Regate - druženje i plovidba

Lepše je putovati u društvu, podelite to sa nama
Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Sreda 05 Jun, 2019 13:28

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

A na regati se svasta desava !?


Jedna od najlepsih marsruta Regate "Ilustrovane Politike", svakako je bilo Regata : Beograd - Novi Sad - Backi Petrovac - Bac - Karavukovo - Srpski Miletic - Doroslovo i rekom Mostongom do pred Sombor grad, gde smo preko prevodnice usli u Veliki Backi Kanal i nastavili preko Bezdana i Sebes Foka do Batine i Dunavom zatim do Apatina, Vukovara, Backe Palanke, Nonvog Sada i do Beograda ! A na Regati mnogo ljudi, mnogo razlicitih karaktera, pa i mnogo dogadjaja !? Jedan od niza dogadjaja, koji je interesantan za opisati ga, desio se na potezu grada heroja Sombora. Naime, predhodnu noc smo proveli na trijanglu kod sela Karavukovo, a onda smo krenuli ka Somboru ploveci pored Srpskog Miletica. A onda smo svi zapamtili odvratni smrad i gomile mrtvih "beovica" i drugih sitnih riba. Borislav Vucetic je preko lica vezao veliki peskir i glasno negodovao:

-" Da li je toga, koji je ovo ucinio kanalu sramota i kako mu je da zivi sa tim' da je gomile malih ribica stradalo radi njegovog nedozrelog mozga ... !" A smrad je bio prosto odvrata ! No' mi Regatasi smo "tvrdi orah" i uspeli smo da prezivimo tu ljudsku "nemarnost" i kao nagrada za nasu izdrzljivost bila je prevodnica iz koje kada smo izasli rodio se pred nama drugi svet ! Prvo, nismo mogli da verujemo koliko je sama voda Kanala providna i priroda oko nas je prosto mirisala !?

-" Ljudi, da nismo mozda uplovili u neko more, jer ja do sada videh ovako providnu vodu samo na moru u ranim jutarnjim satima !" Glasno se cuo neciji komentar i bilo je jos nekih pozitivnih komentara na racun prelepog Kanala i prirodnih ukrasa priobalja ! I svi Regatasi su bili srecni, posle smrdljivog kanala kod Doroslava i Srpskog Miletica. Prosli smo pod most, jos uvek diveci se lepoti Kanala i Regata se zaustavila kod bazena. Ja sam prominuo okolis bazena i grupa mojih prijatelja me je sledila sa svojim camcima, te smo se zaustavili u uzvodnom delu Kanala, gde je obala bila lepo pristupacna, na kojoj se moglo postaviti stol i stolice, pa i mala vatra zaloziti ! Vodeno bilje i biljni svet priobalja, ukrasavali su beli i zuti lokvanji iliti princevi vodenog bilja, a na obali su se svojim lepim bojama isticali Zuta Perunika, Konjski Bosiljak i Kantarion, koga Regatasi nisu zaobisli, vec su ga ubrali kao biljni zivi lek za opekotine pre svega, ali i za lekoviti caj svakako!



Slika
Regata je ljudska i socijalno drustvena manifestacija, koja ima za cilj da se ucesnici odmore i zabave delatnostima
koje im nisu svakidasnje ... a pamte se dugo !


Sa mnom, medju malim odabranim drustvom Regatasa bili su moji Makisanci : Brana i Ceca, Nebojisa i Goca i solo Mirko Dzibra, a Sveta i Slavica su nam se pridruzili sa svojom "Kamenicankom"i "Tomos"10-kom, a inace su iz Novoga Sada i prvi put su na Regati. Zene su zasele u stolicama na lepoj travnatoj platformi na obali i uz kafu prepricavale su dosadasnje dogadjaje vredne paznje. Brana i Sveta su posli u okolne vrbake po drva za veceras za vatru, a Mirko je zabacio "na plovak", nadajuci se kako je sam rekao nekom krupnom saranu ili smudju, jer za njih je ovo mesto i ovaj Kanal "izmisljeno mesto" ! Ja nisam mogao da odolim providnoj vodi Kanala i sa maskom i perajima sam se spustio u prijatno prohladnu vodu. A tamo tako zanimljiv svet zivih bica flore i faune ! Nije me uspela da uplasi i najuri otuda ni prilicna Belouska, koja videvsi me' verovatno se uplasila moje maske i pobegla je, sto mi se jako svidelo. Dubina Kanala je bila ne vise od 3 metra, a providnost vode je bila do 10-ak metara zasigurno ! Plivao sam lagano da ne bih sta od flore i faune propustio, ali sam kad-kad izranjao da se uverim da je kanal bezbedan po mene, tj. da neko od neizivljenih Regatasa ne bi krenuo camcem ili jos gore gliserom, koji bi bio fatalan po mene u vodi ! Zato sam sredinu Kanala brzo preplivavao, a zadrzavao sam se po dnu pored samih obala.
Posle nekih 40-tak minuta vratio sam se i Brana kako me je video, dosao je sav veseo do mene i potrazio mi je peraje i masku da se i on, kako je rekao "promuva po Kanalu"! I jos mi je i rekao :

- Zamisli ti molim te, dok sam ja sa Svetom sakupljao suvarke za veceras za vatru, Mirko je molim te lepo, zabacio gospodin na plovak, a veceras ce rado da lozi vatru sa suvarcima koje on nije ni primetio ko ih je doneo ?! I sada sam ga poslao po suvatke ! A sad cu da mu spakujem zajebanciju da ce je se secati dugo ! Te njihove medjusobne odnose, nisam bas sasvim razumeo, ali im se nisam ni mesao. A Brana "Gluvac", kako ga prijatelji u sali zovu, stavio je na lice samo masku a peraje kaze nisu mu potrebne ! Ceci to nije promaklo, pa ga je glasno pitala :

- Dobro Brano ! Kada si ti u zivotu sa maskom gnjurio !? Pusti ti Momu, neka on gnjuri jer koliko ja znam iz price, on se time jos iz detinjstva bavi. A ti hoces samo da me sikiras i da ja ne mogu ovde da popijem ni kafu na miru ?! Skini tu masku, jer kakav si srecnik, pregazicete neki camac u vodi !? A Brana bas i ne sikirajuci se mnogo na te njene reci, ladno joj odgovori :

- Vidis da nisam uzeo peraje, vec samo masku, jer hocu da pogledam nesto na koritu camca pod vodom ! I ponovo se obratio meni :


Priroda u celini i celosti i kao ljudski produkt su za uzivanje i to samo na ovakvim mestima, sve drugo je improvizacija ... !

- Ovaj Mirkov camac je dug jedno 5,5 metara. Ne vise ili sta ti mislis ? A ja sam znao tacno koliko je moj camac dug i uporedivsi jedan i drugi, a stajali su jedan pored drugog, rekao sam mu onako neobavezno da je u pravu. A Brana je usao u svoj camac i otuda doneo parce kanapa za mreze. Izmerio ga odoka, odsekao 6-7 metara i sa tom duzinom kanapa zaronio u vodu pored Mirkovog camca. Obratio sam paznju sta ce da uradi, a Brana je prvo sasvim nisko u vodi vezao kod elise Mirkovog "Segalla", a drugi kraj kanapa, vezao je za alki na pramcu Mirkovog camca, gde mu je vezan pramcani konopac. Brana je to brzo odradio i izasao na obalu rekavsi mi :

- Usput u Kanalu, sigurno ima trave i hocu da ga vidim sta ce da radi kada mu se trava u elisi zaglavi i kako ce da podigne njegovog "Segalla" da mu ocisti elisu ha-ha-ha ?! A ja cuteci sam se nasmejao i pitao sam se u sebi, gde je kraj masti i dokle doseze ljudska pakost ?! Sva sreca sto ce se sve ovo zavrsiti u sali i u dobrom odnosu medju njima. Ali nedaj Boze da ta realizovana pakosna ideja bude inicijator neke moguce nedace, sto je takodje sasvim moguce !? Nepoverljiv razmisljam ja i vracam se objektivnosti, uzimam plasticnu kofu i idem na obalu do susedne nepregledne sume kukuruza, da uberem 10-tak klipova za u kotlic nad vatrom. Bice i zabavno i svakako ukusno za sve nas !

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Petak 07 Jun, 2019 13:03

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

A na Regati se svasta desava !? - 2


Vatra u kampu, ne mora uvek da znaci da se sprema nesto za klopu, ali nije iskljuceno ! Meni vatra sluzi i kao dobar ambijent
da sa drugarima popricam i o vaznim i nevaznim stvarima u zivotu !

"Sebes Fok" iliti "Crna Shuma" na Madjarskom jeziku i kako god da se zove, u kanalskoj mrezi DTD-a je najlepsi i najcistiji kanal Bezdanski Kanal ! A opet na obalama je lepo izgradjeno vikend naselje, pretezno sa Madjarskim zivljem, domacim ljudima koji znaju sta hoce, a imaju i domacu potrebnu kulturu, pa je sve tako kako je - dobro je ! Prijatelji od Brane i Cece, koji takodje zive u ovome raju, dosli su sa svojim komsijama ( Madjarima ) da provedu vece sa prijateljima iz Beograda i da ispostuju Regatu i sve Regatase, koji su im jako interesantni, jer pored mesne lepote Kanala i domaceg vaspitanja da sve odrzavaju cisto, nemaju bas neke razonode. Ovoliko camaca i ljudi, oni vidjaju samo jednom godisnje i uvek u isto vreme i to od kako je Regata pocela da se zadrzava ovde u njihovom okruzenju. Ranije nije bilo tako !? Kazu, ali me je i zadivilo i to da nikada nisu se spustili niz tok Dunava, pa ni autobusom do Beograda nisu bili ... kazu !? Ipak glavni je to grad Drzave u kojoj zive !? Nista im nisam rekao, niti ih pitao i svi ostali su me sledili, ali smo se kuckali uz ziveli sa dobrim Madjarskim vinom i bilo nam je lepo ! Pitomi i dobri ljudi, a mi kada su vec tu sa nama, planirali smo ih za veceru, koju je u vidu rostilja ( dobre Somborske kremenadle ) Dzibra spremao odmah tu pored vatre oko koje smo i mi svi sedeli u rasklapajucim stolicama. I u razgovoru ( a sve ih je interesovalo ) saznali su da sam ja medju Regatasima, jedan od dobrih poznavaoca nasih plovnih reka. I onda su me zasuli pitanjima, a pogotovu su zene medju njima bile najglasnije ! A Brana se naslonio na mene i kaze mi :


Dunav sa svojim priobaljem, uvek je lep pa i pri visokom vodostaju !

- Moco, ti to najbolje umes, a i znas bre sve si prosao i iskustvo je za tobom, a ljudi vidis zeljni price i saznanja ! Ajde, kad te tvoj drug moli !? Svi su gledali sa osmehom u mene i hteo-ne hteo, skoncentrisao sam se i krenuo sa pricom :

- Veoma vazni deo mog zivota su camci i reke, razlivi, pa i jezera ! I sve sto se desava oko njih, ne samo da me interesuje, vec i prezivljavam sve to ! Uveren sam da i kada je rec o zdravlju, da su uslovi zivota na camcu i u okruzenju vode uopste zdraviji i ugodniji za coveka kao ja, gde je sve mirnije i stalozenije, a to sam i kod vas primetno, s'obzirom da ste cesto ili stalno pored Kanala. U tom okruzenju, nekako imamo mnogo vise vremena i vala drugacije se pije, drugacije se i jede i druzenje je i kvalitetnije, iskrenije, mirnije ! Pa ipak, za mene su od boljeg bolje reke od jezera, a od Mora pogotovo ?! A medju tri reke "lepotice" : Save, Morave i Tise, Dunav je "naj-naj" ! Dunav sam kroz Srbiju od Beograda do Batine oplovio 4 puta, a od Beograda do Kladova 8 puta ! I pored toga, ja sam radoznalog duha i otvorenog srca i dalje sam ga zeljan jer Dunav kroz Srbiju treba doziveti ! Na Dunavu sam se sreo sa novim saznanjima i nauticko - avanturistickim iskustvima koje sam zapamtio za celi zivot ! I oplemenio sam sebe istrazivackim iskusenjima u ekolosko ocuvanim okruzenjima ! Isto tako, sreo sam i ljude slicne meni, za koje sam bio rad sto sam ih upoznao ! Punacka lepog lica gospodja sa akcentom me pitala :

- Da li ste plovili kroz Madjarsku Dunavom ?

- Plovio sam rekom Tisom kroz Segedin i Mincent sve do Congrada, a u gornjem toku Dunava, bio sam gost u Becu, Bratislavi i Budimpesti. Svuda je Dunav lep na svoj nacin i rekao bih "okovan" betonskim obalama i mostovima, ali u Srbiji Dunav dostize svoju punu snagu i lepotu, zajedno sa svojim kitnjastim obalama ukrasenim rastinjem, ali i naseljenim mestima, sa ljudima koji su davno upoznali lepotu Dunava. Kroz Vojvodinu ga krase guste stoletne sume, pa beskrajne ravnice tajanstvene lepote, ali i razlivi i ritovi ! Sve te lepote, mene i mnoge zaljublenike prirode ne mogu ostaviti ravnodusnim ! Dunav svagda mirno tece i jedino u krivinama malo ubrza, ali se ponovo smiri i dostojanstveno sa otmenom uzdrzanoscu nastavlja svoj put ! A plovila plove po njemu i samo iskusne posade znaju da iskoriste autoritet iskonske snage, ali uvek sa odmerenim ponasanjem ! I zato samo tamo gde im Dunav dozvoljava, mogu da se prepuste razlicitim oblicima zabave, druzenju i igri u nekoj od zasticenih plaza ili na izletistima ! I prekide me Branin prijatelj Beogradjanin cija je zena iz ovih Backih krajeva !


Djerdap i "Gospodjin Vir" su samo detalj u prostoru od 97 kilometara Djerdapske klisure za kojom vapi Evropa !

- Reci nam molim te, kako Dunav izgleda kroz Jugoslaviju tacnije kroz Srbiju !?

- I svaki put kada sam plovio kroz Panonsku Niziju, a posebno kroz Djerdapsku Klisuru, svaki put se predeli i vidici menjaju ! Posle svake krivine je novo putovanje sa izuzetnim ribolovnim terenima, rukavcima i razlivima sa kristalno cistom vodom i trscacima, a sa bujnom vegetacijom na ostrvima ! Pescani sprudovi, limani, guste sume na obalama, pa na Djerdapu velicanstvene klisure i kotline, prave su oaze flore i faune. Tu je obicno carstvo netaknute prirode, koje u Evropi i ako ga ima, a ono je sve manje s' godinama !�

- Ima li dosta naseljenih mesta pored Dunava ? Ponovo ce debeljuca sa lepim licem !

- U savrsenom skladu sa prirodom, duz Dunavskih obala nizu se mnoga praistorijska naselja, Rimska, kao i srednjovekovna granicna utvrdjenja. O kulturnoj vrednosti, govore mnoga utvrdjenja, kao i do danasnjih dana ocuvani su manastiri, crkve i svakako veliki gradovi koji su se razvili u velelepna naseljena mesta ! Na obalama tih gradova, uvek nostalgicno prepoznajem proslo vreme koje je uvek vredno setiti ga se jer Dunav je reka vremena !"

- Koje je tamo kod vas na Dunavu najlepse mesto ? Pita me muz punacke gospodje !

-"Tamo" gde je najbolje mesto na Dunavu, "tamo" smo ja i Ljilja sa nasim Malisom, godinama svaki vikend provodili "tamo" ! A "tamo" se i levom i desnom obalom Dunava prostire idealan predeo za ljubitelje prirode, nautike, ribolova, kao i izuzetna mesta za kampovanje i naravno izuzetne domace kuhinje. "Tamo" je pravo mesto kada na levoj obali sidjemo sa palube i onda istrazujemo sve cari koje pruzaju Dunav i njegove obale, gde ce se sigurno osetiti jedinstveni sklad izmedju coveka i prirode, to je na tom mestu "tamo" . A "tamo" na desnoj obali je bogato naselje, kako materijalnim vrednostima, a kulturnim jos vise. "Tamo" su Sremski Karlovci !


Sremski Karlovci su kulturno lepi grad, sa stanovnistvom istih osobina ! Medjutim pri upoznavanju, ne smemo zaobici izvrsno vinogorje
koje okruzuje grad, ali i spomenike Srpske Kulture, kako pismenosti, tako i osnovne kulturne vrednosti !


Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Petak 07 Jun, 2019 13:14

Dobar vam dan gospodo Forumasi !

A na Regati se svasta desava ... !? - 3

Mirko je zamirisao sa rostiljom, a mi svi ostali sedeli smo sedeli u pravilnom krugu oko vatre, a na dovoljnoj distanci i ljubovisali smo se kako sa Backih kremenadli kaplje mast po usijanom zaru, a on te kapeljke pretvara u mio-mirise koje podsecaju samo na dobar rostilj i izazivaju nam osecaj zvani apetit ! A oko nas vetric carlija, tek da odnese dim sa vatre, da nam ne smeta tu pred nama, ali i Slavujima i Trstenjacima iz trscaka i sevara i koji nas daruju svojom pesmom, koja je lepa lepa je kao zdravlje i kao ponos sto ga ima pobednik ! I be smo sami, a sada se i druga obala popunila Regataskim camcima, a u nama raspolozenje i ne samo zato sto smo se sreli, vec i svima nama interesantan razgovor u kome svi ucestvujemo, pa i nada nas drzi sto cemo dobre kremenadle da rucamo a ima ih dovoljno i dovoljno ce ih biti za sve nas !? Svi smo u to uvereni, ali niko ne prica o tom! A svima nam je pogled na rostilj. Pricamo medjusobno, a gledamo u rostilj !


"Sebes Fok" je jedinstven medju kanalima DTD-a ... Pre svega cist' je, a priroda mu je poklonila sve sto je lepo imala ... !

Ljilja i Goca su ustale sa Juditom zenom Beogradjanina Tome i otisle su Sevu. A mi, svi ostali smo slusali Dzibru koji je dugackim viljuskama obrtao kremenadle da ne izgore, zmirkao od dima i vatre, jer im je on bio najblizi, ali je i pricao :
- Deset godina sam sa Regatom, a inace sam posebno Backu prosao uzduz i popreko i neznam da ima pored puta, pored Tise i Dunava i pored kanala Kafane i Carde, a da ih nisam posetio !? I naravno rucao sam rostilje razlicitih ukusa, ali i dobrih kvaliteta. Medjutim, kod mesara Lajosa u Senti, kad god sam kod njega kupio kremenadle, rostilj zatim je bio za nijansu bolji od svih rostilja koje sam upoznao ! Sta je posebno u tom mesu u mesari kod Lajosa neznam ? A Slavica Svetina supruga je cini se odmah pogodila !?
- A da nije kod njega meso od svimnja Mangulica, mozda !? Svi smo se zamislili i refleksno pogledali smo svi u Slavicu !?
- Ja sam jeo meso od Mangulice u prigradskom naselju Rume, kod jednog mog prijatelja sposla. Njegova majka gaji samo Mangulice ali svakako su kobasice, krvavice, kulen i svargla bili izuzetni, ali ne bih mogao da kazem da sam prepoznao drugaciji kvalitet mesa !? A Nebojsa, iz svog iskustva je objasnio :
- U svim tim preradjevinama ima dosta zacina i tesko je opredeliti finese i razliku u kvalitetu mesa. Meso se odlikuje na rostilju, kao i u cvarcima. Odnosno u svim preradjevinama gde ukus mesa ne dave zacini, onda se veoma lako prepozna meso Mangulice ! Brana se ukljucio u razgovor, sa svoje tacke gledista, naravno :
- Kod nas u Pomoravlju, posle Drugog Svetskog rata Moravku sa bradavicama i druge domace vrste svinja su zatrli i uvezli nam Landras, Jorksir, Berksir rase. Sada su se poslednjih deset godina, pojavile Pijatren rase i ljudi se hvale, da se brojno prase i da im je meso zdravo i ukusno ! A te Mangulice za njih nisam cuo u Pomoravlju ! A Sveta je nastavio :
- Mangulice su stara domaca sa Vojvodjanskog podneblja vrsta svinja pretezno sa teritorije Srema. I u poslednjih dvadesetak godina, preduzimljivi ljudi su se postarali da ih umnoze na istim tim terenima i boga mi uspeli su u tome !

Uto evo i Goce i Ljilje sa tanjirima, nozevima i viljuskama i salatom koju su u medjuvremenu napravile u Sevi.
- Moracemo da rasklopimo jos jedan sto. Bice nam udobnije ! Primetila je Ljilja, a Sveta je doneo sto sa svog camca, pre no sto smo mi ostali uspeli da se i pomerimo smesta !
- Slavice, gde ga nadje !? Pitala je Ceca sa osmehom, a Slavica se nasmejala, kao i mi ostali a sta bi drugo ?! Mirko je na jedan od stocica postavio tepsiju sa nekoliko kilograma ispecenih kremenadli. A Nebojisa je je doneo par flasa dobrog vina i poceli smo sa ruckom, koji je kao i svagda ispao regataski: ( Sa svim potrebnim elementima iz svih camaca ) ! Dok smo se sladili jos uvek vrelim i predivno ispecenim kremenadlama, na vodi pored nasih camaca su se pojavile odnekuda domace patke i mali, ali poodrasli pacici sa njima. Mirko je ostavio sve i otrcao u svoj camac po hleba i pocastio ih je a one domace, pa pitome i samo sto mu iz ruku nisu jele ! A mi radi njihove posete, koji su nam ulepsale dozivljaj u kome je dominirao ukus kremenadli !


==================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Petak 07 Jun, 2019 13:18

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

A na Regati se svasta desava ... !? - 4


Lepa je Regata kada plovi Dunavom ! Lepo izgleda i Tisom kada plovi ! Unosi ona tako radost svojim sarenilom i pojavom razlicitih camaca koji plove svi u jednom te istom pravcu ! I svi oni teze dogovorenoj destinaciji, a posade ce razno da dozive taj put, koji je po nekada i vise desetina kilometara dug i to sve u jednom danu ! A onda dan za danom i skupi se tako i po nekoliko stotina kilometara predjenih i to u grupama malim, a biva i vecim, pa ploveci zaminu za nekom Adom i mnogo redje za brodom velikim i evo ih opet pod budnim dvogledom kapetana Regate. Usput se radi dobrodoslice izmedju posada ispijaju kafe, koje se kao po pravilu zamene zestokim picima, spremljenim za ove Regataske prilike. I niko ne mari sto je napolju 30C i kusur, kada zestoka pica izazivaju glad, pa se tu ocas nadje narezani sremski kulen, uzicka prsuta, backa svargla, pa i banatski cvarci, onda kada se prelazi na mlako crno vino i hladne bele spricere dobrodosli su ! A onda se pojave gitare, pa usne harmonike i po neka harmonika mu dodje kao zacin koji daje sve : i boju i ukus i apetit. Pa sta onda pozeleti, kada se glas iz grudi sam javlja i pesme se cuju onako lagane i bez natpevavanja, vec potaman iz duse za dusu ! I sve tako i kada onda ta sarena i raspevana armada sa svojim veselim posadama, camcima udje u Prevodnicu, tu Kulu Strazaru pred bogatim i ne manje lepim kanalima ! Tada se ti prelepi vodeni putevi dovijaju da svoju ocaravajucu lepotu prikazu i krivinama raznim, a iza svake krivine ocekivana je, a opet drugacija vegatacija u zboru i bar po rasporedu se presijava obasjana suncem i tako po povrsini mirne vode kanalske se prostire ! Trscaci i shevari sa u njima raspevanim Trstenjacima i Cvrchcima, cuvaju obale od vode da je ne oslabe ! A u njima svakako odrzava red Barski Petlici sa svojim Kokicama i Liskama, svojim drugaricama! I Slavuja bude tu i prelepog Vodomara takodje ! Caplje snepoverenjem uzlecu pred camcima tim sirokoim zamasima krila, hvataju zalet da nocas sa svojim stanistem budu dalje od ove armade danas ne ocekivane, a koji svojim spicastim pramcima urezuju u obale kanala otiske prisustva svog !

I svi Regatasi su sada na obali i pricaju o tajnama navigacije njima znanim ! Zene su najzad nasle svoj kutak za prijatni trenutak na terasama svojih camaca i eventualno je po neka komsinica pristala da dodje, da uz kafu prepricaju sta im je interesantno. Klinci naravno zajedno setaju i shacuju camce prepricavajuci medjusobno koji je od kog camca bolji, a pre svega jaci !? Domaci ljubimci, macori vise svojim gazdama na ramenima, obaziruci se kad-kad da sacuvaju svoje neobezbedjene repove ! Pametni psi setaju bez povodca, a blizu svojih gazdi, zapisujuci sve i sto treba i sto ne, jer je konkurencija jaka !? Stari Regatasi se lako prepoznaju : sede na terasama svojih camaca u grupama i ne interesuje ih drugo sta osim ambijent "Regata" i u medjuvremenu je prepricavaju, ali i dogadjaje svoje dozivljene od poslednje Regate do sada ! Takodje stari regatasi, ako vec nisu na svojim camcima, ili kod komsija i dugogodisnjih poznanika sa Regata, onda su otisli po drva i suvarke, jer za prijatno vece uz regatasku vatru u ovoj guzvi suvarci su svakako deficitarni, ma koliko god da ih ima !

Na Regatama su prisutni kucni ljubimci i zauzimaju veoma vazno mesto u dozivljaju Regate !

Noc se spusta i cuju se jos uvek inserti malo jacih razgovora i po neki zarazni smeh se ne moze zaobici. Novajlije mladji Regatasi pustaju neku njima zabavnu muziku, no sva sreca ne tako jako da nervira. Vetra nema i vatrice gore sa dimom u vertikali, tako da nikome ne smetaju, a bogami nad po nekom vatrom i kotlici vise, a scim, e to treba pogoditi ! I


Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Petak 07 Jun, 2019 13:22

Dobar dan gospodo Forumasi !

A na regati se svasta desava ... !? - 5


Bese to Regata one godine kada smo noc proveli u kanalu kod Malog Stapara, tacnije Sevu sam vezao za obalu odmah preko puta usca Kosancicevog kanalau Veliki Backi Kanal . Mirko Dzibra je odisao sa svojim drugom sa Regate Debelim Savom za Sombor i kaze, tamo ce i prespavati u obali kanala, pa ce nam se sutra pridruziti ! Branu "Gluvaca" je njegova Ceca slala u Mali Stapar do prodavnice po svinjsko meso, a Brana se nesto "necka" i sve mu se ne ide !A ja sam dao predlog Ceci, sa namerom da "spasem" Branu :

-" Ceco ! Mogu li ja da dam predlog za danasnji rucak ?" A Ljilja se obradovala :

-" Kako bi zivot bio lep', kada bi svakoga dana vi "muski" dali predlog "sta za rucak" ?"

-" Ja mislim da ce se i Brana sloziti sa'mnom ... pohovani "Vrsacki mesni narezak" i "srpska salata"!"A veceras cu vam ja peci ribu ! A sada ja idem da podavim mrezu ovde u "Kosancicev kanal", prosto osecam da u njemu ima dovoljno riba, jer koliko vidim ove godine nije plovan !?"

-" Ma' jesi li primetio koliko je tamo bistra voda, a dan je ?! Tesko da ce ti sta od riba uci u mrezu ... !?" Zabrinuo se Brana ... ? A ja sam mu objasnio da mesta brizi nema !

-" Nego uskaci u cun ! Hocu da se malo prosetamo po kanalu, da vidim kakva je situacija za ribolov u njemu i koju strategiju zatim da primenim!?" Brana je bez reci uskocio i otkacio prednji deo cuna od Seve, a Ljilja se dogovorila da ce ona da pohuje narezak, a Ceca da napravi salatu.

-" I nemojte dugo da vas nema. Ja cu poceti sa pohovanjem kada svi budemo tu, jer je ukusnije kada je jelo vruce !" Posto je usce kanala bilo odmah tu iza nas, podigao sam motor iz vode i prihvatio sam se zavoznog vesla. Uplovili smo lagano u kanal koji je delom zarastao u "Drezgu", ali je voda bila providno cista i na mestima gde nije bilo Drezge, videlo se dno kanala. Na obalama kanala, gusto je rastao Bagremca do same vode, a po nasipu je Bagrem rastao, sa koga je verovatno vetar nabacao suve polomljene grane u kanal, koje voda nije mogla da odnese jer su se zakacile za Drezgu !

-" Dobra mesta u kojima moze riba da se krije ... !" Primetio je Brana, a ja sam u sebi takodje razmisljao kako su ta mesta odlicna za "miran zivot riba"! Na 50-tak metara od usca, sakriven od sunca pod gustim granama bagremca, u malom drvenom camcu ( 3,5 m ), u staroj bastenskoj stolici sa podloskama od sundjera, sedeo je sa starim slamenim sesirom na glavi, prosedi starina omanjeg i debeljuskastog rasta! Mi se iznenadili kada smo ga videli, a on je cutao kada je nas video! Ja sam mu se iz pristojnosti i prema njegovim godinama iz postovanja javio :

Slika
Kanal koji se ne koristi i samim tim ne odrzava, priroda, odnosno vegetacija ga sama
prisvaja i organizuje ga po svome !


-" Postovanje i dobar vam dan zelim! Vi ste ocigledno dobar ribolovac, sudeci po mestu gde se nalazite i sa priborom za pecanje !?" Starina me je pogledao "pod okom" i nesto promrmljao za sebe. A Brana ne voli takve "mrgude" i reagovao je glasno :
-" Ma pusti ga ... vidis da je ribolovac, a medju njima ima i onih koji su "otkaceni - samotnjaci"!?" A starina i dalje ne gledajuci nas u oci, ali glasno je prokomentarisao :

-" Nisam ja ribolovac! Ja sam pecaros! Ovo prvo mu dodje kao nedaj boze neko zanimanje i nerviraju me ribolovci !" Interesantno razmisljanje me je podstaklo da zastanem, a Brana mi je pokazivao rukom, da se ne zaustavljam. Posto je matori i dalje gledao u plovak, ja sam Brani rukom pokazao da cuti i stao sam u obalu, na pristojnu udaljenost od starine, sa ciljem da malo popricamo, a da mu ne smetamo.

-" Sta je sa ribolovcima u ovome kraju ?"


-" Oko najjednostavnije stvari, ispletu citavu filozofiju ! I pitam se kada ce ta njihova orema poceti "sama da peca"!? Mi ljudi iz okolnih sela, smo se uvek delili na dve grupe ljudi : one koji vole ili moraju da rade na polju i one "dzabolebarose"i "dangube"! U tu grupu spadaji i moji pecarosi, a nas niko da shvati !? A ustvari, nas "pecaroski dan" traje duze no "radni dan", svima pristupacan !Nas radni dan pocinje dan pre, kada se donese odluka da se sutra ide na pecanje, pa makar bilo sta padalo sneba, a na pecanje se mora ! Znaci, kada se donese odluka, sve se drugo odlaze i nista vise nije vazno, kao sto je sutrasnje pecanje ! Znaci ... tog momenta se pocinje sa mesenjem "valjka", kopanjem glisti i rovaca i pregledom pecaroskog pribora : da li je sve u redu od poslednjeg pecanja !? Psihicki nemir se ne smiruje dok se prva pecaljka ne zabaci, a to mora pre svitanja ! Tada se pojave, ako vec nisu, drugi pecarosi i pocinje razgovor u vidu evociranja uspomena sa proslog pecanja na upecane ribe i propustene sanse !?" Brana ga je prekinuo pitanjem, a meni je bilo zao sto jos sto - sta nisam interesantno "pecaroski" cuo !

SlikaSlika
Zovu ga : Patuljasti som, Manic, Terpan, Abisinac ili Cverglan ! A gurmani ga obozavaju, pa im je sve jedno kako ga zovu ... !

-" Koju ribu inace sada pecas ... ?"

-" Pecam najukusniju ribu, koju svi moji kolege pecarosi smatraju za "sljam" i sede satima i danima na kanalu, cekajuci smudja, sarana ili soma, a ja sednem i pecam i visak no sto mi je potrebno vratim u vodu, jer meni svakog dana ne treba toliko tih riba, a drugima nedam ! Neka se sami potrude ! Pecam simpaticnog "brku", koga zovu vise ne znam kako ? Neki ga zovu : "Americko somce", neki "Patuljasti som", neki ga zovu "Manic", "Terpan", "Cverglan" i da ih vise ne nabrajam ... ja ga zovem "Cverglan" i on je najukusnija riba za riblju corbu i riblji paprikas ! Pored njega volim da pecam "Zlatnog karasa" koji je najsladja riba za przenje, pa resh na tiganju ! I nema da cekam ... ima ga dovoljno ovde u Kosancicevom kanalu, jer "gospoda ribari" od prirodne zastite ( drezga i vodena kuga )ne mogu da love sa mrezama. Ja se obicno ovde sakrijem i na miru pecam, kada resim da idem kuci, uzmem ribe iz cuvarke koliko mi treba, a ostale pustim u kanal! "Sutra cemo se ponovo zabavljati"!



Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Ševa-2 » Nedelja 24 Nov, 2019 13:34

#

Sada i danas … odkada je prošlo mnogo godina od poslednje Regate “Ilustrovane Politike”, koja je plovila i koja se “desila” u prošlom 20-om veku … I koju su uništili isti oni koji su uništili i Državu na čijoj teritoriji je Regata “živela” … dok je trajala ?!? Trajala je i malo duže od Države, rukovođena do tada već iskusnim učesnicima regatašima, koji su bili svesni šta im se dešava sa Državom … E’ pa Regatu, koja nam je jedina ostala iz našeg Jugoslovenskog “raja”… nedamo … !?!?! I trajala je Regata … i onda dok’ su nam naši “prijatelji” iz Evrope “pomagali embargom”, a mi smo nemajući gde da kupimo benzin za naše “Tomos-ove četvorke”, vukli smo čamce drug-druga i pomažući se međusobno iz “patriotske” ljubavi, a i za “inat” svim’ pomenutim prijateljima !!! A Regata po “rođenju” idejom dvojice kapetana Panonskog Mora Vladimirom Nikolajevićem i Budom zvanim “Krastavac” – inače u životu entuzijastima i boemima koji su voleli društvo i avanture, a pri’ tom’ su beskrajno voleli prirodu, pre svega vodu … reku, koja je osnova svih prirodnih pojava i baza života … koji i mi i sada živimo !

Zvanični podatak … da je Regata “Ilustrovane Politike” 1979-te brojala 350 čamaca i 1200 clanova posada, među kojima je bilo i mnogo dece koja su se zatim radovala svakoj sledećoj Regati … I bio se rodio pa rastao “ozbiljan pokret” drugarstva i dobročinstva, uz ono jutarnje : “…izvol’te komšije na kafu …”!


Poydrav od Mome Ševe
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Igor Narval » Nedelja 24 Nov, 2019 21:07

Poštovani Momo,

Još jedna vaša lepa priča.

Zbog nas mlađih nautičara koji nismo imali priliku da plovimo sa regatom Ilustrovane Politike vredelo bi da probamo da se organizujemo pa da krenemo zajedno na neku regatu, makar i mnogo kraću.

Koliko razumem vaša Ševa-2 je spremna, naše mašine takođe, dobre volje imamo,pa da krećemo Dunavom, Savom pa dokle stignemo.

SRSA
Korisnikov avatar
Postovi: 342
Pridružio se: Ponedeljak 21 Okt, 2019 17:02
Lokacija: Beograd - Čukarički rukavac
Plovilo: čelični kabinaš "Srsa"
Dimenzije: 10m x 2,9 m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od SRSA » Ponedeljak 25 Nov, 2019 06:10

Апсолуно сагласан с предлогом. :clap:

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Zveki » Ponedeljak 25 Nov, 2019 07:07

Moglo bi nas dosta da se skupi za jednu mini regatu. :handgestures-thumbupright:

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Regate - druženje i plovidba

Post od Mileta » Utorak 26 Nov, 2019 15:53

Planirajte onda. Mnogi od nas ne mogu odvojiti 10-15 dana za neku ozbiljniju regatu koja bi bila na duže staze. Mislim da bi se mogli organizovati za jednu plovidbu bar od 3-5 dana, a destinacija bi mogla da bude uzvodno do Tise, nizvodno do Grocke, Ivankovački rukavac je idealan za spavanje, zaklonjen je i miran. Možemo i uz Savu, kažu da je Barička Ada lepa. Sve zavsi od nas.
Poslednja izmena od Mileta u Sreda 27 Nov, 2019 18:00, izmenjeno 1 put ukupno.

Odgovori