Šupernica - volvo ležaj

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Šupernica - volvo ležaj

Post od George » Utorak 02 Apr, 2024 06:13

Meni ovo liči na Volvo ležaj, "edition pre Hrista". :mrgreen:

Vedran
Postovi: 11
Pridružio se: Utorak 05 Mar, 2024 09:09
Plovilo: Albin 25
Dimenzije: 7.6m x 2.6m
Status: Offline

Re: Šupernica - volvo ležaj

Post od Vedran » Utorak 02 Apr, 2024 07:07

Hvala za info. Najverovatnije je to iz '73 kad je i napravljen brod. :D Da li tu treba da se dodaje neka mast negde? Mozda na ovom srafu odozgo?

Da li sve da zamenim posto cu vaditi brod napolje (treba da vracam motor koji je na servisu)? Ako menjam sta je najbolje da uzmem i da li mogu sam to da zamenim? Da li se u toj varijanti menja i onaj deo spolja?

Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Šupernica - volvo ležaj

Post od Uros » Utorak 02 Apr, 2024 09:20

Kad si već napolju, ako imaš mogućnosti menjaj sve što je sumnjivo da ne bi opet vadio u skorije vreme...Ja sam zbog loše odluke da zadržim stari volvo ležaj koji je dobro izgledao i imao relativno manji broj radnih sati(ali dosta godina), izgubio skoro celo leto već jedne sezone nakon porinuća.

Tamo gde osovina izlazi napolje van broda nalazi se vodeni lezaj. Ako osovina nema lufta kad je cimaš levo desno, računaj da je dobar. Ako ima lufta obično se i čuje na nekim obrtajima da kucka, onda je vodeni ležaj za zamenu. Ona šupernica izgleda baš drevno, tražio sam slike Albina 25 i nigde nisam video taj sistem pa pretpostavljam da su do sad svi izmenjali i stavili nešto bar malo novije :)
Ja se ne bih osećao bezbedno sa tim...

Dodao bih i ovo:
- Ako ventili za usis ili ispust vode nisu menjani i vidiš da je neki star i pozeleneo, menjaj i to u ovoj turi.
- Ako se vadi motor zbog neke intervencije i primetiš da su nosači motora loši/stari/deformisani, menjaj i to jer zbog vibracija i nemogućnosti da se motor centrira kako treba, može da ti ode i nov volvo ležaj
Inspektor za visinu kabine

Vedran
Postovi: 11
Pridružio se: Utorak 05 Mar, 2024 09:09
Plovilo: Albin 25
Dimenzije: 7.6m x 2.6m
Status: Offline

Re: Šupernica - volvo ležaj

Post od Vedran » Utorak 02 Apr, 2024 19:08

Hvala na savetima. I mislim da zamenim sve sto mogu kad je vec napolju... samo ne mogu majstore da nadjem koji hoce\umeju to da odrade.
Nosace motora sam vec poslao da se prave novi... bice gotovo dok ne zavrse motor kome mora kompletno sve da se menja unutra tako da ce potrajati.
Ventile kuci menjam sam ali na brodu bih radije nek dobar majstor to da uradi :)
Crevo za izduv sam isto mislio da zamenim kad vec sve drugo menjam i kad sam digao i podove i razbucao zidove jer menjam izolaciju..
Ako znas nekog majstora ko moze da mi uradi lezaj javi :)

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Šupernica - volvo ležaj

Post od Uros » Utorak 02 Apr, 2024 19:35

Pametno :handgestures-thumbupright:
Ja sam isto menjao crevo auspuha na prethodnom plovilu zato sto je korodirala zica u njemu i pocela da ostecuje i crevo. Verovatno je crevo bilo fabricko iz '84-e :)

Poslao sam ti kontakte Bobana i Zeke, da ne trazis po forumu a mislim da su pomenuti u temi "Majstori".
Inspektor za visinu kabine

Odgovori