Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Mileta » Utorak 04 Okt, 2022 10:12

Ta tema nas sve intrigira . Mogao bi neko ako ju je ugradjivao da otvori temu. Koja je najbolja, način ugradnje, gde se buše rupe, prečnik itd itd. Na nekim brodoivima vidim i obične kupatilske Wc šolje sa kazančetom, i tu bi dobro došlo nečije iskustvo.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: P: Brodska wc šolja

Post od zankiki » Četvrtak 06 Okt, 2022 09:46

Po meni je poprilična razlika izmedju hemijske i brodskeu konforu korišćenja, imao sam u početku hemijsku na prvom brodu, a sa Marissom je stigla brodska...

I tako je, ni ja nisam često koristio hemisjku wc, sve mi žao da ga uprljam, pa posle moram da praznim...
O ovome se i ne misli, ko voli da duže boravi na brodu, da često spava, nezamenjivo je.

Pogotovo ako je i žena na brodu... Moja sa broda ne silazi, da nemam šolju sigurno ne bi bila ni pola toliko. Njima je to važno.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Uros » Četvrtak 06 Okt, 2022 09:57

Mileta napisao:
Utorak 04 Okt, 2022 10:12
Ta tema nas sve intrigira . Mogao bi neko ako ju je ugradjivao da otvori temu. Koja je najbolja, način ugradnje, gde se buše rupe, prečnik itd itd. Na nekim brodoivima vidim i obične kupatilske Wc šolje sa kazančetom, i tu bi dobro došlo nečije iskustvo.
Evo jednog primera sa oglasa, kucna wc solja sa izvodom iznad vodene linije. Ne poznajem nikoga sa tim resenjem, ali sam cuo da funkcionise bez problema. Sigurno da je i komfornije od brodske wc solje, ali ne znam koje su mane. Ako neko zna prednosti i mane, neka pise


Slika

#
zankiki napisao:
Četvrtak 06 Okt, 2022 09:46
Po meni je poprilična razlika izmedju hemijske i brodskeu konforu korišćenja, imao sam u početku hemijsku na prvom brodu, a sa Marissom je stigla brodska...

I tako je, ni ja nisam često koristio hemisjku wc, sve mi žao da ga uprljam, pa posle moram da praznim...
O ovome se i ne misli, ko voli da duže boravi na brodu, da često spava, nezamenjivo je.

Pogotovo ako je i žena na brodu... Moja sa broda ne silazi, da nemam šolju sigurno ne bi bila ni pola toliko. Njima je to važno.
I moje iskustvo je isto, mnogo je jednostavnije sa brodskom wc soljom.
Inspektor za visinu kabine

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od nele » Četvrtak 06 Okt, 2022 10:39

Dobra stvar, ne zoves "komunalce "!😁
Ja imam brodski sa el pumpom. Jeste dobro i pozeljno zbog zenskog sveta ! Opustenije su !😉
Samo : ne plivati u blizini gde se "ispusta "....!

Slika

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Zveki » Četvrtak 06 Okt, 2022 20:56

Imam na camcu hemijski wc i gledam da ga sto manje koristim. Vecinom samo kada idem na nocenje. U principu odbojno resenje pogotovu posle prve upotrebe i tu ne pomaze koliko god sipao rastvaraca. Uz to me nervira i pomisao da u camcu "sve svoje sobom nosim" al sta je tu je..bolje i s njim nego bez njega.
S obzirom da je u planu farbanje i malo doterivanja Alibija videcu sa majstorom da li postoji mogucnost za ugradnju baltik solje pa je necije iskustvo dobro doslo.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Petak 07 Okt, 2022 06:16

Znam par ljudi sa redovnim šoljama i ispustom negde oko vodene linije.

Po meni najkonfornije rešenje za korišćenje, presostatska pumpa napuni kotlić, koristi se kao kućni, možeš i papir da bacaš u njega (u brodski ne možeš).

Mana je što sa sve kotlićem i šoljom zauzima dosta više mesta nego brodski, na manjim plovilima je teško naći mesta za njega, ja u Marissi ne bih imao gde da ga stavim, a brodski mi zlata vredi.

Brodski mi je pogotovo nezamenjim zimi, kada noću ode temperatura i u minus i brod poledi, pa baš i nije zgodno hodati po njemu. U kabini 25 stepeni i wc na dohvat ruke za noćna ustajanja...

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od George » Subota 08 Okt, 2022 09:52

Hajde sada da me neko sa brodskom wc šoljom prosvetli... Znači, kada imaš hemijski wc, što bi Zveki rekao, "sve svoje nosiš sa sobom", dok u brodski wc ne možeš da bacaš papir, što znači da taj upotrebljavani papir moraš negde da skupljaš i lageruješ. Ja tu ne vidim baš neku drastičnu razliku između lagerovanja "svega svojega" u hemijskom wc-u, koji barem dihtuje valjano, pa se mirisi baš i ne osećaju, i odlaganja papira po nekim kutijama koje možda i ne dihtuju najbolje, pa onda cela stvar kandiše po brodu.
U stvari, glavno pitanje je šta se radi sa tim papirom koji ne može da se baci u brodski toalet?
Izvinjavam se ako neko misli da sam se jako udubio u fekalne deskripcije, ali kad je već načeta tema o brodskom toaletu, onda barem da razjasnimo neke nedoumice.

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od nele » Subota 08 Okt, 2022 11:01

Uzmes onaj "dvoslojni " i ne guras puno prste...!😁
Kod mene "melje " bez problema !

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od nele » Subota 08 Okt, 2022 11:03

Mozda je razlika u mehanickom i elektricnim WC-u, sto se papira tice?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Uros » Subota 08 Okt, 2022 15:26

George napisao:
Subota 08 Okt, 2022 09:52
Hajde sada da me neko sa brodskom wc šoljom prosvetli... Znači, kada imaš hemijski wc, što bi Zveki rekao, "sve svoje nosiš sa sobom", dok u brodski wc ne možeš da bacaš papir, što znači da taj upotrebljavani papir moraš negde da skupljaš i lageruješ. Ja tu ne vidim baš neku drastičnu razliku između lagerovanja "svega svojega" u hemijskom wc-u, koji barem dihtuje valjano, pa se mirisi baš i ne osećaju, i odlaganja papira po nekim kutijama koje možda i ne dihtuju najbolje, pa onda cela stvar kandiše po brodu.
U stvari, glavno pitanje je šta se radi sa tim papirom koji ne može da se baci u brodski toalet?
Izvinjavam se ako neko misli da sam se jako udubio u fekalne deskripcije, ali kad je već načeta tema o brodskom toaletu, onda barem da razjasnimo neke nedoumice.
Fekalne deskripcije su apsolutno deo ove teme, nemoj da se izvinjavaš... :lol:

###

Razlika je u komforu, tj u načinu korišćenja. Sa hemijskim toaletom imaš pregradu izmedju crnog tanka i dela za sedenje, koju moraš da otvoriš da bi ga koristio. Samim tim, imaš uvid u sve ono što se nalazi u njemu... :mrgreen:
Hemije koje se koriste iznenađujuće dobro rade posao što se tiče razlaganja i mirisa, ali ipak se oseća...to je moje iskustvo. Ako se aktivno koristi, npr više dana si sa porodicom na vodi, računaj da ćeš ga vrlo često prazniti što je opet procedura i neprijatan posao. Takođe, ženski deo ekipe će ga verovatno koristiti za obadve vrste posla( 1 i 2, da se kulturno izrazim ) i crni tank će se opet vrlo brzo napuniti. Inače u njemu postoje dva tanka, jedan za otpadne vode a drugi za čistu vodu za ispiranje. Moraš voditi računa o obadva.

Kad je brodska wc šolja u pitanju, komfor je u tome što za nuždu br.1 sve odlazi van broda i nemaš nikakve naknadne obaveze. Za br.2, svi koji koriste brodske wc šolje preporučuju da se ne baca toalet papir u njih, što će svakako produžiti vek električnoj pumpi, ili olakšati posao ručnoj i onome ko pumpa. Svakako će sprečiti i moguća začepljenja. Ipak, u uputstvu za brodsku wc šolju sa električnom macerator pumpom, piše da u wc šolju ne sme da se ubacuje ništa što niste prethodno progutali, OSIM toalet papira i to samo u količini koja je neophodna. Za wc šolju sa rucnom pumpom nisam trazio, ali imam negde uputstvo za moju pa ću pogledati.

Kačim screenshot tog dela teksta i celo uputstvo za jednu od el.wc šolja.

Link ka celom dokumentu:
https://media1.svb-media.de/media/snr/5 ... -03-23.pdf

Screenshot dela o korišćenju:
Slika
Inspektor za visinu kabine

Odgovori