Farbanje broda

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Farbanje broda

Post od George » Nedelja 05 Dec, 2021 20:50

Otvaram ovu temu oko farbanja broda, (a ako mi je promaklo, pa već ovakva tema postoji, Uroš će već prebaciti gde treba) pošto sam upravo kupio farbu, i u dilemi sam da li sam dobro odabrao. Radi se o farbanju podvodnog dela broda.
Kao totalni laik i novajlija u nautici, brod sam 2017 na nagovor nekih "iskusnijih" nautičara ofarbao sa Hempelovom epoxy osnovnom (farbao kompresorom u 2 sloja) pa na osnovnu naduvao Hempelov antialgin. Sledeće dve godine sam brod vadio iz vode zbog nekih dodatnih radova, pa sam svaki put ponavljao farbanje sa antialginom. E sad na proleće sledeće godine će biti 3 godine od poslednjeg vađenja i farbanja, i pošto sam na nekim delovima vodene linije prilikom kupanja primetio koroziju, odlučio sam da ga na proleće izvadim i ofarbam. Pošto sa antialginom nisam preterano zadovoljan jer se uvek oljušti, onda sam počeo da gledam šta drugi koriste za farbanje metalnih brodova, pa sam tako stigao do Zorkinog epoxy katrana. Plan je da po vađenju broda mehanički, očistim ostatke antialgina, kao i koroziju, i premažem sve sa jedno dva sloja Zorkinom epoxy osnovnom farbom, i posle sa isto dva sloja epoxy katranom takođe od Zorke. Za mehaničko čišćenje sam mislio da upotrebim žičanu četku koja se montira u mali flex (brusilicu).
Farbe sam već kupio, ali me malko bocka nedoumica da li sam sve ovo dobro isplanirao, i u krajnjem slučaju da li sam po pitanju katrana napravio dobar izbor, pošto nisam od onih koji svake godine vade brod na suvo, pa bi ova farba trebalo da traje više godina.
Interesuju me vaša mišljenja, i na kraju krajeva, sa čime su vaši brodovi farbani? :think:

Djordje
Korisnikov avatar
Postovi: 271
Pridružio se: Subota 27 Feb, 2021 11:32
Lokacija: Belegiš
Plovilo: Singila mingi
Dimenzije: 9.9m x 2.75m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Djordje » Nedelja 05 Dec, 2021 21:20

Ja sam upravo to isto uradio...dva sloja Zorkine epoksi osnovne i onda dva sloja epoksi katrana. Isto po preporuci "starijih" nautičara. E sad, za moje iskustvo sa tim bojama ćeš morati da sačekaš bar još godinu ;)
Plus, metal za nanošenje epoksi boja mora biti baš dobro pripremljen, tj po mogućstvu ispeskiran. Ovo mi je mnogo ljudi reklo i napomenulo. To sam i uradio sem što nisam ispeskirao taban jer sam se bojao da će mi peskiranje napraviti rupe pa sam taban odradio baš sa žičanom četkom na maloj brusilici. Posle sam taban prešao sa dva sloja obične osnovne boje za metal i preko toga dva sloja epoksi katrana. Pojma nemam da li sam dobro postupio, videću na proleće ako ga budem vadio za ugradnju komandi.
...polako i pomalo, pa će biti dugo i dobro... :obscene-drinkingcheers:

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Zveki » Ponedeljak 06 Dec, 2021 07:57

Alibi je napravljen 2014g. Tada ofarban sa dve ruke epoksi osnovne i onda dve ruke epoksi katrana, bez antialgina. Do danas nikada vadjen iz vode, poslednja kontrola podvodnog dela bila letos prilikom kupanja i nema nigde tragova nekog ostecenja ili korozije.

Ipak bez obzira na odlicno stanje korita i ja razmisljam o vadjenju i farbanju u dogledno vreme i verovatno necu peskirati korito nego cu ga ocistiti brusilicom ili slajfericom.

broker975fx
Korisnikov avatar
Postovi: 64
Pridružio se: Četvrtak 28 Jan, 2021 07:31
Plovilo: Remorker
Dimenzije: 13mx2.9m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od broker975fx » Ponedeljak 06 Dec, 2021 11:18

Pa da to je sve ok.
Nema tu puno filosofije, najbolje bi bilo na ispeskaren metal to nema dileme. Ono sto je jako bitno je postovanje procedure nanosenja jer prava sinergija se postize kada svaki premaz uradi svoje i poveze se sa novim.

Taj epoxi katran ispade da je majka mara, cak se bre ni alge ne hvataju preterano na njega.

U svakom slucaju dve tri ruke epoxi osnovne i dve tri ruke epoxi katrana trebalo bi bez problema da drzi barem 10 godina. Pod uslovom da nema nekog fizickog ostecenja i curenja vode unutar kabine.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Zveki » Ponedeljak 06 Dec, 2021 11:44

Ja zaista nemam nekih problema sa algama sve ove godine. Bude ih vrlo malo, a da li je za to zasluzan epoxi katran ili to sto Alibi ne ide van vode ili nesto trece nemam pojma.

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od George » Ponedeljak 06 Dec, 2021 12:40

A ja na antialginu imam algi koliko ti srce želi... :think:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Farbanje broda

Post od Uros » Ponedeljak 06 Dec, 2021 12:43

Da nisi uzeo Algin? :lol:
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od George » Ponedeljak 06 Dec, 2021 13:07

Uros napisao:
Ponedeljak 06 Dec, 2021 12:43
Da nisi uzeo Algin? :lol:
:laughing-rolling:

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Zveki » Ponedeljak 06 Dec, 2021 14:16

:laughing-rolling: :laughing-rolling:

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od George » Ponedeljak 06 Dec, 2021 15:15

Evo, upravo sam uspeo da dogovorim peskarenje i farbanje sa čovekom iz Bečeja. Posle više neuspelih pregovora sa nakim majstorima za koje baš i nisam siguran šta o njima da mislim, kada mi je jedan hteo da uzme 600 evra za peskarenje 16m2, bez farbanja. :o
Ovog puta sam dobio ponudu od 7 evra po m2 za peskarenje, i 1.5 euro za svaku ruku farbanja sa mojim materijalom. Farbanje radi sa nekim alatom što pravi duplo deblji sloj nego ako ga farbamo ručno, pa će dva sloja osnovne, plus dva sloja katrana umesto u 4 ruke on uraditi sa tim čudom u 2 ruke, i to računati 2X 1.5eu, znači peskarenje i farbanje 10 evra po m2. Rekao bih korektno. Ono što mi je malo skupo su putni troškovi od Bečeja do Sente (45km u jednom pravcu) koje računa oko 70 evra za dva dolaska, ali kao što bi rekao jedan sad već pokojni nautičar iz NS, "gubitaka mora biti".

Odgovori