Brodski motor - sistem za dovod goriva

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 168
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od vlajko45 » Sreda 03 Nov, 2021 19:15

Uroše, ako može da ti pomogne, imam endoskop kameru pa možeš uz pomoć nje da pogledaš unutar rezervoara.
https://www.aliexpress.com/item/4000214 ... 4943%22%7D

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1613
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od Uros » Četvrtak 04 Nov, 2021 15:07

Hvala svima na savetima, ovu temu cu da nazovem drugacije a u drugoj mozemo o aditivima.

Vlajko pa ovo je super stvarcica! Jedino sto mislim da bi bilo dobro probati kad je potpuno ispraznjen rezervoar, zato sto u opisu kamerice pise da daje cistu sliku samo na razdaljini od 3 do 8cm. Ako imam unutra 20L dizela, onda necemo mnogo videti osim ako moze da se potapa i u naftu sto ne preporucujem :D

Nesto mi je palo na pamet a to je ovaj separator vode i goriva. Jos uvek nisam imao prilike da ga skinem i ocistim, a prilicno sam siguran da je to i grubi filter. Ko zna sta ima na njemu...

Opet kazem, nisam imao nikavkih problema od prosle zime, ali me malo kopka da proverim rezervoar i eventualno ocistim ako ima nesto ;)
Inspektor za visinu kabine

vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 168
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od vlajko45 » Četvrtak 04 Nov, 2021 20:33

Uros napisao:
Četvrtak 04 Nov, 2021 15:07
Vlajko pa ovo je super stvarcica! Jedino sto mislim da bi bilo dobro probati kad je potpuno ispraznjen rezervoar, zato sto u opisu kamerice pise da daje cistu sliku samo na razdaljini od 3 do 8cm. Ako imam unutra 20L dizela, onda necemo mnogo videti osim ako moze da se potapa i u naftu sto ne preporucujem :D
Uroše, nije problem da se poigramo pa kako bude. Ne košta 100 dukata a znaćemo vredi li čemu :D

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od luckyboy » Petak 05 Nov, 2021 03:29

NAFTA mora biti smirena. Najbolje sipati naftu dan pre voznje . :obscene-drinkingcheers:
O ovome je pisano. Urose zameni filtere I nemas problema. Benzin zna da se pokvari, ali ne I nafta. Pomesaj sa novom naftom, stari motori jedu sve

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1613
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od Uros » Sreda 01 Dec, 2021 15:12

Malo sam bolje pogledao grubi filter-separator goriva na Rebellu i primetio sam da je gorivo u čašici filtera čisto. Nema ni vode a ni neke prljavštine koja bi mogla da se nakupi u čašici što bi značilo da je stanje rezervoara zadovoljavajuće. Možda je Lucky u pravu jer je kroz rezervoar prošlo jedno stotinak litara nafte otkad je kod mene, pa ću samo da "na'ranim konje" i ne diram ništa...

Ono u čemu bi mi trebala vaša pomoć i mišljenje je taj grubi filter goriva. Bog zna kad je to neko promenio poslednji put, a meni do skoro nije bio na ruku jer se nalazio u motornom prostoru na mestu gde je pristup veoma ograničen. Posle poslednjeg remonta u Ostružnici, napravio sam veliki otvor u podu kokpita pa sad konačno imam odličan pristup svim mestima kao i filterima vode i goriva.

Ovako to trenutno izgleda:

Slika

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Prva stvar koja me brine je stanje ovih prikljucaka na nosacu filtera goriva, verujem da se ne mogu odvrnuti bez ostecenja. To mi nije neophodno da bih zamenio filter, ali mi to ostaje kao slaba tacka ako zamenim samo filter a zadrzim sve ostalo. Razmišljao sam da uzmem komplet filter sa nosačem, kao što je ovaj, ali kako da rešim priključke?

Slika

Slika

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Da li koristite grube filtere na vašim brodskim motorima i imate li neki savet?


.
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 601
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od George » Sreda 01 Dec, 2021 16:15

Baciš ovo sve komplet, i kupiš filter goriva od Golfa 2 dizela koji na sebi ima sve priključke, montiraš ga i uživaš. Posle menjaš na svakih jedno 300 sati.

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 289
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od Steps » Sreda 01 Dec, 2021 16:53

meni ovo lici na bakarna creva od kojih idu posle gumena...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1613
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od Uros » Sreda 01 Dec, 2021 19:01

Da, parce bakarne cevi ide iz filtera ka motoru pa se nastavlja sa gumenim crevom. Drugi deo od rezervoara do filtera je ceo od bakarne cevi.

@George
Razmisljao sam i o tim auto varijantama, ali mislim da je taj Golfov filter nafte u stvari fini filter a to vec imam na motoru.
Trenutna konfiguracija na Rebellu je: rezervoar --> grubi filter sa separatorom vode --> fini filter na motoru.

Zato sam mislio da iskoristim ovaj traktorski, ali nemam resenje za cevi, odvod i dovod :think:
Inace bih voleo da taj grubi filter bude sa separatorom, zgodno je baciti oko na casicu i videti kakvo je gorivo, ima li vode ili prljavstine.
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 601
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od George » Sreda 01 Dec, 2021 19:37

Pa na taj traktorski filter nije problem namestiti priključke. U istoj toj prodavnici traktorskih delova bi trebalo da prodaju i priključke za taj filter zajedno sa odgovarajućim tzv. šupljim šrafom koji prolazi kroz prstenasti priključak. Taj prstenasti priključak bi opet oni u prodavnici trebalo da ti napresuju na gumeno crevo. E sad tu nastaje mali problem kako drugi (slobodni) kraj tog gumenog creva spojiti sa tvojim već postojećim crevima, iako mislim da se i to može rešiti.

George
Korisnikov avatar
Postovi: 601
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Održavanje rezervoara i sistema dovoda goriva

Post od George » Sreda 01 Dec, 2021 19:44

Evo ti slika tog priključka da znaš o čemu pričam. Kroz njih prolaze ti tzv. šuplji šrafovi.

Slika

Odgovori