Ulazak u brod

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Ulazak u brod

Post od Nevena » Utorak 16 Nov, 2021 07:33

Kako je došlo hladno vreme, papuče i bose noge smo zamenili prljavijom obućom i opet mi se otvorila ova tema.
Na koji način ulazite u brod? Da li imate neki stepenik, stoličicu, merdevine...?

Mi "uskačemo" tako što preskočimo sedište na terasi i stanemo na stoličicu pored. Svi smo dosta visoki, pa je to prilično izvodljivo, ali čim dobijemo malo niže ili malo starije goste moramo da improvizujemo ulazak. Nekada im samo kažemo da uđu preko sedišta koje posle obrišemo.
Ni malo elegantno rešenje, moram priznati.

Videla sam da neki uvozni brodovi imaju vratanca, ali je kod nas to neizvodivo.

Da li je neko već patentirao prektično rešenje za ulazak? :think:

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od Zveki » Utorak 16 Nov, 2021 09:51

Nevena, nekako mi se cini da su nam camci slicne konstrukcije i rasporeda pa evo kako ja resavam isti problem.

Na platformi imam itison na oba njena kraja tako da se na njemu moze obrisati obuca sa koje god strane da se dodje.
Nemam vrata ,u principu je izvodljivo napraviti ali trazi jos drugih dodatnih izmena i prepravki. Zatim, sa platforme u camac ulazim tako sto zakoracim na klupu (sediste) koja se proteze celom sirinom camca i tu na srednjem delu klupe imam takodje itison da se jos jednom obrisu noge.
Na tom delu gde je itison, klupa nije tapacirana tako da nemam dodatnu muku brisanja kao vi.

Cak i zimi sem ako nije bas bas hladno, na camcu volim da sam u necem komotnijem, pa za tu priliku koristim i dalje papuce uz kombinaciju sa nezaobilaznim vunenim carapama.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 873
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od Mileta » Utorak 16 Nov, 2021 10:34

Normalno izuvanje i papuče, ipak je čamac za nas nautičare kao kuća, a u kuću se ne ulazi prljavih cipela. U svakoj šali ima i istine. Ne volim ni ja da mi neko baš u čamac udje prljavih cipela ili neka dama u štiklama. Ovo sa itisonima je Zvekijev patent i sasvim dobro funkcioniše. Ja takodje u čamcu imam jedne papuče koje samo tamo i stoje da bih mogao u njima hodati kada sam unutra, napolje koristim drugu obuću. Sad to je nezgodno kada dodju gosti, ali ako su pravi neće se ljutiti kad im kažemo da malo očiste obuću na neki stari itison koji ćemo im izbaciti ili koji već stoji na pramcu ili platformi. Inače starih krpa u čamcu imam, i svaki čas briskam podove da bih mogao i u čarapama hodati, doduše nemam vunene kao Zveki, ali nisu mi ni potrebne jer je moj čamac zimu u dvorištu, mada ponekad goste primam na Cranchi i zimi, ako je sunčan da i lepo greje :obscene-drinkingcheers: :D sunce.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Ulazak u brod

Post od Uros » Utorak 16 Nov, 2021 10:47

Ako su sedista/tapaciri fiksirani, onda bi mozda trebalo razmotriti o prepravci da samo taj sredisnji deo krmene klupe moze da se skine po potrebi. Ako sam dobro razumeo, preko platforme i te klupe inace ulazite u Eon? To je ista prica kao kod Zvekija.

Kod mene nista od tih tapacira nije fiksno, ali se svejedno ulazi preko klupa. Tako je bilo i na prethodnom plovilu i par jeftinih tankih otiraca resavaju taj problem. Na Rebellu drzim jedan otirac na stepeniku gde se ulazi, a drugi mi je na poklopcu motora tj na ulazu u kabinu. Kad sam privezan za obalu, jedan od ta dva premestim na pramac.
Slika
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od Terca » Utorak 16 Nov, 2021 12:01

Ovde pričamo o dva problema: jedan je problem prljavštine, peska, blata i vode koji se unose u brod a drugi je palubni put, tj način na koji se uz manje ili više gimnastike ukrcavaju ljudi i provijant.

Prljavština je pomalo lokalni problem, na našim vodama je izraženiji nego npr u Holandiji, tamo se niko ne nasukiva na peščane sprudove, nema ih, uglavnom se pristaje na pontone, molove, pristane, a na plaže se dolazi sidrenjem i iskrcavanjem ili kroz vodu ili dingijem... tu mali otirač na sizu im rešava šta treba da reši.

Generalno, problem prljavštine se rešava ili samoispirajućim kokpitom ko može da postigne u toku izgradnje, ili razmacima na pajolama koji omogućavaju da se voda, blato i drek skupljaju u kaljuži odakle se periodnično peru, ili brisanjem i izuvanjem... ili čak kombinacijom prethodnog, tu ne bih trošio puno reči.

Čini mi se da je ipak veći problem broda palubni put, jer to jeste karakteristično za sve lađice koji imaju siz po pramcu i palubu natkabine (u narodu četo nazivanu i krovom ili čak tvrdim krovom) celom dužinom iznad kokpita (u narodu često nazivanog terasom). U toj kombinaciji mesto sa kog se prelazi sa razme broda (u narodu poznatije kao nogostup ili gazište sa strane) u kokpit (terasu) zahteva izvesne gimnastičke sposobnosti, pogotovo ako su duž celog kokpita uz bokove i zrcalo namontirane klupe, komore i svašta nešto.

To se često rešava tako da se za ulaz bira pravac sa krme (krmene platforme ako je ima), na gabaritnijim lađama tu se izvedu i vrata... ume to da bude lepo ali ja nisam posebno ljubitelj tog rešenja jer je palubni put podugačak i komplikovan, kad treba izneti konope na obalu, brzo izaći na palubu iz ma kog razloga, držati brod na konopima u prevodnici... pogotovu ako kapetan plovi sam bez posade, a to ume da se desi.

Iz tih razloga na mom brodu se u kokpit sa razme (sa boka) silazi tik iza kormila, tu je komora u kojoj su smešteni akumulatori i koja je prerađena tako da joj je usečen jedan stepenik i to daje tri nivoa za penjanje: pajole, stepenik, klupa na komori pa razma..., to nije retko rešenje, a na brodićima koji imaju više bokove često se postavljaju lotre , merdevine, stepenice ...

Međutim ja sam iznad toga dodao i bočni otvor (grotlo) na plaubi (krovu) koji ima i klizni (šiber) poklopac. (tzv. šiber na ulazu). Poklopac je tokom plovidbe najčešće sklonjen i omogućava da se na stepenik stupa ispravljenog tela, što je zgodno za trčanje, žurbu, ulazak bez pridržavanja rukama, unos provijanta, svih čudesa. Kada brod miruje, ili ima padavina, šiber poklopac se navuče nazad, elegantnim pokretom ruke.

Rešenje je prilagođeno malim brodovima, retko sam ga viđao van Novog Sada, a više nije toliko retko kod nas na strani Dunavca pored Štranda, tu su stariji brodovi. Moram malo da se pravim važan taj šiber sam ja smislio sam sebi i dodao na brod pre nekih 14-15 godina i do sada samo kod mene na klubu ima 10tak izvedenih, ima čak i unapređenih vezija.

Prigodnih slika nemam, možda može da se nasluti sa ove... ako zatreba slikaćemo.

Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Ulazak u brod

Post od Uros » Utorak 16 Nov, 2021 12:42

Dobro rešenje, nisam viđao na kabinašima u okolini.

Tako je rešen ulaz u kabinu na jedrilicama, poklopac - šiber, koji može da se uvlači i izvlači a olakšava ulazak i izlazak iz kabine. Ne bi mi palo na pamet da to uradim i na nadkabini za ulazak sa nogostupa :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od Zveki » Utorak 16 Nov, 2021 13:24

Kabinasi u okolini uglavnom nemaju problem sa visinom :mrgreen:

vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 187
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od vlajko45 » Utorak 16 Nov, 2021 15:40


George
Korisnikov avatar
Postovi: 620
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od George » Utorak 16 Nov, 2021 16:39

Nešto vrlo slično imam i ja kao i Zveki. Ulazi se sa platforme, a staje se na srednji deo krmene klupe koja u sredini nije tapacirana već je taj srednji deo od drveta. Uz malo više akrobacije se može ući i sa boka, ali tu se onda staje na tapaciranu klupu na koju sam stavio parče linoleuma. Evo i par slika...
Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena od George u Utorak 16 Nov, 2021 17:59, izmenjeno 1 put ukupno.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Ulazak u brod

Post od Zveki » Utorak 16 Nov, 2021 17:23

Identicno resenje sa zadnjom klupom s tim sto ja u tom srednjem delu imam jos jedno parce itisona za finalno brisanje obuce. A na pramcanoj palubi goste naravno saceka takodje itison odnosno otirac :D

Odgovori