Strano Plovilo !!!

Sve što biste hteli da podelite sa drugima ili da saznate od drugih
Odgovori
Brzi
Korisnikov avatar
Postovi: 9
Pridružio se: Ponedeljak 01 Avg, 2022 17:07
Lokacija: Pančevo
Plovilo: Grimsoy 27
Dimenzije: 8.25 x 2.75
Status: Offline

Strano Plovilo !!!

Post od Brzi » Utorak 21 Mar, 2023 15:39

Pozdrav svima,

Pokušao sam da nađem informaciju na internetu ali bez uspeha.
Pa bih želeo ovde da postavim jedno pitanje a ako nije na pravom mestu zamolio bih Moderatora da prebaci tamo gde treba.
Da li neko ko živi preko u nekoj Evropskoj zemlji može da kupi brodić i da ga doveze na Dunav u Srbiju i da ga vozi sa našom
B Dozvolom za upravljanje motornih plovila ?
Ako može , da li postoje neka vremenska ograničenja i ostalo šta je bitno vezano za takav slučaj?
Pisao bih ja i kapetaniji ali znate kako to funkcionise jer niko neće da odgovori a kada nazovete niko se ne javlja.
Hvala unapred svima koji nešto znaju i žele da pomognu sa pravim informacijama.

Veliki pozdrav !

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od George » Utorak 21 Mar, 2023 16:06

Hajde da pokušam ja da nešto odgovorim...
Kao prvo, trebalo bi znati ko je taj neko ko živi u inostranstvu a hoće da uveze strano plovilo. Da li je to strani državljanin ili naš, eventualno lice sa dvojnim državljanstvom, i ako je naš, da li je eventualno povratnik iz inostranstva, kao što sam i ja nekada bio, i tada sam barem po tadašnjim zakonima imao pravo na uvoz sopstvenog inventara i to u vrlo solidnom iznosu oslobođen od carine (u tom sopstvenom inventaru je mogao biti i auto, a i čamac) . Ako nije povratnik, bitno je znati u kom statusu se on ovde nalazi, da li kao ovdašnji državljanin ili kao strani. Ako je ovdašnji državljanin, mislim da je procedura potpuno ista kao za svakoga od nas, što je u nekim drugim temama detaljno i opisano kako, šta i protiv koga... E ako je strani državljanin, onda to ne znam, iako bi mi bilo logično da kao prvo mora imati prijavljen boravak, a carina mislim da svakako ne gine.

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od George » Utorak 21 Mar, 2023 16:18

Evo sad sam ponovo pročitao tvoje pitanje, i vidim da si upotrebio izraz "doveze", a ne "uveze" plovilo, tako da je moj prošli komentar verovatno promašio temu. Što bi rekli, sedi - jedan.
E sad, ako bi on tu samo da se švrćka pod stranom zastavom, ne verujem da tu ima nekih posebnih problema, jer tu kod mene čovek godinama drži i vozi gliser pod Američkom zastavom, i nešto ne vidim da ima potrebe da ga povremeno otera preko granice. Realno mislim da od kada je tu, nikada nije ni išao sa njim van zemlje, jer ga i inače jedva vozi.

Brzi
Korisnikov avatar
Postovi: 9
Pridružio se: Ponedeljak 01 Avg, 2022 17:07
Lokacija: Pančevo
Plovilo: Grimsoy 27
Dimenzije: 8.25 x 2.75
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Brzi » Utorak 21 Mar, 2023 16:25

Hvala ti George na brzom komentaru i posvećenom vremenu. :clap:
Naš je čovek i moj drugar koji živi u Nemačkoj i ne vraća se za stalno ali bi hteo da doveze svoj brodić iz Nemačke i da ga ostavi na Dunavu
s obzirom da je svaka dva meseca dole najmanje po sedam dana. Brodić je registrovan u Nemačkoj na njegovo ime i on ga ovde vozi na našu
inernacionalnu dozvolu. Znači neće da ga carini iako mi drugar ima svoju kuću i redovnu prijavu stana u istoj jer možda će opet da ga vrati za
Nemačku posle nekog vremena ili će da ga nekada kasnije ocarini sve po propisu.

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od George » Utorak 21 Mar, 2023 16:58

Evo, ako kojim slučajem sretnem ovog čoveka što vozi Američki gliser, pitaću ga kako i na koji način on to ovde vozi,a čamac mu je definitivno registrovan u Americi.

Brzi
Korisnikov avatar
Postovi: 9
Pridružio se: Ponedeljak 01 Avg, 2022 17:07
Lokacija: Pančevo
Plovilo: Grimsoy 27
Dimenzije: 8.25 x 2.75
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Brzi » Utorak 21 Mar, 2023 17:16

Bio bih ti veoma zahvalan. :obscene-drinkingcheers:

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 298
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Steps » Utorak 21 Mar, 2023 17:49

Nemoj me drzati za rec...ali koliko se secam..pre si mogao da koristis plovilo registrovano u inostranstvu ako si imao strane papire ili boraviste....gomila je bila registrovana na USA..a onda su se nasi dosetili i uveli nova pravila...tipa obavezno osiguranje i ograniceno vreme od ulaska u Srbiju....tipa posle odredjenog vremena moras da izadjes iz Srbije ili cinis carinski prekrsaj....izguglaj malo i po drugim forumima..mislim da se pisalo...

Brzi
Korisnikov avatar
Postovi: 9
Pridružio se: Ponedeljak 01 Avg, 2022 17:07
Lokacija: Pančevo
Plovilo: Grimsoy 27
Dimenzije: 8.25 x 2.75
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Brzi » Utorak 21 Mar, 2023 18:07

Veliko Hvala Steps na uključenju u diskusiju. Evo ceo dan za kompom oči su mi pobelele ali
nikakvih konkretnih informacija. :oops:

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 298
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Steps » Utorak 21 Mar, 2023 18:27


Brzi
Korisnikov avatar
Postovi: 9
Pridružio se: Ponedeljak 01 Avg, 2022 17:07
Lokacija: Pančevo
Plovilo: Grimsoy 27
Dimenzije: 8.25 x 2.75
Status: Offline

Re: Strano Plovilo !!!

Post od Brzi » Utorak 21 Mar, 2023 19:18

Hvala Steps, sve sam pročitao i mnogo si mi pomogao ali još uvek je mog drugara slučaj malo drugačiji. On živi u Nemačkoj i kupio je brodić na
svoje ime i ovde ga vozi na našu međunarodnu dozvolu bez problema. Moraću i ja da pišem graničnoj policiji ili nekoj kapetaniji da pitam tačno
i da budem siguran. ;)

Odgovori