Antialgin

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
DuleN
Korisnikov avatar
Postovi: 77
Pridružio se: Četvrtak 09 Mar, 2023 09:12
Plovilo: AluNautika
Dimenzije: 6.3 m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od DuleN »

Mileta, da mazao sam dva ili tri antialgina, koji su namenjeni za aluminijumske camce, ali sam svake sezone generalno ostao nezadovoljan. Ove godine sam nesto pricao sa Kempijem da napravimo neku probu, pa ako bude dobro - javljam ti.
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 433
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zankiki »

Mileta napisao: Četvrtak 23 Mar, 2023 18:37 Zorka Šabac pravi antialgin u pakovanju od 1 kg, jeftiniji je od bilo kojeg drugog, veće pakovanje,-OSTALA 750 GR- a za naše spore čamce je odličan.
Jeste da je jeftiniji, ali pakovanje je manje. ZORKA pakuje 1kg, a HEMPEL je recimo oko 1.2kg (750ml).
Zabuna je nastala jer HEMPEL piše zapreminu, a ZORKA težinu.
Kod antialgina 1 litar = 1.6 kg.

Takođe, HEMPEL kaže da sa njihovih 0,75 litara može da se uradi 10 m2, a ZORKA da sa njihovih 1kg može da se uradi 5-7 m2.
Ovo naravno treba uzeti sa rezervom, nije mi logično da jednog premaza u istoj gustini treba više nego drugog, za istu debljinu filma.

Ja nikada još nisam mazao ništa osim INTERNACIONALA, mada verujem da će za sledeće mazanje broda da ide HEMPEL HARD RACING.

Hteo sam da probam sa ZORKOM sad na pomoćni čamac, zbog velike razlike u ceni, ali ako je sve ovo tačno, razlike u ceni skoro da i nema.
Da li je neko radio sa ZORKOM i kakva su iskustva?
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Antialgin

Post od Uros »

Sad me ovo zainteresovalo jer nisam obracao paznju na kilograme i litre, a mozda bi trebalo...

Specifikacija za Hempel Hard racing:
https://www.hempelyacht.com/en-gb/api/H ... 679A/hr-HR

Specifikacija za Zorkin Maestral Antialgin:
https://www.zorkacolor.com/Files/Produc ... 4980_1.pdf

* * *

- Po Hempelovoj specifikaciji, 1L antialgina je tezak 1.4kg, sto bi znacilo da je u konzervi od 0.75L ima 1.05kg, isto koliko i Zorka nudi. Dalje se navodi da je pokrivnost premaza za 1L = 13m2, prevedeno u kilograme, dobija se da je potrošnja: 9.75m2/kg

- Zorkina specifikacija kaze da je za 1kg koliko se i dobije u konzervi, potrošnja: 5.5-7.0 m2/kg

* * *

Ako prevedemo to u novce i kvadratne metre, dobijamo sledecu racunicu:

Hempel Hard Racing 0.75L(1.05kg):
5800din - 9.75m2

Zorka Maestral 1kg:
3420din - 5.5-7.0 m2

Deluje mi da finansijski izadje slicno ako je u pitanju veca povrsina :think:
Inspektor za visinu kabine
George
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.8
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od George »

U ovoj računici nedostaje samo podatak o debljini filma. Kao što Zoki reče, nije logično da dva premaza iste gustine imaju različitu potrošnju za istu debljinu namaza. Biće da je Hempelov ređi, pa daje i tanji film. Ja sam prošle godine farbao brod sa Zorkinim programom, doduše bez antialgina, ali mogu da kažem da se kod Zorke deklarisana potrošnja savršeno slagala sa stvarnom potrošnjom.
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Antialgin

Post od Uros »

U pravu si George, to nisam uzeo u obzir..

Zorka kaze:
"5,5-7,0 m2/kg za jedan nanos od 40 mikrometara"

Hempel nema takvu informaciju vec ovo:
"Nanijeti 2 ruke protuobraštajnog premaza, svakog u debljini suhog filma od 40 μm."

Sad ostaje pitanje da li Hempel pokriva 9.75m2 u jednom ili dva premaza sa 1kg...
Inspektor za visinu kabine
Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 250
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od Terca »

Mileta napisao: Četvrtak 23 Mar, 2023 18:37
Zorka Šabac pravi antialgin ...
Ne postoji više Zorka Šabac. To je zapravo Helios, kod nas u Gornjem Milanovcu, a Zorka Color je samo brend, prezuet zato što je veoma prepoznatljiv na našem tržištu, i koristi se samo na našem tržištu.
Nisam nigde video da Helios prodaje antikorozivnu zaštitu plovnih objekata, osim tog kod nas.

Sa druge strane, ako je to sastavom isto što i ona stara Zorka, sa sve ekološki neprihvatljivim feropoksom, balastinom, i pogotovo antialginom (to su sve u dobrom delu sveta pozabranjivani otrovi), onda je to prava stvar u smislu zaštite (ne mogu da tvrdim (verovatno ne može niko) da je to to).

Koristio sam njihovu epoksi osnovnu i zadovoljilo je moje prohteve, ponašalo se kako treba na mojim krpežima.
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 433
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zankiki »

Kad bih znao da je to onaj stari antialgin kakav se više (bar u svetu) ne pravi, odmah bi ga kupio za brod...

BTW, u uputstvu za hard racing koje sam ja gledao, piše da je 1 litra = 1.6kg, što znači još više u korist hempell-a...
zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 84
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zoki_ns »

Ja sam na mom čamcu površine oko 7 m2 potrošio tu jednu pikslu Hempelovog za dva sloja (ostalo je vrlo malo, ako zatreba da se nešto okrpi) Da je bilo i 10 m2 površine za pokrivanje pokrilo bi, bio bi malo više razredjen. Teško je proceniti,bar prvi put debljinu sloja. E sada kod vas gde ima više površine od 10 m2 to je druga priča, al po mom nekom iskustvu jedna piksla pokrije oko 10 m2 u 2 sloja ( sa strane sam čak stavio i treći gde je bilo potrebno).
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 433
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zankiki »

Bio sam vredan juče...

Nakon sve priče o antialginu, odlučio sam probati Zorku, ne zato što je jeftinija (jer smo videli da skoro i nije), nego zato što možda postoji neki promil šanse da se radi po starom receptu, a ti antialgini su bili bar duplo bolji od ovih što se danas prave...

Elem, verujem da ću već na jesen imati neko mišljenje o tome...


Slika

Slika

Slika
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Antialgin

Post od Uros »

Super! Imacemo iskustvo iz prve ruke :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine
Odgovori