Ugradnja brodskog motora - dilema

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Popaj
Korisnikov avatar
Postovi: 186
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 07:15
Lokacija: Beograd
Plovilo: Shetland 570
Dimenzije: 5.7m x 2.2m
(unutrasnje mere)
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Popaj » Četvrtak 31 Okt, 2019 18:48

Kao sto i sam kazes, neophodno je da kompletiras sve sto je potrebno. Pripremis motor, sve nastelujes. Mislim da ti je potrebnija neka garaza gde bi sve to pripremio. Iskreno ne znam koliki je posao da osposobis stare otvore na brodu. Sto se tice motora i ostale mehanike, mislim da moze da se montira u jednom danu. Mozda je pametnije da to uradis na prolece, a u medjuvremenu, da pripremis mehaniku. Nosace za motor i deo instalacije mozes da pripremis dok ti je brod u vodi.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Uros » Petak 01 Nov, 2019 11:28

Mislim da nije veliki posao osposobiti stare otvore na brodu, jedino sto treba profi da se uradi je taj deo gde osovina lista kormila ulazi u korito. Tu treba da dodje lezaj, a to kuciste mora biti malo izdignuto da bi bilo iznad vodene linije. Treba sa donje strane dodati na kobilicu nosac koji drzi donju stranu lista kormila, ali to mi ne deluje kao nesto problematicno.

Iskreno mislim da ne mogu bog zna sta pripremiti dok sam na vodi, tacnije, necu mnogo ustedeti na vremenu...



Evo ga interesantan video koji pokazuje ugradnju brodskog motora od pocetka do kraja. Interesantno je da ne vidim nigde odrivni lezaj? Ovaj motor mi deluje prilicno ozbiljno...verovatno idu drugaciji nosaci motora pa se sva sila prenosi na motor.
Inspektor za visinu kabine

Zoran T
Korisnikov avatar
Postovi: 24
Pridružio se: Nedelja 06 Okt, 2019 18:14
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Zoran T » Sreda 06 Nov, 2019 17:02

Moras da vodis racuna pod kojim uglom ide osovina i pod kojim uglom ti stoji motor...mislim da za DMB ako je ugao veci od 6% mora drugo korito motora i uljna pumpa...proveri

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Uros » Sreda 06 Nov, 2019 17:41

Da, kako sve vise kopam oko te tematike, ispada da mora o mnogo stvari da se vodi racuna. Takodje bi pozicija i ugao lista kormila morali biti perfektno podeseni sto ne znam na osnovu cega bih postigao... :think:

Dobro je sto smo ovu temu malo razradili, doslo se tu do nekih zakljucaka koji navode na to da bi sve to moglo da se uradi, ali bih onda imao situaciju da sam ja prvi koji ce to sve da isproba i resava decije bolesti :)
Sve sam vise siguran da ne zelim to, ima vise nepoznatih u toj jednacini pa mislim da polako odustajem od ove ideje. Ali sacekajmo sledecu sezonu, nikad se ne zna :lol:

Hvala na savetima! :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Zoran T
Korisnikov avatar
Postovi: 24
Pridružio se: Nedelja 06 Okt, 2019 18:14
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Zoran T » Četvrtak 07 Nov, 2019 06:40

Imas vremena da sve to detaljno prostudiras...generalno dizel unutra je zakon...ugao osovine ti diktira poziciju i dimenzije (tj precnik) propelera...precnik propelera ti odredjuje kolko treba da bude udaljen od krmene statve koliko od kormila a gornja ivica lopatice prop na 5-6 cm ni vise ni manje od korita...volvo penta je izdala brosuru vrlo slikovito i jasno za uglove i pozicije propelera cak je i dala neke dijagrame za efikasnost propelera u odredjenim rezimima obrtaja u kojima rade itd...to izguglaj...ko nadje link nek postavi

Zoran T
Korisnikov avatar
Postovi: 24
Pridružio se: Nedelja 06 Okt, 2019 18:14
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Zoran T » Četvrtak 07 Nov, 2019 10:05

Slika

Popaj
Korisnikov avatar
Postovi: 186
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 07:15
Lokacija: Beograd
Plovilo: Shetland 570
Dimenzije: 5.7m x 2.2m
(unutrasnje mere)
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Popaj » Četvrtak 07 Nov, 2019 15:12

Urose, ne odustaj. Bar do proleca :D .
Pa o cemu da razmisljamo preko zime?
Ja svaki dan nesto merim..crtam..itd.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Uros » Petak 08 Nov, 2019 08:56

Jedno je sigurno, ne odustajem od brodskog motora.
Da li ću ga ugrađivati u ovo plovilo, ili ću u budućnosti uzeti plovilo sa već ugrađenim motorom, to je sledeća tema za razmišljanje. ;)
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Zveki » Petak 08 Nov, 2019 09:47

Nemoj odustajati nikako.....mladji si pa bolje te muke ti prvi da prodjes a ja posle samo da prepisem od tebe :D

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Ugradnja brodskog motora - dilema

Post od Uros » Petak 08 Nov, 2019 11:01

Tako i ja razmišljam, bolje dok sam mlad da prođem te muke, pa i ako Zveki prepiše, nema veze :lol:
Inspektor za visinu kabine

Odgovori