Farbanje broda

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
Ljubivoje
Korisnikov avatar
Postovi: 23
Pridružio se: Ponedeljak 14 Nov, 2022 22:25
Lokacija: Beograd, marina Gradska
Plovilo: Samogradnja
Dimenzije: 9.5m x 2.7m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Ljubivoje » Sreda 08 Feb, 2023 15:47

Uros napisao:
Ponedeljak 06 Feb, 2023 09:15
Kad si vec pomenuo konvertor korozije, kako se to pokazalo i koji konvertor si koristio?
Nisam ga koristio za korito camca, pa me zato zanima kako se to pokazalo u praksi
Ne mogu da se setim, znam da je neka vrlo poznata firma a razgovarao sam i sa njihovim tehnologom, igrom slučaja zadesio se u marini gde sam radio. On mi je rekao da se konvertor inače obavezno koristi u brodogradilištima kod remonta i njegova preporuka je bila da se celo korito ispod vodene linije premaže iz razloga što ti ne možeš da vidiš neku mikro pukotinu na metalu gde je krenula korozija a tako sve počinje.
Za korito 9,5 x 2,2 otišlo mi je nepun litar.

PS. Setio sam se, Hempel!

Prošle godine, na bokovima broda iznad vodene linije na pojedinim mestima krenula je da otpada farba, uglavnom tamo gde sam ga grebao jer se zavlačim po kojekakim vrbacima a i više puta neko me ogrebe čamcem. To malo obradim šlajfericom i tu sam koristio Presto konvertor korozije.
On mi se pokazao odlično od ranije, korstio sam ga za platformu i neka mesta na kabini, više tu nije bilo pojave korozije.

Našao slike i od šlajferice :D majstora:




Slika
Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Farbanje broda

Post od Uros » Sreda 08 Feb, 2023 16:24

Hvala na odgovoru Ljubo, dobre informacije :handgestures-thumbupright:
Na deklaraciji Wurth konvertora rdje koji sam ja koristio, pisalo je da sa 1L moze da pokrije 20 - 30 kvadrathnih metara povrsine sto je otrpilike i tvoje iskustvo dokazalo.

Setio sam se da smo nekad i diskutovali o tome, pa mozda nekome pomogne:
https://www.dunavskestaze.in.rs/viewtop ... 160&p=4188
Inspektor za visinu kabine

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Ponedeljak 13 Feb, 2023 11:30

Samo jos jedan mali update, stupio sam u kontakt sa jednim majstorom koji je bio raspolozen da u marini osmirgla i ofarba korito moje ladje,i za to mi je trazio 400 eura za ruke + materijal,trazio sam i cenu za farbanje kabine,i to bi me kostalo jos 300 e za ruke.
Na moju konstataciju da bi me u Ostruznici kostalo 500 eura peskarenje i farbanje korita sa njihovim materijalom dobio sam odgovor da je onda bolje da ga radim tamo :D
Odlucio sam da cu ga sam raditi cim otopli.
"Mater vetru"

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od dell_mare » Ponedeljak 13 Feb, 2023 11:45

Samo napred, svaka čast! Za taj posao eto ja se nudim da ti pomognem dva dana kad rešiš.

Ljubivoje
Korisnikov avatar
Postovi: 23
Pridružio se: Ponedeljak 14 Nov, 2022 22:25
Lokacija: Beograd, marina Gradska
Plovilo: Samogradnja
Dimenzije: 9.5m x 2.7m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od Ljubivoje » Utorak 14 Feb, 2023 18:23

Dve šlajferice, zaštita za lice i oči obavezno i teraj, možeš da ga ošmirglaš za 2 dana bez zapinjanja. Obezbedi klocne ili buriće u krajnjoj liniji, da to stoji stabilno. Moj majstor je imao fotelju sa naslonom iz nekog auta pa lepo sedne ispod korita i radi bez grčenja. Videćeš ako se osnovna farba dobro drži, nema potrebe ići do metala.
Obavezno nabavi/pozajmi onaj aparat za pranje pod pritiskom, čim brod izađe na suvo odmah pranje, da se skinu alge dok je još mokro.
Kada dođe do farbanja to mora biti u vreme kada nema rose, dakle suv dan. Pauza između premaza piše na konzervi farbe.
Kada bude gotovo čekati još nedelju dana pre spuštanja u vodu, da se lepo osuši.

Kabina...kad već farbaš i bokove onda uradi bar i gazišta jer je to zgodnije na obali nego na vodi. Možda čak i stranice kabine, krov je posle lako dovršiti.

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Utorak 14 Feb, 2023 18:52

Hvala Ljubo na savetima, znaci mi dosta.
Izvucen je iz vode pre jedno mesec dana,I odmah sam oprao alge Karcherom, tako da je taj deo zavrsen.
Ide na klocne cim Gudura upali viljuskar, jos uvek je na prikolici.
Danas sam vec poceo sa nekim sitnim radovima.
Dok ne otopli iskoristicu vreme za neke druge radove na brodu.
"Mater vetru"

markomilenkovic
Korisnikov avatar
Postovi: 46
Pridružio se: Četvrtak 07 Jul, 2022 20:05
Lokacija: Karaburma
Plovilo: Tisa
Dimenzije: 9.6m x 3.4m
Status: Offline

Re: Farbanje broda

Post od markomilenkovic » Utorak 14 Feb, 2023 18:54

dell_mare napisao:
Ponedeljak 13 Feb, 2023 11:45
Samo napred, svaka čast! Za taj posao eto ja se nudim da ti pomognem dva dana kad rešiš.
Mare I moralna podrska je dovoljna, ali ako bas toliko volis da smirglas ne mogu da ti zabranim 🤣
"Mater vetru"

Odgovori