Brodski prozori - vrste i montaza

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Uros » Ponedeljak 14 Nov, 2022 11:59

Gledajuci oglase i plovila po marinama, primetio sam razne vrste prozora na razlicitim plovilima.
Znam da se za tu svrhu koriste pleksiglas ili klirit(valjda ista stvar?), kao i neka stakla.

Sto se tice montaze, najrasprostranjenije resenje je sa gumenim kederima, pa onda lepljenjem stakla preko otvora i na kraju neka vrsta sendvica; alu okvir+guma koji fiksiraju staklo sa obe strane.

Ono sto me interesuje se pre svega prednosti i mane ova dva resenja montaze - kedera, i lepljenja stakla za brod.
Kederi se montiraju i na plasticnim i na metalnim plovilima, ali nisam siguran da je lepljenje stakla za metalni brod dobra ideja, imajuci u vidu da tu moze da se pojavi korozija...kako se onda sanira korozija?

Sta kazu vasa iskustva ili iskustva vasih kolega sa vode?
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Nevena » Ponedeljak 14 Nov, 2022 13:08

E mene to pitanje muči od kada smo pravili brod. :?
Lepljeni prozori su mi lepši kada su lepo urađeni, ali je naš majstor insistirao na kederima pa smo tako i uradili.
Za 2 godine koliko imamo Eon, jedina mana prozora sa kederom koja se pokazala, ako izuzmemo estetski momenat, je da se može - upasti u brod kroz prozor, ako se naslonite na njega (Ne pitajte kako znam :oops: ). E sad, ako se tako nešto i desi, prozor se lako vrati nazad, što znači da je i zamena izgrebanog pleksiglasa ili slomljenog stakla relativno jeftina, brza i laka.
Nije bilo curenja čak ni na prozoru koji smo, nevešto, sami vraćali iako sam celu prošlu zimu pipkala i osmatrala očekujući tako nešto.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Uros » Ponedeljak 14 Nov, 2022 13:17

Sve jasno... :lol:

Postoji mogucnost da je to staklo na EON-u ipak manje nego sto bi trebalo, jer na svemu sto sam imao do sad nije bilo moguce izvaliti prozor na neku stranu. Veza kedera i stakla je bila izuzetno tesna...
Ipak, posle 5-6 godina na nekim mestima kederi popuste i krenu da kaplju, ali je prednost sto zamena nije toliko teska ali ipak treba imati odgovarajuci alat.

Zbog toga razmisljam sta je bolja opcija za neko moje buduce (metalno) plovilo ;)
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Nevena » Ponedeljak 14 Nov, 2022 13:40

Postoji mogucnost da je to staklo na EON-u ipak manje nego sto bi trebalo
Kakvo god da je, radi posao za koji je namenjeno, ne curi, ne duva, sve kako treba. Nije ni predviđeno da bude naslon dok ležiš na krovu kabine, iako je, moram priznati, veoma zgodno i udobno. 8-)

Za eventualnu zamenu kedera - pratimo situaciju, ali kontam da i zaptivna guma kod drugog tipa prozora stari i da je treba menjati, a da je to znatno komplikovanije pošto gumu treba odlepiti, skinuti lepak, pripremiti površinu za novu,...

vojkan
Korisnikov avatar
Postovi: 35
Pridružio se: Sreda 12 Feb, 2020 08:44
Lokacija: Beograd
Plovilo: Greenline 33
Dimenzije: 10x3.50m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od vojkan » Ponedeljak 14 Nov, 2022 15:00

Ja koliko znam, najbolji su prozori sa specijalnim aluminijumskim profilima. Na žalost nisam čuo da to kod nas neko radi po meri, kao u nemačkoj ili holandiji. Sada rade i sa duplim staklima protiv zamagljivanja i naravno hladnoće. Loša strana je i što je ta varijanta skuplja.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Uros » Ponedeljak 14 Nov, 2022 15:04

Nevena napisao:
Ponedeljak 14 Nov, 2022 13:40
Kakvo god da je, radi posao za koji je namenjeno, ne curi, ne duva, sve kako treba. Nije ni predviđeno da bude naslon dok ležiš na krovu kabine, iako je, moram priznati, veoma zgodno i udobno. 8-)
:lol: :handgestures-thumbupright:

Za lepljena stakla je sigurno komplikovana zamena, bar meni tako izgleda...Na plasticnim plovilima nema korozije pa verujem da zalepljena stakla mogu da stoje i vise od decenije pod uslovom da se ne ostete mehanicki.
Inspektor za visinu kabine

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od nele » Ponedeljak 14 Nov, 2022 15:27

Na mom Aquariusu sam menjao prosle godine umesto pleksja, auto stakla, malo zatamljena... Cini mi se, tj siguran sam da je toplota od sunca dosta manje probijala ! Pozitivno iskustvo ! Majstor se malo mucio sa kederima, jer je ispravljao mane proslog majstora....

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Uros » Ponedeljak 14 Nov, 2022 15:37

Zatamnjenje dosta znaci, pogotovo ako su stavljene folije sa UV zastitom ;)
Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od Mileta » Ponedeljak 14 Nov, 2022 17:30

Ja sam na Cranchi-ju na novoizgrađenoj kabini montirao prozore od leksana na keder. Ne curi nigde, evo druga sezona. Leksan je žilav materijal može poprilično da se savije a da ne pukne. Od njega se prave štitovi za policiju. Klirit je koliko znam malo krtiji i lakše puca. Verujem da je staklo najbolje ali za njega moraju biti ravne površine ili blago zakrivljene, osim ako se ne radi iz kalupa posebno za odredjeni prozor, što je dosta skuplje. Teško da će biti korozije ispod lepka, pre okolo. Lepak drži odlično. Kada sam pitao majstora, objasnio mi je da se šoferšajbna na autobusu lepi tim lepkom, mnogo je veća i teža od brodskih prozora i nikada ne spadne. Staklo može da bude jednoslojno ili dvoslojno, kao kod šoferšajbni izmedju ima foliju koja mu ne dozvoljava da se raspe na oštre komadiće i povredi nekog. Obavezno se stavljaju kaljena, video sam da stavljaju i obična, ali to je suludo, jer kad ono pukne povrede su sigurne.

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Brodski prozori - vrste i montaza

Post od dell_mare » Ponedeljak 14 Nov, 2022 23:00

Ja sam ove godine menjao kedere i vraćao stare prozore od stakla u njih - siguran način da skineš kilo dva kroz znoj i uradiš tricepse i ramena za kratko vreme.
Takođe uspeo sam da razbijem dva staklena prozora prilikom skidanja pa sam na njino mesto stavio klirit - siguran način da shvatiš šta znači tvrdoća materijala i da jača šnala moje ćerke lako zapara prozor od klirita ostavljajući mu večni ožiljak. Takođe brisanje nekom krpom s jačim vlaknima grebe ga i lagano matira.

Staklo je mama!
Pakujući staklo u kedere otkrio sam i magičan zaptivač koji pomaže kod slučajnih omaški i na mestima gde kederi "zevaju" - Sika 11 FC - prava tečna guma.

Odgovori