Farbanje broda

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Ponedeljak 16 Jan, 2023 15:41

Djordje napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 15:12
Pozovi ovog lika, u Slankamenu je, meni je peskirao čamac...
Stevan Bartulac +381605916134
Hvala Djordje, pozvacu ga :handgestures-thumbupright:
"Mater vetru"

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od dell_mare » Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:03

Ako se nema vremena i živaca, onda stvarno i ne treba da ulaziš u posao oko farbanja. S druge strane nisam siguran koliko neko drugi, pa i za pare, može da se posveti kvalitetno tom poslu pored tebe. Da moram opet, npr samo bih nekom platio da mi ošmirgla korito jer je to najteži i zdravstveno najrizičniji deo posla...posebno zbog nanosa od feropoxa kao ...a mislim da to tvoje liči na feropox. Kad se dobro oljušti korito, onda uz malo saveta, i malo više parica, sve ide lakše.

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:13

dell_mare napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:03
Ako se nema vremena i živaca, onda stvarno i ne treba da ulaziš u posao oko farbanja. S druge strane nisam siguran koliko neko drugi, pa i za pare, može da se posveti kvalitetno tom poslu pored tebe. Da moram opet, npr samo bih nekom platio da mi ošmirgla korito jer je to najteži i zdravstveno najrizičniji deo posla...posebno zbog nanosa od feropoxa kao ...a mislim da to tvoje liči na feropox.
Ima se zivaca i volje, ali ne bih zeleo da provedem 2 meseca smiglajuci i farbajuci korito ako ce neko to uraditi mnogo brze,a sigurno ne mogu da ocistim tako dobro. A kabinu cu raditi sam, to nije problem
"Mater vetru"

Djordje
Korisnikov avatar
Postovi: 269
Pridružio se: Subota 27 Feb, 2021 11:32
Lokacija: Belegiš
Plovilo: Singila mingi
Dimenzije: 9.9m x 2.75m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Djordje » Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:18

Za nanošenje kvalitetnih dvokomponentnih farbi ipak je potrebno peskarenje metala, to precizira i proizvodjač. Šmirglanje je ok za obične farbe tipa Irkom 3u1.
...polako i pomalo, pa će biti dugo i dobro... :obscene-drinkingcheers:

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od dell_mare » Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:19

Otkud znaš da će trajati 2 meseca?

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:24

dell_mare napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:19
Otkud znaš da će trajati 2 meseca?
Prvo treba da ubodem lepo vreme da ne pada kisa da bude dobra temp itd,a onda da sve to uklopim sa svojim obavezama... Vise sam mislio na to nego na trajanje samih radova.
Vise bih voleo da plovim kad dodje lepo vreme nego da smirglam :laughing-rolling:
"Mater vetru"

Ljubivoje
Korisnikov avatar
Postovi: 23
Pridružio se: Ponedeljak 14 Nov, 2022 22:25
Lokacija: Beograd, marina Gradska
Plovilo: Samogradnja
Dimenzije: 9.5m x 2.7m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Ljubivoje » Ponedeljak 16 Jan, 2023 22:21

Moje iskustvo sa farbanjem broda je sledeće:
Radio sam to 2018 god. a angažovao sam majstora po preporuci koji inače to radi u brodogradilištu na Savi. Rekli su mi da treba da ga rezervišem u Novembru, (inače, tada sam preselio brod na obalu), da bi ušao u njegov raspored za April jer posle, kada on krene sa ugovorenim radovima više nije dostupan.
On ima loše mišljenje o peskarenju jer po njemu, malo ko to radi kako treba a generalno, to treba raditi suvim ledom a ne kvarcnim peskom. Pričao je nešto o tome da se tako tanji materijal i da samo u ozbiljnim brodogradilištima imaju prave mašine i pravilan postupak za to.
Radio mi je korito sa nekim profi šlajfericama, prvo je na nekoliko mesta na koritu išao do metala da snimi stanje a zatim je kompletno dno oribao do osnovne boje a na puno mesta ostavio je prvobitni katran jer je to tako bilo uhvatilo da bi bila šteta (po njegovim rečima) to skidati bez veze.
Brzo je to išlo jer je čovek profesionalac i nije pravio nepotrebne pauze, nosio je vojničku masku :D kao zaštitu. Mislim da je za dan to sve ogulio a drugi dan je radio bokove korita.
Onda je sve oprano nitro razređivačem pa sam dodatno celo dno premazao sa konvertorom korozije, za svaki slučaj. Ne mogu da se setim koji je bio konvertor u pitanju, znam da je neka poznata firma a njihov tehnolog mi je rekao da se to obavezno radi u brodogradilistima, na remontima. Za korito od 9,5 metara otišao je 1 litar, sijao se brod kao jaje :lol: .
Onda je išla osnovna farba x2, pa katran i na kraju antialgin.
Navario sam prohromske brezone na dno, po 3 na levu i desnu stranu na koje sam, na kraju farbanja montirao magnezijumske "pogače", odnosno žrtvene anode (12cm prečnik, štite u krug od 2 metra).
Posle 4 godine pojele su se oko 10-15% što znači da rade posao. Stanem brodom u plićak preko leta pa ih opipam.
Imam slike tih radova pa ako treba mogu i da okačim.

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Utorak 17 Jan, 2023 11:28

Ljubivoje napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 22:21
Moje iskustvo sa farbanjem broda je sledeće:
Radio sam to 2018 god. a angažovao sam majstora po preporuci koji inače to radi u brodogradilištu na Savi. Rekli su mi da treba da ga rezervišem u Novembru, (inače, tada sam preselio brod na obalu), da bi ušao u njegov raspored za April jer posle, kada on krene sa ugovorenim radovima više nije dostupan.
On ima loše mišljenje o peskarenju jer po njemu, malo ko to radi kako treba a generalno, to treba raditi suvim ledom a ne kvarcnim peskom. Pričao je nešto o tome da se tako tanji materijal i da samo u ozbiljnim brodogradilištima imaju prave mašine i pravilan postupak za to.
Radio mi je korito sa nekim profi šlajfericama, prvo je na nekoliko mesta na koritu išao do metala da snimi stanje a zatim je kompletno dno oribao do osnovne boje a na puno mesta ostavio je prvobitni katran jer je to tako bilo uhvatilo da bi bila šteta (po njegovim rečima) to skidati bez veze.
Brzo je to išlo jer je čovek profesionalac i nije pravio nepotrebne pauze, nosio je vojničku masku :D kao zaštitu. Mislim da je za dan to sve ogulio a drugi dan je radio bokove korita.
Onda je sve oprano nitro razređivačem pa sam dodatno celo dno premazao sa konvertorom korozije, za svaki slučaj. Ne mogu da se setim koji je bio konvertor u pitanju, znam da je neka poznata firma a njihov tehnolog mi je rekao da se to obavezno radi u brodogradilistima, na remontima. Za korito od 9,5 metara otišao je 1 litar, sijao se brod kao jaje :lol: .
Onda je išla osnovna farba x2, pa katran i na kraju antialgin.
Navario sam prohromske brezone na dno, po 3 na levu i desnu stranu na koje sam, na kraju farbanja montirao magnezijumske "pogače", odnosno žrtvene anode (12cm prečnik, štite u krug od 2 metra).
Posle 4 godine pojele su se oko 10-15% što znači da rade posao. Stanem brodom u plićak preko leta pa ih opipam.
Imam slike tih radova pa ako treba mogu i da okačim.
Moze naravno fotke,da vidimo kako su izgledali radovi,a i kontakt majstora ako moze ako nije kasno za rezervacije :D
"Mater vetru"

Ljubivoje
Korisnikov avatar
Postovi: 23
Pridružio se: Ponedeljak 14 Nov, 2022 22:25
Lokacija: Beograd, marina Gradska
Plovilo: Samogradnja
Dimenzije: 9.5m x 2.7m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Ljubivoje » Utorak 17 Jan, 2023 19:36

Galerija

majstor Miroslav: 063 1833 121

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Zveki » Petak 03 Feb, 2023 16:56

markomilenkovic napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:24
dell_mare napisao:
Ponedeljak 16 Jan, 2023 16:19
Otkud znaš da će trajati 2 meseca?
Prvo treba da ubodem lepo vreme da ne pada kisa da bude dobra temp itd,a onda da sve to uklopim sa svojim obavezama... Vise sam mislio na to nego na trajanje samih radova.
Vise bih voleo da plovim kad dodje lepo vreme nego da smirglam :laughing-rolling:
Marko, kako se odvija situacija sa farbanjem broda?
Da li si resio da sam to radis ili si nasao nekog majstora.
I meni je u planu farbanje korita na Alibiju, nadam se da cu uspeti to do pocetka ove sezone samo kilavo ide potraga za nekim majstorom.
Sve informacije bi zato dobro dosle.

Odgovori