Za neka dobra stara vremena...

Lepše je putovati u društvu, podelite to sa nama
Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Za neka dobra stara vremena...

Post od Terca » Četvrtak 18 Nov, 2021 15:16

George napisao:
Četvrtak 18 Nov, 2021 12:18
Zaista lepa biografija motora. Uživeh se čitajući je. Sam brod me inače neodoljivo podseća na brod "Tina" pokojnog čika Rikija Šranca. Možda grešim...
eeeeeee, moj dobri dunavski komšija Riki... divan, mudar i veoma veoma zanimljiv čovek.

Pa nije baš da neodoljivo podesća, gabariti liče donekle, detalji su isti, tehnologija gradnje ista, na kraju krajeva isti isti je brodograditelj-projektant-majstor gradio.

Tina nije bila Rikiju prvi brod, plovio je pre "Utvom", a ni Riki nije bio prvi kapetan tog broda, koliko se ja sećam kupio ga je od pokojnog Cukera, koji je takođe bio strašan gospodin i strastveni lovac... Tina je prvi brod da sam ja video koji je bio baš pripremljen za zimske uslove, sa sve pećkom unutra i skraćenom natkabinom za dubinu čeke, tj mesta na kom se sedi i čekaju patke u preletu zimi.

Još da dodam, Tina ima "brodskiji ", zaobljeniji, gabaritniji trup (veće zapremine), gazišta u gabaritu trupa, širi je unekoliko, trup je dublji, nadgrađe za toliko niže... Terca ima drugačiju formu, više nalik na šiklju, a ciljem da se značajno štedi materijal, jer je investitor bio student :D , da se dobije skoro puna plovnost sa manjim motorom, da se dobije niži pramac i lakše nasukivanje... da ne tupim previše.

Onda još da dodam da je Riki namincao propulziju, povećao propeler i skockao unutra Kubotu 25konja, što je veoma blizu optimalnog, seva kao zmija kroz vodu, Terca joj nije ni blizu... i to sve mu je omogućilo da lako plovi u Mađarsku Dunavom, praktično svake godine, bar do Estergoma ili Komarna ili čak pred Beč, 500 tinjak kilometara uzvodno ko od šale za godišnji odmor, što manje plovni i plovidbeno sposobni teško mogu da izvedu.

Danas je Tini kapetan "mali Riki", sin, isto zaluđenik.

George
Korisnikov avatar
Postovi: 620
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od George » Četvrtak 18 Nov, 2021 16:56

Baš sam se pitao šta je sada sa "Tinom", i baš mi je drago što nije prodata. "Malog Rikija" lično ne poznajem, ali ako je malčice nalik na "ćaću", brod je definitivno u dobrim rukama. Još samo da pitam, jer "Utva" ona što je svojevremeno izgorela? Ako se ne varam bila je tada u vlasništvu Janike iz NS...

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Terca » Petak 19 Nov, 2021 09:59

George napisao:
Četvrtak 18 Nov, 2021 16:56
Baš sam se pitao šta je sada sa "Tinom", i baš mi je drago što nije prodata. "Malog Rikija" lično ne poznajem, ali ako je malčice nalik na "ćaću", brod je definitivno u dobrim rukama. Još samo da pitam, jer "Utva" ona što je svojevremeno izgorela? Ako se ne varam bila je tada u vlasništvu Janike iz NS...
Da, to je ta Utva, to je taj Janika.
Utva je građena u apatinskom brodogradilištu, kao mini jahtica za nekog socijalističkog velikaša, kažu i za samog Tita u šta možda nije mudro verovati, ali je taj izgleda bio toliko bahat da ni po poklon nije došao... i onda su taj trup sa nekim motorom od reda 40 konja kupili zajedno Riki i Janikin otac, sastavili nadgrdnju i zajedno koristili, Jedni su voleli grupne plovidbe na regatama, a drugi posle toga solo palili na godišnji.
Janikin otac je umro nekako prevremeno, a on nije sve batalio nego je postao pravi kapetan još relativno mlad, kasnije isplatio Rikija, preuzeo "ceo" brod, i plovio za sve pare, nejčešće u paru sa Golubom, vezani u creva kao Mirko i Slavko, Jin i Jang, Džordan i Pipen... i na vezu se neko od njih zapalio (nikad do kraja nisam razumeo kako i ko) pa su oba izgoreli, Utva je lošije prošla, godinama je zaglavljen pokušaj da se ostaci iskoriste i vrati u život. Idealna je za pregled kako se izvodi konstrukcija pravog pravcatog broda. Golub je reanimiran ali na aparatima, oslabile su ruke vremenom kao i voljni momenat.

Riki je posle te prodaje prvo kupio neku grdosiju, reda 17-18 metara, sa dva morota od preko 100KS, lađa dometa do Roterdama i dalje.... trajalo je neko vreme ali ne predugo jer je starac bio mudar (nije đavo đavo što je mudar nego što je star), i verovatno je pravilno ocenio da čovek dok je u snazi može i na mesec da ode a par godina kasnije ne može sam ni pertle da veže... pa je prodao to i reterirao na nešto za što postoji infrastruktura i što traži samo jednog roba a ne vojsku.... i tu dolazimo opet do Tine. Ostalo je istorija ;)

George
Korisnikov avatar
Postovi: 620
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od George » Petak 19 Nov, 2021 15:26

Eto nama još biografije, šta Utvine, šta Tinine. Opet je bilo uživanje čitati ih. Ponešto od ovoga mi je bilo poznato, ali ne sve. Sa Rikijem smo čak jedared zajedno plovili, na regati 2000- te, kada je on u tom momentu bio bez lađe. Posle toga smo se više puta sretali u Senti kada je on sa gospođom često plovio za Tokaj. A kod njih na brodu uvek svežih kolača, kao da nisu na vodi nego kod kuće. O muškatlama na palubi da i ne pričamo... Sa Janikom sam i dan danas povremeno u kontaktu. Za NS me veže baš dosta divnih ljudi sa vode, koje znam lično, ili iz priča kao recimo Sulju, koji ti je svojevremeno pozajmio T-18, i koji je na regatu 2001 išao sa malim belim zecom. Eto ovo sad već počinje da prevazilazi okvire teme o Terci, pa ćemo na kraju morati otvoriti novu temu... :obscene-drinkingcheers:
Poslednja izmena od George u Petak 19 Nov, 2021 19:32, izmenjeno 1 put ukupno.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Nevena » Petak 19 Nov, 2021 16:38

Da, to je ta Utva, to je taj Janika.
Terca,
Taj Golub koji si spomenuo, da li je bio radni brod na Savi, pre nego što je počeo da se druži sa Utvom?
Da li je moguće da je to brod koji je trenutno vezan u klubu Liman pored našeg Eona?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Uros » Petak 19 Nov, 2021 16:53

George napisao:
Petak 19 Nov, 2021 15:26
...Eto ovo sad već počinje da prevazilazi okvire teme o Terci, pa ćemo na kraju morati otvoriti novu temu...
Samo napred, ima tu zanimljivih detalja koliko vidim :mrgreen: :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Djordje
Korisnikov avatar
Postovi: 266
Pridružio se: Subota 27 Feb, 2021 11:32
Lokacija: Belegiš
Plovilo: Singila mingi
Dimenzije: 9.9m x 2.75m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Djordje » Petak 19 Nov, 2021 19:13

Baš je uživanje čitati ovakve i slične priče...
:clap:
...polako i pomalo, pa će biti dugo i dobro... :obscene-drinkingcheers:

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Terca » Ponedeljak 22 Nov, 2021 08:25

Nevena napisao:
Petak 19 Nov, 2021 16:38
Da, to je ta Utva, to je taj Janika.
Terca,
Taj Golub koji si spomenuo, da li je bio radni brod na Savi, pre nego što je počeo da se druži sa Utvom?
Da li je moguće da je to brod koji je trenutno vezan u klubu Liman pored našeg Eona?
Da, to je taj :handgestures-thumbupright:

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Nevena » Ponedeljak 22 Nov, 2021 09:15

Da, to je taj :handgestures-thumbupright:
Kakav obrt! Do sada smo ga malo "ne voleli" jer je sav zakrpljen i nije baš lep prizor. Tvoja priča mu je, nekako, dala dušu.

Inače, vlasnik nam je ispričao da je on izgoreo na suvom, kada im je varnica od zavarivanja na trupu, usled nepažnje, skočila na palubu. Dok su primetili da brod gori, više nije bilo spasa. Moram ga ispitati za Utvu, sledeći put kada ga vidim.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Za neka dobra stara vremena...

Post od Terca » Ponedeljak 22 Nov, 2021 09:36

Evo i da služba iz arhive izvadi jednu staru slikicu...

A i Utvu ste sigurno videli, to su zapravo oni zarđali ostaci, nekada davno zelene boje, koji su dugo dugo stajali u kineskoj četvrti, pre neki dan je sklonjena zbog gradilišta.

Slika

Odgovori