Predlog za plovidbu

Sve što biste hteli da podelite sa drugima ili da saznate od drugih
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Predlog za plovidbu

Post od Nevena » Sreda 27 Mar, 2024 17:56

Drugari, da li neko ima predlog za kružnu plovidbu od NS 4-5 dana (5-6 sati plovidbe dnevno max), a imajući u vidu da ne radi novosadska prevodnica?
Da li je moguće od Dunava doći do Tamiša, a da se ne ide do Pančeva ( pre Belegiša su ucrtana 2 kanala ali mi ne deluju prohodni)?

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od George » Sreda 27 Mar, 2024 18:41

Pa eto možeš da napraviš malo prošireni "mali krug" pošto jel'te, ne radi prevodnica u NS, pa mora malo da se proširi. Dan prvi Titel, drugi dan Bečej, treći dan ako malo zapnete Ruski Krstur, četvrti dan triangl kod Karavukova, ima fenomenalna čarda na splavu, peti dan se prevedete kod Bogojeva i pravac kući.

Djordje
Korisnikov avatar
Postovi: 268
Pridružio se: Subota 27 Feb, 2021 11:32
Lokacija: Belegiš
Plovilo: Singila mingi
Dimenzije: 9.9m x 2.75m
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od Djordje » Sreda 27 Mar, 2024 18:50

Od NS Dunavom do ušća Tise pa Tisom do Titela, pa Begejom do Zrenjanina, onda kod Kleka u kanal do Botoša i tu udješ u Tamiš...
...polako i pomalo, pa će biti dugo i dobro... :obscene-drinkingcheers:

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od George » Sreda 27 Mar, 2024 19:18

Djordje napisao:
Sreda 27 Mar, 2024 18:50
Od NS Dunavom do ušća Tise pa Tisom do Titela, pa Begejom do Zrenjanina, onda kod Kleka u kanal do Botoša i tu udješ u Tamiš...
Ovo je zasigurno dobar krug, ali nisam sigiran koliko je ostvariv u 4- 5 dana. Koliko znam, Zoki je tuda plovio, pa bi verovatno on više znao da kaže.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od zankiki » Četvrtak 28 Mar, 2024 07:15

Jesam, prvi dan spust do Titela, drugi dan Zrenjanin, treći dan si u Tamišu... Isto toliko za nazad. A ako si već tamo, trebalo bi odvojiti par dana da se plovi i bude u Tamišu. Inače, Tamiš je reka koja leti skoro da i nema dotok vode, ali na proleće se redovno izliva do nasipa, pa joj širina sa 50-ak metara poraste i do kilometra. A za nas to znači da nema obale (voda je u šumi), pristajanja... Ako se ide tamo trebalo bi proveriti vodostaje. Mladost sam proveo na Tamiškim obalama kampujući po 15-20 dana i pecajući šarana...

Mi krećemo sutra, Titel, Zrenjanin, kanalima Novi Bečej, Tisom nizvodno do Dunava pa za Novi Sad... To staje u 5-6 dana.

Ono što će Đorđe predložio je takođe ok, ali mi je za tu turu bar 7-8 dana ili više da se uživa kako treba. A ako već ulaziš u kanale od Bečeja i ideš ka Bogojevu, ogromna je greota ne otići do Bezdana, a to je još 2 dana plovidbe više, i još bar 2 dana da se bude u Bezdanu... Tako da ako se ide na tu stranu treba odvojiti 10-15 dana pa ići kako treba :obscene-drinkingcheers:

Što se tiče tih kanala iz Dunava u Tamiš, plovio sam i njima, ali čamcem... Marissa je ostala u Dunavu. Ima tome 4-5 godina, ne sećam se sada koji su vodostaji bili i koje su dubine bilo, ali mislim da nije da se ide tuda brodom.

U 4-5 dana se lepo može otići do Šarengradske ade (vodostaji su idealni da se pristane na Šašićevu adu), ili do Titela i Belegiških ada...

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od Nevena » Četvrtak 28 Mar, 2024 08:02

Koliko vidim na karti ustava kod Tomaševca nema prevodnicu. Koliko se, uopšte može ući u Tamiš?

Ove godine se Uskrs "učačkao" u prvomajske praznike, pa nemamo više od 5 dana za prolećnu avanturu.
Zato smo otvoreni za predloge, a kontam da nije loše i da stoji na forumu kao inspiracija 8-)

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od Nevena » Četvrtak 28 Mar, 2024 08:04

Što se tiče tih kanala iz Dunava u Tamiš, plovio sam i njima, ali čamcem... Marissa je ostala u Dunavu. Ima tome 4-5 godina, ne sećam se sada koji su vodostaji bili i koje su dubine bilo, ali mislim da nije da se ide tuda brodom.
Kako ste prošli ustavu na kanalu Karašac (ucrtana je na karti Voda Vojvodine)?

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od Terca » Četvrtak 28 Mar, 2024 08:28

Nevena napisao:
Sreda 27 Mar, 2024 17:56
...
Da li je moguće od Dunava doći do Tamiša, a da se ne ide do Pančeva ( pre Belegiša su ucrtana 2 kanala ali mi ne deluju prohodni)?
Ne. Tamiš je plovan za nas u segmentima, odvojeno. Od Dunava (od Pančeva) do ustave Opovo, nekih 40 km sve može. Postoji urbana legenda da kada su specijalni vodostaji (ne znam kakvi) da su položaji kapija na toj ustavi takvi da može da se prođe i da onda može da se plovi sve do Tomaševca, ne znam nikog ko je to zaista uradio i ne verujem.

Kod Botoša se preseca sa kanalom DTD (Banatska Palanka - Novi Bečej), i ako tu okrenete na nizvodno, posle svega recimo 2 km ide opet ta ustava Tomaševac.
Ako okrenete na uzvodno onda teoretski (što kaže zankiki jako zavisi od vodostaja poplava i suša) možete doći do granice, ali je tamo više kajakška zabava. Tamiš nije proglašen vodnim putem i nije kategorisan za plovidbu nikako. Nautičari iz Kleka su mi pričali da su plovili tuda,

Od dva dunavca koji postoje kod Surduka jedan je zapravo kanal Karašac, veštački iskopan u 18. veku u sklopu prve regulacije reke i to se još zove staro ušće Tamiša, kanal vodi pored Čente i zovu ga ljudi i dunavac... ali na njemu ima ustava i ne može se ući lađom iz Dunava.
Istorijski zanimljiva činjenica je da je u 18. veku Eugen Savojski sa flotom šajkaša tuda doplovio i napao Turke, i oslobodio Pančevo

Drugi prirodni dunavac, koji ide ka Opovu (Opovo je na 40 km Tamiša ali je vazdušnom linijom udaljeno od Dunava svega par km) je regulacijom vodotokova HS DTD 70 tih godina prošlog veka ostao iza odbrambenog nasipa, daklem ne može iz Dunava.
Poslednja izmena od Terca u Četvrtak 28 Mar, 2024 08:29, izmenjeno 1 put ukupno.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od zankiki » Četvrtak 28 Mar, 2024 08:29

Ne znam tačno gde je ta ustava, nismo na nju naišli... Možda se nismo razumeli, nisam tim kanalom prošao do Tamiša, nego smo ulazili i plovili njim, ne sećam se tačno dokle... Brodovi su ostali na sprudu. E sad pošto je bio sprud i leto, moguće je da su bili i baš niski vodostaji, kao što rekoh, ne sećam se najbolje, davno je bilo... Ali u sećanju mi je da nije za brod, bilo je i nekog granja na ulazu... Možda je situacija sada bolja, a možda i gora, trebalo bi proveriti... Možda će neko iz tog kraja znati bolje, ili ima skorije informacije.

Neće da postavi sliku trenutno, hteo sam da postavim na koji kanal sam ja mislio, i dokle smo ulazili...

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Predlog za plovidbu

Post od zankiki » Četvrtak 28 Mar, 2024 08:30

Evo ga

Slika

Odgovori