Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 195
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od vlajko45 » Subota 08 Okt, 2022 17:34

Slika

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Subota 08 Okt, 2022 17:37

Što se tiče odlaganja iskorišćenog papira posle operacije 2, ja imam prozorče na wc-u pa isti hitnim postupkom leti u vodu. Nemam neki moralni problem sa ovim, pošto i papir koji kod kuće bacim u wc šolju takođe bez ikakvog prečistača završi direktno u reci...

Trudim se da to ne radim na nekim plažama gde je gužva, ali na takvim uglavnom i ne boravim...

Već neko vreme imam u glavi budženje električnog wc-a sa onom pumpom što melje sve živo, ali za sada je još uvek u glavi... Mada, sada kada sam pročitao da u električni wc može wc papir, valja razmisliti i o tome. Mana mu je svakako cena, ima onih kitova za konverziju manuelnog u električni, ali i ti kitovi koštaju više nego pola električnog...

budens72
Korisnikov avatar
Postovi: 49
Pridružio se: Četvrtak 03 Dec, 2020 16:54
Lokacija: Petrovaradin
Plovilo: Metalni čamac sa kabinom
Dimenzije: 12x3,3m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od budens72 » Subota 08 Okt, 2022 20:40

Imam mehanički (ručna pumpa) brodski wc i nemam problem sa papirom, melje sve bez problema...
ali imao sam situacije kada uđem brodom u vodeno rastinje obično u kanalima ili dunavcima leti kad dobro zatravi, hoće da povuče travu jer mi je usis bez rešetke i tu zna da bude problema...ali pošto znam za jadac onda se u takvim situacijama malo drugačije ponašam.. kada pumpam vodu to radim mnogo sporije i uglavnom se ne dešava da povuče travu u usis...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Uros » Nedelja 09 Okt, 2022 09:24

@budens72
Dobar savet :handgestures-thumbupright:

Eto sad znamo da u praksi cak i manuelni moze da obradi toalet papir, samo naravno bez preterivanja u kolicini.

###

Posto smo te teme obradili, mene zanima ona varijanta sa kucnom wc soljom eventualno za neko buduce plovilo. Zankiki je pomenuo da vodokotlic moze da se poveze sa presostatskom pumpom, sto je odlicno resenje. Verujem da se kotlic uglavnom drzi bez vode(zbog ljuljanja), a kad je potrebno ispiranje pali se pumpa dok ne napuni.
To bi znacilo da pumpa mora imati dovod vode iz reke, a to je moguce samo preko ventila i usisa na koritu zar ne?

Drugo pitanje je vezano za odvod.
Da li postojii mogucnost da se ugradi ventil koji bi se zatvarao po potrebi zbog bezbednosti? U praksi svaka brodska wc solja ima svoj ventil, mada im je odvod ispod vodene linije koliko ja znam pa verovatno i zbog toga mora da ima neko obezbedjenje. Za ove kucne wc solje, odvod je cesto iznad vodene linije pa zato nije neophodan ventil, ali me samo zanima da li je ugradnja moguca tj da li postoji ventil tog precnika.
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Terca » Ponedeljak 10 Okt, 2022 07:42

ajmo prvo o kućevnoj šolji....
optimalna izvedba ispusta zavisi od materijala trupa i ne mora nužno da bude iznad vodene linije. (brate a i nije neki prizor da se vidi kako kenjara curi po boku broda)
Na primer, na čeličnom brodu se jednostavno zavari debelozidna cevka fi110 u oplatu, ukruti, od gore se stavi podest i namontira šolja. Uz to mora da ide i oduška, u cevi a ispod sifona pa crvce koje vazduh a ponekad i vodu vodi napolje, iznad vodene linije, jer kućevna šolja bar kod nas ima sifon, koji u kućnim uslovima eliminiše mirise iz odvoda. To je samo po sebi nezgodacija jer kad naiđe poveći talas on podiže nivo vode u šolji, nekada može da bude i nezgodno... i to ako nema oduške nebitno je čak na kojoj je visini šolja...
Drugi, važniji problem koji odušak rešava je da se sifon ispira tako što se pljusne mnogo vode u njega, gravitacijom, a ako je ispod vazdušni čep, nema oduške, neće to tako lako da radi, odnosno najčešće ne radi.
Kućevne šolje su u principu veće, što i nije dobro jer je prostor uvek ograničen (bar ja kontam da ne treba da se arči prostor na brodu za kenjaru) ali može da se uzme i mali model, msm da Mladenovac pravi male šolje za vrtiće, takvu sam nekada ja imao.

Postoje u drugim državama i kućevne šolje bez sifona (video jedan holandski brod), i šolje sa drugačijim prečnikom ispusta (npr. grčke). Dodatna stvar koja je poprilično bitna je da se kućevne keramičke šolje prave od dva odlivka keramike koji se uklapaju jedan u drugi i prazan prostor između njih se normalno napuni vodom. Ta voda zimi smrzne i u najgoreme slučaju oće malo da ispuca šoljka, to se u kućnom wc ne događa tako lako. Osim toga ako se koristi dunavska voda sve to ume da poprimi odor, kao i sam kotlić. Kotlić je najgori deo sistema jer vugljaš nekakvu vodu za sobom i ona takođe vremenom dobije odor osim ako kotlić nije u ustaljem režimu suv pa se puni po potrebi.
Ako se nađe šolja bez sifona, onda je dovoljno i obično crevo sa pumpom za ispiranje.
Video sam rešenja sa presostatskom pumpom i koliko znam nikada to nije dugo trajalo, baž zbog prljave vode i peska i kamenca, i onda ventil na kotliću ne zatvara, pa se pumpa ne zaustavlja ili se pali stalno... Trajnije rešenje je sa običnom pumpom i vremenskim releom, pa se empirijski odredi koliko vode je dovoljno... sedneš na presto, upališ pumpu, dok se lakšaš spremi se i kotlić... jeste malo smaranje ako mora par puta da se povuče vodica :mrgreen:

Kao što rekoh, imao sam tu kućevnu varijantu na brodu dok smo još živeli u socijalizmu, i promenio sam to, preporučujem da se koristi "brodska", već ste svašta i napisali, i papir i sve što treba...
Elekrificirana varijanta je najbolja, ubedljivo, ne se servisiraju se gumice, nema flisovanja nikad, nema viškova vode, kotlića, hemije...

Jedno noje iskustvo kazuje da deci treba objasniti da se koštice od ringlova ne bacaju u električni wc. :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Dodatni aspekt koji se često zanemari je da sa brodskom šoljom može da se napravi i crni tank lako, a sa kućevnom je to bogami komplikacija.
Verovatno danas smatramo da je crni tank bezvezarija, ali na moru barem (i kojegde po evropi) je obavezan.

Još jedna stvar je bitna, dobro zazimljavanje wc. Verovali ili ne to je najčešći uzrok potonuća brodića na vezu. Zazimljavanje kućevnog wc-a je mnogo zahtevniji i gadniji zadatak, bez obzira da li brod zimuje na vodi ili na suvom.

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od dell_mare » Ponedeljak 10 Okt, 2022 19:32

Hahahah ismejao sam se ko kreten :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Utorak 11 Okt, 2022 07:34

Ima li neko iskustva sa konverzijom manuelnog u električni, ili je bolje prodati postojeće i kupiti električni?

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Terca » Utorak 11 Okt, 2022 08:34

Imam ja. Iste su te dve stvari, što se tehničkog rezultata tiče. Odvrneš 4 šrafa, skineš jednu bazu,staviš drugu i zavrneš.

Šta izađe jeftinije to ne znam, zavisi šta ko ima, kupuje, od koga kupuje... Ja sam dobio na poklon jednu manuelnu koja je stalno curila oko ručke, gazda popizio i izbacio je ... a drugar mi kupio na licitaciji banbadava jednu električnu koja je švercovana pa oduzeta... a bila oštećena (polomljena šolja) u transportu... selo mi što kažu "ko dupe na nošu".

Sad sve to ima već jeftinije da se kupi, a i 100 evrića više nije razlika između života i smrti...

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Utorak 11 Okt, 2022 12:33

Nije, ako bi mi naletelo nešto jeftinije uzeo bih, ako ide po regularnoj ceni uvek ima nešto pametnije u tom momentu u šta treba investirati...

https://www.jabscoshop.com/marine/marin ... olt-dc.htm

Slika

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Terca » Utorak 11 Okt, 2022 14:46

ebaga, ko da se trudite da nađete najskuplju šolju u svetu šolja :mrgreen:

ovo ti treba, nije jabsco ali evo jeftinije:
https://www.svb24.com/en/ocean-technolo ... n-kit.html

a i sa sve šoljom nije mnogo skuplje:
https://www.svb24.com/en/ocean-technolo ... close.html

Odgovori