupinovom mostu.

Slika

Prolazeći pored vojnih bašti začudio sam se kako voda brzo opada. Sprud kod donjeg ostrva je toliko izašao van vode da mu treba možda još nekih 10-tak metara da se spoji sa mostom. Pitao sam jednog kupača da li se može ući u rukavac, rekao mi je da mi ne bi preporučio jer je baš plitko na samom ulazu, dok je gore uzvodno dublje.

Slika

Dalje uzvodno uz obalu je baš duboko. Zveki mi reče da se taj deo zove Beljarica. Obala je visoka, dobina od 4 pa negde i do 11 metara, ima mesta lepih za prstajanje uz obalu, ali nažalost, ljudi već to zauzeli, napravili gore vikendice, sojenice, svuda uz obalu štapovi, ponegde po koji čamac.

Slika

Kad sam već došao do Beljarice, rekoh, ajde da obidjem bivše kolege, pa sam preprečio Dunav i pristao uz službeni brod SAJ-a.

Slika

Usput sam se javio kolegama, sa kojima sam radio, njima nije mnogo vremena trebalo da sidju do Dunava i da malo zajedno zaplovimo uz prijateljsko ćaskanje.

Slika

Dejan se čak prihvatio i upravljača, da malo ispita mogućnosti Honde i mog čamca. Po osmehu sam video da je zadovoljan :D


Slika

A onda lagani povratak nazad. Imao sam nameru da se vežem za onu "moju" čuvenu vrbu ali za razliku od juče kada sam bio sa svojom venčanom kumom

Slika
danas je vrba bila zauzeta, tako da sam se uputio prema bovi.

Slika

Nije ni na bovi bilo dosadno. Uspeo sam da zalepim čičak traku, na kojoj ću montirati komarnik, a u posetu mi je došao i prijatelj Goran sa svojim malim gumenim čamcem, koji ga vrlo dobro služi na Dunavu.
Slika

I taman kad sam se spremao da krenem kući, na svoj ALiBi stiže Zveki, spusti se sa čamca i zapliva. Toliko mi je pravio zazubice, pa nisam mogao da odolim, već i ja buć u Dunav. Doplivao sam do njegovog čamca, popričali malo, i nazad, oblačenje i kući. Za danas dosta, Nadam se da vam ovo moje pisanije nije dosadno, ali šta ću kad volim plovidbu i volim sa nekim to da podelim, makar i ovako na forumu. Aj zdravo, vidimo se sutra, ili se čujemo, kako god , samo da se plovi! :obscene-drinkingcheers:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Boravak na vodi.

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 06:35

Znači Dunav je konačno malo usporio čim vi doplivavate jedan do drugog na marini...? Ili će pre biti da je i to bezbednija opcija nego da vas čuvar prevozi :lol:

Lepa reportaža :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Mileta » Sreda 31 Jul, 2019 07:38

Mesto zločina 30.jul tekuće godine.
Da ne mislite da se na vodi samo lenčari, verujte radi se i to još kako. Nije lako odozgo upeklo sunce, odozdo vreo pasulj , treba to izdržati!

Slikaweb upload picture

Slika

Posle toga, naravno, trebalo je uništiti sve materijalne dokaze, što nam naravno nije teško palo, a Zvekija i Marijanu nećemo menjati, prave najbolji pasulj na Dunavu a i šire.
Slika

Slika

Slika

Na kraju se mora malo i rashladiti.

Slika

Slika

Popaj
Korisnikov avatar
Postovi: 186
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 07:15
Lokacija: Beograd
Plovilo: Shetland 570
Dimenzije: 5.7m x 2.2m
(unutrasnje mere)
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Popaj » Sreda 31 Jul, 2019 12:04

Bravo. Bas vam je bilio lepo. Malo mi je trebalo do vas, ali sam morao nazad. U petak san slobodan, pa cu na vodu ceo dan.
Gledam ti camac, ipak si dobio sa krovom. Izgleda mnogo ozbiljnije. Verovatno i prakticnije kada dodju hladniji dani.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Mileta » Četvrtak 01 Avg, 2019 20:02

Da mnogo bolje je sa krovom, samo što više vreme prolazi razmišljam što ga nisam još produžio, bilo bi praktičnije, nego sam se plašio da mu ne poremetim stabilnost, ali da se o tome razmišljati, možda uradim to kasnije.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Igor Narval » Petak 02 Avg, 2019 05:10

Mileta,

Nije idelano rešenje, ali prilikom odlučivanja o mogućim rešenjima možda pomogne kako je taj "produžetak" rešen kod Narvala kojeg ja imam. Ovo je rešenje postojalo pre nego što sam ga ja nabavio, tako da da sve pohvale i kritike idu na račun drugih. :D
U svakom slučaju, posle tvrdog krova ide "produžetak" od cerade.


Slika

Nažalost, sada nemam sliku izunutra da se vidi i mehanizam, ali je relativno jednostvano urađeno, postoje fiksni stubovi, od bokova do unutrašnje strane postojećeg tvrdog krova, a na drugoj strani su "makazice" koje su fiksirane za krmene bokove čamca.
Ispod tvrdog krova su drikeri kojim se tenda pričvrsti za trvdi krov.
Prilikom izrade ovog rešenja ono što je dobro urađeno jeste da je napravljen blagi nagib, od tvrdog krova ka kremnom delu tako da se voda ne zadržava na ceradi. Ono što je dobro jeste da se ovaj deo za vreme lepih prolećnih dana lako skine u potpunosti ili se pokrenu makaze i tako se otvori dobar deo čamca.
Najveća mana ovog rešenja u mom slučaju, jeste da ja ni u ovom delu nemam stajuću visinu, ali tu činjenicu sam prihvatio u celom čamcu.
Mislim da je realno najveći "rizik" kod ovog rešenja za čamce koji tokom zime ostaju na otvorenom u situaciji kada padne vlažan i težak sneg, ipak se zadrži na ovom delu. Tada postoji opasnost od propadanja ovog dela. Na sreću, meni se to do sada nije desilo. Kada se desi veća količina padavina u kratkom vremenu ja odem do čamca ili zamolim nekog iz marine da skine sneg sa ovog dela. Pored redovnog čišćenja, sigurno znači i dobra konstrukcija i dobri drikeri ispod tvrdog krova, pa se cerada drži.
Sve u svemu, nema dileme da je plastični krov celom dužinom čamca najbolje. Ja se nisam odlučio na tu opciju iz mnogo razloga, od kojih je najvažniji finansijski deo, jer bi to onda značilo ne samo izradu krova nego i zamenu dve postojeće cerade koje imam prilagođene ovom rešenju.
Meni se ovo rešenje pokazalo kao relativno dobro, a sada tražim način da vidim da li ipak mogu iskorisiti i taj deo cerade. Ideja mi je da na ceradu stavim solarne panele, ali fleksibilne, savitljive. Lagani su i ne traže fiksnu podlogu. Moram to malo pogledati.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Mileta » Subota 17 Avg, 2019 20:14

Danas kvalitetno proveden dan na reci. Namera mi je bila da rano odem na vodu, ali zbog dolaska nekih majstora morao sam odložiti polazak za oko 12 sata. Kad sam ispratio majstore, dobio sam poruku od Igora koji mi je rekao da je usidren sa Narvalom na ušću i da bi se mogli videti ako sam na reci. Nisam gubio vreme stigao do čamca, odvezao se i polako spustio do Igora i njegove supruge. Uvezao Cranchi-ja pored Narvala, i priči nikad kraja, a sve o nautici i čamcima. Narval zaista dobar i prostran čamac. Unutra sve zategnuto, Zveki dobio si konkurenta u sredjivanju čamca, i kod Igora sve zategnuto kao kod tebe :D
Sad nema forografija, jer se nismo setili od priče da išta fotografišemo. Po rastanku otišao sam uzvodno vezao se za vrbu i tu ostao do 19,30 h prelep dan za boravak na reci veče isto, ali moralo se kući. Nadam se da će biti više ovakvih dana i druženja na reci.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Boravak na vodi.

Post od Igor Narval » Nedelja 18 Avg, 2019 07:04

Mileta,

Nama je takodje bilo veoma prijatno druženje sa tobom, neplanirano ali lepo.
Setih se i ja za slikanje, ali veće je bilo kasno. :doh:
Ništa, to nam je razlog da ponavljamo druženje u najkraćem roku i u proširenom sastavu.

Naknadno sam napravio nekoliko slika, da bar imamo podsetnik gde smo bili.
Slika

Slika

Hvala za lepe reči o čamcu, vidi se rezultat osam godina sređivanja i rada.
Kada se setim Narvala na početku mogu ti reći da si ti u boljoj polaznoj poziciji sa tvojim Cranchi-em, brzo ćeš ti to srediti da bude tip-top.

Odgovori