Rezervoar za vodu

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 878
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Rezervoar za vodu

Post od Mileta »

Pošto ima tema o rezervoarima za gorivo, red je da imamo temu i o rezervoarima za vodu. Ako ima nešto slično na forumu neka administrator spoji. Svima nam treba voda kako za piće tako i tehnička za: sudoperu, tuš, nekome za toalet. Neko vodu uzima direktno iz reke neko pak sipa čistu iz vodovoda. Uglavnom svi znate da ja na Cranchi-ju koristim rezervoar za gorivo zapremina 115 litara, napravljen od inoxa fabrički je montiran u čamac, i za vodu od 50 litara, takodje fabrički. E sada zima stiže brod mi u dvorištu i mora se nešto raditi. Došao sam na ideju, a to ću i realizovati, da postojeći rezervoar za gorivo preimenujem u rezervoar za vodu, jer sam onaj za vodu već izvadio napolje. Stavljen je na oglas i po prodaji kupujem novi rezevoar za gorivo od jedno 30-ak litara. Danas sam otvorio poklopac rezervoara za gorivo, skinuo ga zajedno sa plovkom i odložio, možda nekad opet zatreba. Samo skidanje nije bilo nimalo lako. Napravili ga Italijani kao sef, ušrafljen sa 12 šrafova, matice sa donje strane nepristupačne,uz pomoć dva ključa i dodatnih pomoćnih alatki uspeo sam posle više od pola sata rada. Kao što sam i očekivao u rezervoaru je ostalo 15 litara goriva. Nisam mogao na drugi način da ga izvadim, nego maznem kutlažu iz kuhinje pa polako i sve otišlo napolje. Čistom krpom sam posušio rezervoar i ustanovio da je izuzetno čist, osim sitnog trunja nikakve prljavštine nema u njemu. Može odmah da se sipa voda, ali ostavio sam ga otvorenog da se luftira. Na proleće ću ga isprati čistom vodom nekoliko puta i mislim da će biti odličan za tehničku vodu. Mislim neću ga koristiti za vodu za piće već samo za sudoperu i tuš. sa njim ću imati duplo veću zalihu vode nego sa prethodnim.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 878
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Rezervoar za vodu

Post od Mileta »

Možda ćete se pitati zašto ovo radim, ali jednostavno je. Ovaj rezervoar je baš velik što mi i nije problem, sipam 100-tinak litara goriva i plovim ne razmišljam kako ću da nosim kante, presipam na čamcu i slično. Sve to funkcioniše kako treba i do sada mi je bilo potaman. Ali problem je što nikada ne znam koliko tačno goriva imam u rezervoaru. Plovak nikako nisam mogao da podesim da tačno meri, posebno kada se nivo goriva spusti ispod 30-ak litara, onda nikada nisam siguran da li imam 5, 10, ili 30. Ni to nije problem, uvek imam rezervu na čamcu. Najveći je problem kada ostane tih 20-30 litara ili manje, ali je pumpicom umetnost napumpati gorivo u motor. Nekada i po 10 minuta pumpam jer je rezervoar udaljen od motora sigudno 3 metra. E da me to više me bi nerviralo nabaciću manji rezervoar koji će stajati bliže motoru, crevo će biti kraće, lakše će se pumpati gorivo ka motoru i uvek ću znati koliko goriva imam. Tako ako nekome treba rezervoar za vodu od 50 litara na prodaju je, a ako ima možda rezervoar za gorivo od 30-ak litara možemo i da se menjamo.
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Rezervoar za vodu

Post od Uros »

Predlazem ti da svakako ostavis plovak u njemu. Mnogo je zgodno imati informaciju o kolicini vode, pa makar i kad je na nuli znaces da ti je ostalo 30ak litara i da treba da dospes ;)
Inspektor za visinu kabine
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 878
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Rezervoar za vodu

Post od Mileta »

Ne znam da li ću to ostaviti. Pre bi napravio od neke poliester ploče providne poklopac, pa s vremena na vreme pogledao vizuelno koliko ima vode. Toliko me nervirao taj plovak, da sam ga već odložio u ćošak garaže, da ga skoro ne gledam. Pre bih da vas pitam da li presostatska pumpa mora da ima u dovodnom crevu stalno vodu iz rezervoara, ili ona sama kada se uključi povuče vodu. Sad na ovom rezervoru nemam priključak u donjem delu pa da voda pod pritiskom iz rezervoara ide u pumpu i onda da ona gura ka sudoperi, već bi trebalo da kroz postojeći priključak goriva pumpa povuče vodu i onda gura kroz sudoperu. Ako ste dobro razumeli šta je pesnik hteo da kaže :D
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Rezervoar za vodu

Post od Uros »

Slikaj pumpu kad budes u prilici, verovatno imaju neke oznake pa ce biti od pomoci. Mislim da je ta pumpa malo drugacija jer ona nabija pritisak u rezervoar pa taj pritisak ide ka cesmi ako se ja dobro secam. Kod mene je drugacija, protocna, vuce vodu i kroz sebe gura dalje ka cesmi.
Inspektor za visinu kabine
Odgovori