Antialgin

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
DuleN
Korisnikov avatar
Postovi: 70
Pridružio se: Četvrtak 09 Mar, 2023 09:12
Plovilo: AluNautika
Dimenzije: 6.3 m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od DuleN » Četvrtak 04 Apr, 2024 14:18

Zbog pamatnjakovica iz ES, pre desetak, petnaest godina, zbog ekoloskih razloga, zabranjene su naj vaznije komponente, koje su antialgin cinile antialginom, to jest zastitom od algi... Ovo sto se danas prodaje je neki buckuris, koji sluzi samo da potrosis gomilu para, a neke vajde od toga i nema...
Pre pet godina sam kupio u S.Mitrovici, preko prijatelja, kantu antialgina iz 2002 godine, kad je to pravljeno jos uvek onako kako treba.
Namazali ja i Kempi camce, tri godine se nista nije uhvatilo... Na zalost, tog vise nema, pa necu nista ni kupovati...
Vadim camac na prikolicu dva tri puta u sezoni, ispuskiram i ajde na vodu...

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Danubius 800 Klasik

Post od George » Četvrtak 04 Apr, 2024 15:31

zankiki napisao:
Četvrtak 04 Apr, 2024 13:41
Teško, video sam par brodova u skorije vreme koji su izvađeni a antialgina nije bilo ili je bio star...
Skinuto po nekoliko jupolki školjki sa korita... A koliko to tek usporava u plovidbi...
Kada sam pretprošle godine ofarbao brod onako kako sam već ranije opisao, na ceo taban se tokom te 2022 godine nakupila enormna količina školjki, ali ne samo meni, nego svima sa kojima sam pričao. Na Tisi to zaista pre toga nije bio slučaj, i svi smo bili zatečeni sa tom novinom. Čim je u 2023 godini počela sezona kupanja, latio sam se posla... Na dršku od čaklje sam zavezao plastični grebač leda za auto i ostrugao sve školjke. Prošla je cela prošla sezona a od školjki ni traga ni glasa. Jednostavno su se u toj 2022 godini poklopile okolnosti za razvoj školjki... Neviđeno toplo i suvo leto koje je Tisu pretvorilo u stajaću vodu sa ko zna kakvom mikro florom i faunom koja je očigledno odgovarala za razvoj školjki, kojih inače mi u Tisi pod normalnim okolnostima imamo minimalno ili nikako. Sve u svemu i dalje mislim da ovi današnji antialgini rade posao možda 2-3 meseca po nanosu, a kasnije ide sve po starom, kao da ga i nemaš... Izložen si na milost i nemilost datim uslovima u datoj okolini. Ako je godina takva, neće ga zaštiti antialgin od školjki, a ako im uslovi ne odgovaraju neće ih biti ni bez antialgina.

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zoki_ns » Petak 05 Apr, 2024 19:14

Ja sam na čamcu prve godine bio bez antialgina i mogao sam lopatom da skidam alge i skoljke.
Sledeće godine je stavljen Hempel hard racing i održao se 4 godine, skoro da se nije ni skinuo ( 350 h radnih sati motora)
Ipak pošto se donekle isprao, rešim da prosle godine stavim ponovo Hempel hard racing i skoro sve je otpalo u roku od 3 meseca... Dal je bio loš antialgin ili nešto drugo nemam pojma. Ove godine ću staviti ponovo pa ću videti. Ako otpadne ponovo dogodine Zorka :)
Uglavnom kod mene je bez antialgina bio pakao i ne bih ponovo spustio čamac bez antialgina.
Definitovno je tačno to da dosta zavisi od godine i uslova za razvoj školjki pošto svake godine vadimo čamce svi zajedno na marini i manje vise je sličan pattern na svima. Te prve godine kod svih je bilo jako puno školjki u algi.

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od Stefan Ns » Subota 06 Apr, 2024 16:43

Ja sam upravo u procesu skidanja algi i pripreme za anti algin.Hempel Hard Racing sam uzeo,beli i crni pa cemo videti sta ce biti na kraju sezone.

vaca
Korisnikov avatar
Postovi: 96
Pridružio se: Ponedeljak 24 Okt, 2022 19:03
Plovilo: Pasara Istranka
Dimenzije: 5mx2m
Status: Offline

Re: Danubius 800 Klasik

Post od vaca » Nedelja 07 Apr, 2024 19:33

vaca napisao:
Četvrtak 04 Apr, 2024 10:47
Ja sam pre godinu dana naneo dve ruke Seajet antialgina i koliko vidim sada, fino se nakupilo algi
Ne znam kako bi bilo bez njega ali sam očekivao da korito bude čistije nego što je sada...
Evo par slika

Slika


Slika

Probao malo četkom da skinem i otpale alge zajedno sa antialginom...

Mislim da sada i ja dajem glas protiv antialgina (ili barem protiv ovog SeaJet-a)

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zankiki » Ponedeljak 08 Apr, 2024 06:07

Kada se tako ljuspa antialgin, uglavnom nije ispoštovana procedura oko nanošenja, a naravno može biti i do samog antialgina.
Vidim i neke balončiće ispod, oni mogu biti i znak osmoze.

Ja sam na pomoćni čamac stavio zorku prošlog proleća i ima baš dosta algi, tako da uopšte nisam zadovoljan.

Od prvog dana Marissu maže internacionalom, i bio sam zadovoljan, dve godine bez algi, i treće bude vrlo malo, ne ometaju plovidbu, a školjka nijedna. Onda nakon 3 godine ide napolje, majstor ispolira korito, nanese novi antialgin, a za 3 godine se uvek nakupi stvari koje treba poraditi na brodu dok je napolju. Naravno, elisa ide na proveru i umeravanje i slično.

E sada, dosta pričamo loše o antialginu, a malo ko pročita uputstvo i ispoštuje sve.

Znam dosta slučajeva da ljudi brod veličine mog uspeju da izmažu sa 3-4 konzerve antialgina, poslušaju savet majstora "boće to ok" a onda posle nekog vremena antialgin ne radi, što je i normalno jer on radi spiranjem i potroši se.

Ja idem na neko medjurešenje, trošim oko 6 konzervi, dve godine bude ok, a treću se "provučem", pošto svakako volim na 3 godine izvaditi brod i pregledati, to mi je taman. Čak i treću godinu nikad ne bude ove "šume" algi, niti jedna školjka, samo bude sa donje strane broda one "ljige", koja se pri nekoj dužoj plovidbi (više dana) potpuno i skine.

Ako bih poštovao proceuru iz uputstva, da to lepo radi 3 godine, trebalo bi oko 10-ak konzervi za Marissu, da sve bude po PS-u. Vepar je radio tako, nanosio debelo airless-om, i izdržao mu je 5-6 godina....

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od George » Ponedeljak 08 Apr, 2024 06:24

Gde nabavljaš Intefnational program farbi?

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od Nevena » Ponedeljak 08 Apr, 2024 06:44

Mi ove godine imamo čudnu situaciju.
Po levom boku su se pojavile dugačke alge koje se lako skidaju običnim zogerom, dok je desni bok potpuno čist, odnosno nahvatao se kao neki mulj koji se i ranije javljao i spadne tokom plovidbe.
Kontam da to ima veze i sa tim kako brod stoji u marini, odnosno koliko je izložen svetlosti.
Antialgin je namazan pre 3,5 godine, Internacional, crveni.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od zankiki » Ponedeljak 08 Apr, 2024 06:56

Inernational sam uzimao kod Buse u Tehnonautici.

vaca
Korisnikov avatar
Postovi: 96
Pridružio se: Ponedeljak 24 Okt, 2022 19:03
Plovilo: Pasara Istranka
Dimenzije: 5mx2m
Status: Offline

Re: Antialgin

Post od vaca » Ponedeljak 08 Apr, 2024 07:44

zankiki napisao:
Ponedeljak 08 Apr, 2024 06:07
Kada se tako ljuspa antialgin, uglavnom nije ispoštovana procedura oko nanošenja, a naravno može biti i do samog antialgina.
Vidim i neke balončiće ispod, oni mogu biti i znak osmoze.
Nije osmoza - podigao se antialgina

Ako se dobro sećam, postavio sam prema uputstvu - osnovna pa dve ruke antialgina

Odgovori