Zanimljiva rešenja na plovilima

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
vaca
Korisnikov avatar
Postovi: 96
Pridružio se: Ponedeljak 24 Okt, 2022 19:03
Plovilo: Pasara Istranka
Dimenzije: 5mx2m
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od vaca » Sreda 17 Jan, 2024 12:21

dell_mare napisao:
Sreda 28 Apr, 2021 07:45
I ja bih to sve prebacio na 12V, uopšte nisam ljubitelj baterija. Zbog povećane vlage na brodu generalno, hoće da puste kiselinu a kontakti rđu.
Zdravo
Ja sam slične svetiljke kupio preko Alija i daju super svetlo (kod mene može i da se menja boja svetla) isto koristi 3x AAA baterije, lepo to izgleda kad radi...
Ali često ne radi 😕
Kad su veće vrućine, baterije se, takoreći bez korišćenja, potpuno isprazne pa onda kad ti zatreba - ne radi
Iz tog razloga sam krenuo u razvlačenje struje na mom čamcu.

Mislim da je dobra fora za stan, ormar, pomoćno svetlo u spavaćoj sobi za noćno čitanje... gde je temperatura uvek oko 20ak stepeni
Ne preporučujem za čamce

To je moje iskustvo i mišljenje

vaca
Korisnikov avatar
Postovi: 96
Pridružio se: Ponedeljak 24 Okt, 2022 19:03
Plovilo: Pasara Istranka
Dimenzije: 5mx2m
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od vaca » Sreda 17 Jan, 2024 12:57

Ljubivoje napisao:
Utorak 16 Jan, 2024 15:43

Može se napraviti po principu uradi sam ali bi ipak to trebalo da se radi na cnc mašini. Lim je prohromski, kod njega sam izmerio debljinu 4mm a mogu da preslikam tačne dimenzije. Jedina nepoznanica može biti snaga opruga koje obaraju kiper u radni položaj, tu mora malo eksperimentisanja.
Ako sam ja dobro shvatio, na našim plovilima koja ne glisiraju, naprava je uvek u radnom položaju tako da opruge i nemaju neku funkciju (pošto je ploča uvek manje-više na istoj dubini)



Slika

Ili grešim?

Ljubivoje
Korisnikov avatar
Postovi: 23
Pridružio se: Ponedeljak 14 Nov, 2022 22:25
Lokacija: Beograd, marina Gradska
Plovilo: Samogradnja
Dimenzije: 9.5m x 2.7m
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od Ljubivoje » Četvrtak 18 Jan, 2024 19:07

Može biti, nizvodno u idealnim uslovima i s vetrom u leđa ne plovim brže od 12km/h tako da to treba ispitati.

P.S.
U međuvremenu, proverio sam taj podatak sa kolegom, dakle podiže se donekle čim se pređe brzina od 5-7 km/h a kako se plovi brže onda se podigne dok voda ne izbaci one kao pločice iznad vode. Snaga federa se šteluje običnim pomeranjem zakačke federa na jednu od rupica.
Inače, materijal nije prohrom nego aluminijum :D a on ima verziju kačenja bez bušenja kavitacione ploče, dakle obične stezaljke, samo to moram da snimim na licinom mestu :D .

Mada, evo i snimak kako je neki švaba to napravio, bez tih federa gde su prikazane i te stezaljke bez bušenja.




Na njegovom sajtu dao je i mere sve sa opisom kako je pravio, na toj stranici skrolovati na dole i pojaviće se detalji na nemačkom a uz pomoć Google prevodioca možemo to i prevesti.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od zankiki » Petak 05 Apr, 2024 10:42

Uros napisao:
Utorak 18 Feb, 2020 18:58
Malo drugačije, ali slične namene, kao i radi lakšeg upravljanja brodom pri malim brzinama ima Srsa na Mantri. Mislim da je to prethodni vlasnik napravio i montirao na motor. Dobro je rešenje, napravljeno je od Inoxa.
Srso kad budeš na brodu slikaj to i daj dimenzije. Ja bih probao da napravim za moju hondu.
Srsa napisao:
Utorak 18 Feb, 2020 18:58
Nema problema, izmeriću i uslikaću. Mada bi bolje bilo da navratiš i detaljno izmeračiš uz čašicu razgovora. :obscene-drinkingcheers:

Evo ga Srsin course-keeper, ali Mileta mora ispoštovati poziv... :D

Slika

Slika
Da li zna neko gde ovo ima da se kupi / napravi u Srbiji?
Koliko se sećam nekada je Busa iz Tehnonautike to i proizvodio i prodavao, ne znam da li se još bavi time?

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od Stefan Ns » Petak 05 Apr, 2024 13:04

A da sam to napravis?

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od zankiki » Petak 05 Apr, 2024 13:38

Ne pitam za sebe, ja svakako nemam to gde da turim ;)
Pitam za drugara, on bi da kupi... Ako ne nađemo, naravno da ostaje poslednja opcija da se pravi.

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Zanimljiva rešenja na plovilima

Post od Stefan Ns » Petak 05 Apr, 2024 16:25

Predpostavio sam da pitas za drugoga.No,obrni okreni ja bih ga pravio.

Odgovori