Majstori...

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Odgovori
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Majstori...- frižider

Post od Nevena » Četvrtak 06 Maj, 2021 11:00

Da li imate preporuku za majstora za prepravku frižidera sa 220V na 12V?

Našla sam neki PEA D.O.O. Nalaze se na Petlovom brdu.
Prodaju nove kao za kamion (od gore se otvaraju), a vrše i prepravke.
Novi su ovakvi:
https://www.kupujemprodajem.com/transpo ... =110419535

Da li imate iskustva sa njima?

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Mileta » Nedelja 09 Maj, 2021 20:01

Neznam koliko imaš panela na čamcu i da li ti je dovoljno za frižider na 12 V, Uroš se bolje u to razume. Mi uglavnom imamo frižidere na plin. Ja sam imao takav koji se otvara na gore, ali me je to nerviralo pa sam sada uzeo onaj koji se otvara na stranu kao kuhinjski. smestio ga u kokpitu ispod stolice, ne smeta a uvek je na dohvat ruke, na ovoj fotografiji se vidi deo frižidera i stolice koja je montirana na njemu :D
Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Majstori...

Post od Uros » Ponedeljak 10 Maj, 2021 09:03

Sad i ja da prebacim loptu na nekog treceg ... Igor ima takav cini mi se :lol:
Ako vidi poruku, sigurno ce ti preneti iskustva.

Ja sam ove godine tek kupio kompresorski frizider od 30L na 12V, ali ga jos nisam ni isprobao. Jos uvek ne znam koliko vuce struje :think:
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Nevena » Ponedeljak 10 Maj, 2021 11:18

Po školskoj račinici, solarna ploča od 160W i akumulator od 120Ah bi trebalo da budu dovoljni da frižider od 50W radi 24h po umereno sunčanom vremenu.
Mene više muči ta prepravka. Volela bih da čujem iskustvo nekoga kome su zamenili kompresor (sa 220V na 12V). Koliko efikasno radi takav frižider i koliko troši?

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Igor Narval » Ponedeljak 10 Maj, 2021 19:26

Drugari,

Ajde da probam da kažem po sećanju kako je kod mene.

Tačno je, ja imam kompresorski frižider na 12V i 220V. Nabavio sam ga polovnog, koliko se saćem cena je bila negde oko 350 EUR-a.
U pitanju je "Indel b" od 31 litara. Ako ne grešim potrošnja je 45w.
Ima plusni i minusni režim temperature. Hladi izuzetno dobro, radi tiho.
Problem sam imao dok sam pokušavao da uključim ovaj frižider u obični utikač za 12V. To se nije pokazalo kao baš najbolje, često je dolazilo do prekida u radu. Poruka na ekranu je bila da je pao napon.
Posle su mi rekli da "to ne može tako" i da se za takve potrošače napajanje mora uraditi posebnim kablom od akumulatora do potrošača. Od kada je to urađeno problema u radu nema.

Većina ovih frižidera se otvara na gore, ali je meni to bio manji problem od toga da tražim gde staviti standardni frižider. Ovako imam mogućnost da pomerim frižider i da ga postavim tamo gde najmanje smeta.

Što se tiče "izvora struje" na brodu su dva akumulatora od po 96AH, a ima i solarna ploča, nisam siguran ali 120W ili 140W. U dnevnom korišćenju brodića retko kada sam bio prinudjen da palim agregat, nije bilo problema sa strujom i naponom. Naravno, čim je neki duži boravak na vodi, pogotovo u danima sa manje sunčevih sati bilo je potrebe da na sat ili dva radi i agregat.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Nevena » Utorak 11 Maj, 2021 06:28

Hvala Igore!
To je, otprilike, sve što me je zanimalo.
Što se tiče utičnice, mi smo ostavili jedno standardno utično mesto za 12V. Ako bude pravilo problema, to ćemo prvo promeniti :)

Još me muči izbor majstora koji bi uradio modifikaciju mini bara sa 220V na 12V. Ovi koje sam spomenula daju garanciju 2 godina,ako sam dobo zapamtila, tako da mislim da ćemo probati, pa ako se prevarimo - svi ćemo biti pametniji :roll: :lol:

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Mileta » Utorak 11 Maj, 2021 10:01

Kao što sam rekao u prethodnom postu, ja sam na čamcu namestio plinski frižider, malo je veći nego što obično ide na čamac, ali ono što sam imao to stavio . U medjuvremenu mi drugar poklonio mali frižider- mini bar koji je skoro nov, ali mu nešto nije u redu sa sistemom, tako da je rashodovan. E sad bi ja taj možda dao da mi prebace na 12 v, ili opet na plin, tako da Nevena čekam vaša iskustva sa majstorom i prepravljanjem.
Poslednja izmena od Mileta u Utorak 11 Maj, 2021 10:31, izmenjeno 1 put ukupno.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Nevena » Utorak 11 Maj, 2021 10:26

Mesto na brodu smo napravili. :)
Odneću mu ove nedelje frižider, rekao mi je da mu treba 2-3 dana za prepravku.

Inače i on mi je telefonom rekao da je bolje da se veže direktno na kleme jer utičnica na brodu hoće da se razdrma pa gubi kontakt.

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od dell_mare » Utorak 11 Maj, 2021 19:44

Nije loša opcija ni frižider na 220v (65W) koji radi preko sinusnog pretvarača (invertera). Kao što si napisala dovoljan je panel od 160w (100eur), akumulator od 100aH (170 eur) i sinusni pretvarač od npr 300w (ima ih raznih). Onda možeš da koristiš i druge uređaje na 220v na brodu. Ja imam taj sistem, frižder kompresorski na 220v i radi 24h i leti i zimi.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Majstori...

Post od Nevena » Sreda 12 Maj, 2021 04:20

Sad sam pogledala. Inverter 600W košta oko 9000 din i niko ništa ne prčka po frižideru. :)
To je duplo jeftinija opcija, a ne moram posle da se grebem za struju okolo kada nam treba za neki alat na brodu ( treba samo sa odlučimo za možda neki malo jači, ali smo i dalje ispod cene modifikacije frižidera).

Vredi razmisliti...

Odgovori