Filter vazduha

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Filter vazduha

Post od zankiki » Petak 24 Nov, 2023 11:46

Da li postoje neka gotova / polugotova rešenja za filter vazduha na brodu, i kako se to rešava?

Ja na Marissi ni nemam filter za vazduh, pa mi je palo na pamet da možda ne bi bilo loše ubaciti. Kod mene na karburator ide metalna cev od jedno 30-ak cm, u kojoj je metalna rešetkica u to je to.

Kako je tu oko motora prilično skučeno, trebalo bi staviti jedno pola metra gumenog creva, pa onda neko kućište sa filterom...
Malo sam gledao oglase za kućišta od automobila, ali sve je to glomazno i ne uklapa se.

Čak mi je palo na pamet da KN ne bi bilo loše rešenje?

Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Filter vazduha

Post od Uros » Petak 24 Nov, 2023 12:00

Iz mog iskustva sa dizel motorom, glasam ipak za kuciste sa filterom zbog smanjenja buke. Verujem da tvoj benzinac ni ovako nije bucan, ali koji decibel manje nije na odmet. Ja sam na Rebellu menjao fabricki filter sa mrezicom za onaj Ficin filter vazduha. To ga je utisalo i ujednacilo zvuk..
Inspektor za visinu kabine

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od zankiki » Petak 24 Nov, 2023 12:21

Buka nije problem.
Taj od fiće mi je malo preglomazan, trebalo bi mi nešto kompaktnije...

Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od Zoran Obradović » Petak 24 Nov, 2023 13:15

Ugradnjom filtera na mom dizelu se smanjila buka. Ja sam prema raspoloživom prostoru i prečniku cevi za priključak "izguglao" da mi od Citroena C4 dizel odgovara kućište. U principu odaberi varijantu koja se lako menja, nije skupa i pristupačna je za pronaći. Svaki filter je bolji nego bez filtera. Pozz

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od dell_mare » Petak 24 Nov, 2023 13:48

Ja imam onu "konzervicu" pečurku s mrežicom preko usisne cevi. To se naprska uljem pa navodno skuplja prašinu unutra. Isto razmišljam da metem jedan koji paše tipa KN.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od zankiki » Petak 24 Nov, 2023 13:59


luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od luckyboy » Petak 24 Nov, 2023 20:49

Ako mene pitajte,najbolji filter vazduha je uljani filter od Fergusona- 533 ili 539 koji je bolji od svakog papirnog filtera...lako se cisti I pere I dugo traje....I lako se montira .Filter cuva motor a ne ulje kako Mnogi misle....ulje do potrebnog nivoa,važno da ga ima I piči Misko.Pogotovu kod starije generacije motora. :obscene-drinkingcheers:

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od zankiki » Subota 25 Nov, 2023 07:41

luckyboy napisao:
Petak 24 Nov, 2023 20:49
Filter cuva motor a ne ulje kako Mnogi misle....
Ne bih se baš složio, bitno je i jedno i drugo. Mogu ti reći da prvi put u životu čujem da ulje nije bitno.
Na brodu filter vazduha ima manji uticaj nego kod kola, pošto nema toliko prašine i koječega u vazduhu... Ali slažem se da je bolje da postoji nego da ga nema.

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Filter vazduha

Post od luckyboy » Subota 25 Nov, 2023 14:34

Nije samo funkcija filtera protok čistog vazduha u motor,vec je njegova uloga mnogo slożenija...pocev od rada motora,čuvanja od pregrevanja I risovanja
karika i cilindra.Zato I kažem da je uljani filter od traitora Najbolje I najjeftinije rešenje....Papirne filtere su izmislili jer se bacaju I moras kupiti Nov.Uljani filter opereš I teraš dalje.Ulje sipaj koje god hočeš multigradno nista mu se neće desiti ,čak I preradjeno..neće prolupati ....govorim o starim motorima a Nekako ne sipati bazno ulje ( koje ima po buvljacima u flašama) ono może u naftu ali ne u motor. :obscene-drinkingcheers:

Odgovori