KAMPOVANJE - Žilava ada

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
Odgovori
Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Sreda 05 Jun, 2019 12:24

Postovana gospodo Forumasi !

Godine 1992-ge i '93-ce bavio sam se profesionalno ribolovom na Dunavu i to od Beska mosta do Smederevske Ade, ili bolje reci do usca Velike Morave. Camac - kabinas "Seva" bila mi je u odlicnom stanju, tako da je dozvoljavala da za noc se premestimo sa jednog na drugo ribolovno podrucje. S obzirom da mi to nije bilo osnovno zanimanje za sticanje sredstava za zivot, ribolov sam smatrao rekreacijom i sve sto sam ulovio bilo mi je kao poklon u okviru lepog dozivljaja.

Onda su '90-te mene i moju suprugu Ljilju sa nasim drugom psom Malisom odvojile od Dunava i bili smo preko granice nase Domovine ! Godine 2002-ge, meni i mojoj supruzi Ljilji, slozila nam se situacija i dogovorismo se da se odmorimo od dosadasnjeg tempa zivota i poklonimo sebi nekoliko meseci omiljenog nam kamperskog zivota, a ja da se ponovo bavim ribolovom. Posto sam imao i cun i mreze, doduse neke stare ali dobre-odrzavane, obezbedio sam se i sa novim' tojest "nacetkao" sam 56 novih mreza, kupljenih u fabrici mreza u gradu Kasimovu u Rusiji.

SlikaSlika
Camac-kabinas "SEVA", konforan za zivot od 10,5 metara duzine i 2,8 metara korisne sirine i koji je bio opremljen za duzi i udoban boravak na vodi i nije nam bilo tesko da se brzo odlucimo ! Prilicni broj mreza (56komada) za "davku" kao i za "povrsinu", zatim novi bubnjevi (20komada). "Mustadovim"-udicama (984 kom.) iz njih vezanih 2 struka po 200 udica, zatim 6 vlakova ( za veliku ribu 4 i 2 za kedere ), kao i novi ribarski cun sa "Tomosovom" cetvorkom i Dzonson 9,9 motorom sa kratkom osovinom. I jos niz pomocne opreme, koja je bila neophodna za "ozbiljno" bavljenje ribolovom.

Izbor dobre lokacije sam shvatio kao veoma znacajan radni problem i posle kraceg ( uz kaficu ) konsultovanja, moj i Ljiljin izbor je bila Zilava Ada. Ada koja je u centru prirodne lepote i bogatstva Labudovog Okna. Zasto?:
1) Uzvodno od Zilave Ade je veliki razliv i mrestiliste, na teritoriji Gajskog rukavca i razliva,
2) Dubovack razliv i Stojkova Ada, pa do Zilave Ade i dalje je takodje veliki razliv i mrestiliste na teritoriji leve obale Dunava, pored naselja Slatina.
3) Zavojska Ada i u komsiluku Ada Cibuklija koja je sama predivno mesto mrestilista.
4) Zatim leva obala ispod Slatine sve do usca kanala DDT-a.

Kasnije se ispostavilo da je taj teren za ribolov - carski !


Za udoban zivot na ostrvu, poneli smo agregat DMB-dizel od 5 KW, kao i zamrzivac od 410 litara zapremine. Baldahin sa mrezom protiv komaraca se pokazao kao najposecenije mesto u kampu. Da nebismo bili sami, u Obrenovcu na pijaci smo kupili dvodnevne pacice: tri bela i dva crna i dva pileta (golosijana). Pas Malisa je brinuo o njihovoj bezbednosti. Dakle, pilici su u trenucima spokoja spavali na njemu.


===================nastavak sledi==================

Pozdrav Moma S.
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Sreda 05 Jun, 2019 12:32

Priprema SEVE ( pakovanje opreme ) je trajala nekoliko dana. Akcenat "da se nesto ne zaboravi" tretiran je maksimalno, pa je nabavka i kompletiranje opreme, kao i pribora za ribarenje, nabavljen jos ranije, sve proveravano jos jedanputa i dokupljivano sve ono sto je propusteno. A to su: plasticne lodle, kao i kofe i korita. Zatim metalna burad ( dva kompleta ) za dimljenje ribe, kao i plasticna burad za drzanje usoljene ribe. Cak sam i dzak kvalitetne tuzlanske kamene soli narucio iz Bjeljine. Zatim nabavka nafte i benzina u kanisterima, za prvo vreme, kao i kanistri za tehnicku vodu. Garderoba ( za suncani kao i za kisni period vremena ), posreljina, sator, baldahin, radni sto 200 X 80 cm, 2-e drvene klupe, 6 rasklapajucih stolica, plus metalna garnitura ( od lakih cevi ) okrugli sto i cetiri stolice sa naslonima sa sundjerastim podloskama za kafenisanje i odmor u hladovini. Zatim lopata, asov-riljac, dve sekire (obicno se jedna izgubi na teritoriji kampa). Motorna testera "partner" i razliciti alati ( cekici i ekseri ) itd. Rucna grabulja, rucna kosa, dva kotura pocinkovane zice razlicitih profila, kao i "hemija" : sprejevi i gel-autan za komarce, zatim lepkovi za miseve. Stare novine i "hepo" kocke za lozenje vatre itd, itd.

Verovatno sam nesto i zaboravio da pomenem, kao npr: gajbe sa gaziranim sokovima, gazirane vode, piva, vina i bezbroj provijanata. Da ... kotlic, talandaru i rostilj, a kako bi bez toga ? Sve to moglo je da stane pored tehnickih planiranja ne u camac, nego "na camcu". Time sam neminovno podigo teziste camca i jos samo da dune Gornjak ili Kosava pa bi moglo da bude i prevrtanja. Zato sam na instrument tabli postavio "libelu"i njome sam pratio nagib camca pri plovidbi.

Pre polaska zvao sam Hidrometereoloski centar u Vrscu sa pitanjem, da li ce biti vetra ( kosave ) i uopste kakva je vremenska prognoza za naredna dva dana. Na moju radost, obecali su lepo vreme sa umerenom Kosavom.

Dan pred polazak u marini "Brodograditelj", kod Beare, pozvao sam svoje najblize prijatelje na rucak, kojim sam hteo da obelezim nas odlazak na visemesecno odsustvo iz marine. Na stolu se "desio" peceni prasac, koji se mojim vestim rukama uz pomoc makaza za pecenje brzo pretvorio u gomilu skladnih i ukusnih parcica pecenja, a pored njega se naslo sarenilo od razlicitim salata i kolaca, za koje su se postarale Ljilja i supruge mojih prijatelja. Naravno da je piva, vina i domace rakije-prepecenice ( maloletne od jedva 16 god staza u dudovom buretu ). Svega je bilo je u izobilju. A da... i tortom za srecan put od nase drugarice Duje smo se zasladili. Dugo smo sedeli svi skupa, nikuda ne zureci, do kasno u noc.

Sutradan ujutru, pregledao sam rutinski nivo ulja u "Perkins" motoru u Sevi, kao i u "Parsons" kopci, zatim stanje ventila na sistemu za hladjenje, kao i zategnutost remen-kaiseva. I startovao sam motor, koji je zazvonio lepim i ujednacenim radom. Na prednjoj palubi, na mestu gde Malisa lezi dok plovimo, zbog svoje tezine se nasao agregat pokriven satorskim krilom, a Malisa je bez ljutnje legao u prednjem delu Seve. Isplovili smo uz blagi vetric ispraceni sirenama iz marine u pozdrav. I zatim smo "gazili" reku Savu u susret Dunava. Kada smo prolazili kod Neboisine kule ljudi sa Brodarca su se krstili cudeci se, videvsi koliko smo bili natovareni.

Dunav je mirno valjao vodu, pomazuci nam u plovidbi, a situacija bez vetra, drzala je "libelu" u mirno horizontalnom stanju.

Sigurnim 2/3-inskim gasom, plovili smo i mada nikuda nismo zurili, ja i moj drug Malisa smo prosto uzivali u plovidbi. Ja malo doduse zabrinut, jer nisam rezervisao mesto na ostrvu, a mesto je vrlo vazan faktor u kampovanju. Prosli smo Malim Vodama pozdravljajuci pecarose ... zatim stali na uscu recice koja tece iz smera Velikog Sela i tu sam nakopao kofu dugackih crnih glisti, dok je Malisa snjuvao po travi obale. Na izlazu iz Malih Voda, pozdravili smo sirenom nasu Staru Topolu i uplovili u siroke vode Dunava. Uzeo sam kurs prema dalekom sumarku leve obale, negde preko puta Vince, prateci nivo "libele" i stanje na vodi mocnog Dunava, kao i kad-kad gledajuci stanje oblaka na nebu, koje se delimicno krilo iza Vincanskog brda. Odkuda se inace pojavljuju crni oblaci, nimalo prijateljski raspolo�eni. Kao i uvek, u njihovu predhodnicu je zurio vetar cija jacina mi se nije svidjala, a to mi je pokazivala i "libela", koja se nije povinovala ni mojim pokusajima da sa svojom sopstvenom tezinom je postavim na njen neutralni polozaj. Naklon "libele" mi vise nije bio potreban, jer se i golim okom video opasni bocni naklon Seve. Bez gubljenja vremena, zaokrenuo sam kormilo Seve u pravcu vetra, a to je u ovom slucaju bio kurs prema Vinci. S obzirom da do sada sam godinama plovio ovim podrucjem i nikada nisam imao priliku, niti zelju da doplovim uz obalu Vince ( osim do skele ), tako i ovog puta sam veoma ozbiljno pratio "sonar" i njegove podeoke o ukazivanju dubine. U tom momentu pored mene je prosao neki ribar i doviknuo mi:
-" Slobodno vozi na terasu restorava. Tu ti je dubina OK." I otisao je, ali je meni sasvim bilo dovoljno tih nekoliko reci. Pristao sam u krmu restorana, na cijoj terasi nije bilo nikoga i legao sam da spavam do rucka. Objektivno sam za to imao vremena.

Popodne je vetar oslabio i ja i Malisa smo krenuli dalje. U prvi sumrak smo uplovili u kanal Ivanovo i na nekoliko stotina metara od usca vezali se u obalu, da bi Malisa mogao da zvrnda po obali. Tu smo i prenocili.

Sutradan smo svratili u Kostolacki kanal gda nas je cekala LJilja sa kolima i u njima sa svojom farmom: pacicima i pilicima. Zatim je Ljilja ostala na camcu, a ja sam na cun postavio Dzoniku 9,9 i sa Malisom smo "poleteli" i otisli da obidjemo Zilavu Adu i nadjemo mesto za kampovanje na celo leto. Prvih par mesta koja su mi se svidjala, vec su bila zauzeta, ali jedno mesto nas je prosto zvalo ! Na kome smo se kasnije i doselili. Mesto je tako bilo dobro, da sam se plasio da ga neko u medjuvremenu ne zauzme, te sam maksimalno brzo se vratio i sa Sevom stigli na vreme na obalu Ade.

Ja sam ukljucio motornu testeru i podsisao dve vrbe izmedju kojih sam smestio Sevu. Dubina vode ispod krme, je bila 6 m i bas je tu bio mali liman tako da je i Seva bila na najboljem mestu na obali Ade. Ma mesto-ipo ... ! Cun je bio vezan sa bocne donje strane. A sutradan su nam dosli prijatelji i pomogli nam u uredjenje kampa.
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Subota 15 Jun, 2019 11:50

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Moja licna zadovoljstva ! - 1

Jednog Julskog dana oko podneva, Tasa je doneo kod nas u kampu svinjsko meso sa namerom da napravimo dobar rostilj-rucak i pozvao je i Acu i Branka i Gileta da dodju kod nas kod Seve ! NaimeTasin prijatelj iz Dubovca je klao veliku utovljenu svinju za prodaju namenjenu pod zakaz pecarosima-kamperima koji dolaze za sledeci vikend, odnosno sutra na Dubovacki razliv, a Tasi je doneo prijateljev unuk nekoliko kilograma meso od svinjskog vrata! Samo jos da kazem, da smo se svi mi kamperi sa Zilave Ade, odgovarali izboru za prijatelje Tasi i cesto bi nam doneo ili svinjsko meso za rostilj ili kokosku ili samo krila, kada bi nasao u prodavnici ! Uglavnom nas je zavoleo kao dobre drugare, ali nije da nije voleo da se i malo pohvali :

- Meso je sveze i odlicnog je kvaliteta, a ja nisam hteo da ga pokvarim, pa sam ga doneo Momi da mu odradi panglovanje i proces pripreme sa njegovom vegetom, a zatim ga i ispece na rostilj-resetki. Ali naravno kakav bi to rostilj bio, pa makar ga i Moma spremao, ako ne bi smo bili svi zajedno na rucku i to ovde na najboljem mestu za kampovanje u okolini Dubovca, Zulave Ade i sire, ovde kod Seve ! I svi smo sedeli u stolicama bastenske garniture i cekajuci da se meso propita vegetom, pijuckali smo ko rakijicu, ko pivo hladno, a ja sam kao i obicno koka-kolu hladnu i pricali smo medjusobno price iz zivota ! Kad odjednom se zanjihase vrhovi vrba, topola i jasenova, a Branko nam rece :
- Ljudi, kada sam dolazio ovde kod vas, video sam crne oblake sa istoka tamo nad Rumunijom ! Izgleda ce kisa i to dobra sudeci po vetru koji joj priprema teren ... samo sto nije ! I svi smo zamisljeno pogledali u vrhove drveca !

- Kud sad u vreme rucka i sta cemo sa mesom za rostilj ? Pita se Tasa, a ja sam samo izneo dobru alternativu :
- Meso u frizider i sutra rostilj samo taki! A sada, Ljiljo preprzi onaj pasulj iz kotlica od juce ! Preprzi ga na svinjskoj masti i garantujem bice ukusniji nego juce kada smo ga na taze rucali !? I kisa je pocela, a mi smo se odmah kao po komandi preselili u Sevu i poneli sa sobom jastucnice sa stolica i svoje case i flase. Aca je sa krova u prolazu skinuo stocic i rasklopio ga po sredini izmedju dveju tapaciranih klupa na kojima smo seli ! I zacas se na stocicu stvorile case i flase i po neka konzerva. I Coka je pobegla iz trave i zauzela svoje mesto na klupi pored sporeta. A Malisa i Milica su uskocili preko palube u Sevu i Milica se nasla Aci u skut, a Malisa je seo pored mene, a ja sam ga milovao sakom po glavi i usima i grudima, a njemu je prijalo to naravno ! A svi mi ostali bili smo srecni i to nam se na licima videlo zato sto nas ne tuce i ljulja vetar sa talasima, vec smo u zavetrini i kosava nam ne moze bas nista. Kroz velike prozore posmatramo kako se menja vreme i do malopre miran Dunavac se pretvara u talase koji udaraju o obale ruseci njihovo dostojanstvo! A Seva stabilna i prosto je prijatno bilo biti u njoj, a napolju kisa i jak vetar a nama je lepo i to ti je to!

Uskoro je sa sporeta zamirisao parfem belog luka, iliti pasulj u kotlicu koji se przio na svinjskoj masti. I kako nam je parfem otvorio apetit, tako nam je Ljilja ponudila pune porcije, a Aca znajuci sta i gde je na Sevi, isekao je parcice hleba i razdelio nam ga. Vruci pasulj i danasnji hleb su nam legli i salatu niko nije ni trazio. I sve sto je lepo kratko traje, tako i mi pojedosmo nas pasulj iz ponudjenih porcija, zalismo ga picem kojim smo to zeleli i tapacirani naslon na klupama nam je tako dobrodosao, da smo se opustili i zadovoljno pogledali drug-druga ! A Gile mi postavi pitanje :
-" Moco dugo se druzimo, ali ovih nekoliko godina si mi se oteo i nisam u toku tvojih planova ! Tako mi se otela i ova tvoja odluka da na duze vreme kampujes i to bas ovde na Zilavoj Adi ! Otkud i zasto bas Zilava Ada !?" I svi su, pa i Ljilja se zagledala u mene, ocekujuci iskreni odgovor ? A ja sam otpio gutljaj koka-kole i poceo da pricam :


SlikaSlika
"Bez alata nema zanata" ... kazu ljudi i u pravu su ! Jos samo je potrebno znati se s'njime koristiti ... !

- U septembru mesecu 2001-ve godine, slozila se moja zivotna situacija i odlucio sam da sledece 2002-ge odem negde na duze kampovanje ! Ljilja i Malisa nisu imali nista protiv naprotiv ... ali gde !? Gde i zasto ! Bila su moja aktivna pitanja pre toga ? I mora se uzeti u obzir da sam i do tada imao sasvim dovoljno iskustva u zivotu pod satorom ili u camcu na obalama mnogih reka i u vrbacima ! Tako da sada nisam hteo da to isplanirano vreme negde u nekom vrbaku provedem tek tako, kao sto Cigani pored vatre trace vreme, vec sam zeleo da mi kampovanje donese kompletno zadovoljstvo i uzivanje u svemu sto moze doneti zivot na obali reke ! Pre svega mesto kampovanja ne sme da bude na vetrometini, niti da bude plavno pri visokom vodostaju Dunava u Maju ili Junu mesecu, kada se otapa zaostali sneg sa Alpskih planina. U obzir sam uzeo i moju veliku strast privredni ribolov iliti ribolov mrezama i sa svim' ostalim alatima s kojima se sluze ribari na Dunavu ! A to znaci ... trebalo je pre polaska, prostudirati koji deo Dunava je najzastupljeniji sa dovoljno velikim ribljim fondom. Isto tako i !"


=================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Nedelja 16 Jun, 2019 16:51

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Moja licna zadovoljstva ! -2

Kao prvo ... isplanirao sam da nase kampovanje 2002-ge godine bude iskljucivo na nekoj od lokacija na Dunavu ! Prosto za mene postoji reka Dunav, pa moja Morava, a onda su tu Tisa, Kanali pa tek onda Sava, Tamis itd ! Dunav dobro poznajem i zbog svoje karakteristike da sadrzi mnogo rizika, bas zato ga volim ! Uzivao sam na obalama Dunava u Becu i divio sam mu se ! U Bratislavi sam iz restorana Vidikovac, dok sam vecerao, odmarao sam oci na ogledalu povrsine Dunava, ali sam ga i zalio jer su ga Slovaci okovali betonom. Nigde zelene obale, a grad Bratislava mi se svidja ! U Madjarskoj Budim i Pestu deli Dunav i iz tog razloga su ga okovali mostovima, kojima se bezdusnici dive !? A kroz Srbiju sam plovio cetiri puta od Batine do Beograda i plus osam puta od Beograda do Kladova ! I pri svakoj plovidbi sam se trudio da Dunav "dozivim" i da steknem to jedinstveno na njemu nauticko i avanturisticko iskustvo, kao i da steknem nova saznanja i u razlivima spoznam istrazivacka iskusenja ! I moje "sazrelo misljenje" je da je Dunav najsnazniji i najlepsi u svom toku kroz Srbiju !! Tu snagu on nosi smireno i dostojanstveno i samo u krivinama ubrza svoj tok, da bi nakon sto savlada prepreku, ponovo usporio nastavljajuci put otmenom "suzdrzanoscu"! Ja sam ploveci sa Ljiljom i Malisom u drustvu, a Dunavom prepoznao sam mnogo ribolovnih terena, video mnogo Dunavaca, zatim zalive, pa pescane sprudove, limane, trscake i bujnom vegetacijom obrasla recna ostrva iliti Ade. Na obalama su obicno guste sume, zatim u oblasti Djerdapa velicanstvene klisure i kotline, prave su oaze flore i faune. I cini mi se da sam tamo spoznao netaknuto "dobro" prirode. Znatizeljno ploveci shvatio sam da je Dunav "reka vremena", jer su mu obale "okicene" praistoriskim naseljenim mestima, sve tamo negde do 8000 godina pre nove ere ( Lepenski Vir ).

Slika
Tu je Zilava Ada ... !

Slika
A na Zilavoj Adi ... bese jedan kamp u trajanju dovoljno dugom ... 5,5 meseci ... !

Pri odluci gde kampovati ... dileme nije bilo da to bude Donji Dunav tj. "Labudovo Okno", a preciznije : bogata i prelepa Ada Zilava ! Mnogo puta smo ja, Ljilja i Malisa bili u Gornjem Dunavu i svaki put smo se rastajali sa uzdahom ! Medjutim, ovog puta mi je Gornji Dunav bio neprihvatljiv jer posle zavrsenog "bratoubilackog rata" Srba i Hrvata, njihove sveze rane su jos uvek bolele ! I koga briga sto sam ja bio protiv tog rata i da svo vreme rata sam bio otsutan iz zemlje i da nisam "uprljao ruke" ... !!! Bezbednost na tim prostorima je bila diskutabilna i odlucio sam da se lociramo na Zilavoj Adi. Zasto bas Zilava Ada ... ? Vrlo jednostavno : njen geografski polozaj je izmedju mrestilista Ade Cibuklije i Zavojske Ade i Dubovackog razliva, a sa uzvodne strane je razliv Dubovacke Ade sa Gajskim kanalom ! A i sama unutrasnjost Zilave Ade imala je izuzetan polozaj za mrestiliste ! Tako da je sve ukazivalo na dobar teren za ribolov. Sa dzonson 10-kom na ribarskom cunu, brzo sam se kretao i pronasao sam mesto za kamp, zaklonjeno gustim vrbakom vrba, jasenova i topola od Kosave, a znao sam to da ona ovde caruje! Izabrani teren oko 200 kvadratnih metara ravne povrsine je izgledao zapusteno i zahtevao je da se uredi ! Uzeo sam motornu testeru "Partner" i posekao sam visoko rastinje i koprive do zemlje, a zatim sam sve to izneo na odredjeno mesto za takve stvari. Rucnom kosom sam pokosio travu i opet sve izneo sa pokosene platforme. Posao uredjenja nije bio lak, ali sam ga ja radio sa velikim zadovoljstvom. Ljilja je sa krova Seve skinula "bastensku garnituru" ( okrugli metalni sto i cetiri stolice od jakog a tankog materijala ) i donela mi iz Seve skuvanu kafu i konzervu hladne koka - kole. U hladovini okrugle krosnje crvene vrbe, sedeo sam sa Ljiljom i uzivali smo u prijatnom razgovoru i zadovoljni izabranim mestom i nasim dolaskom na to mesto ! Oko rucka su nam na obalu Dubovca dosli taksista Goran i njegova Duda, pa sam sa cunom i Malisom otisao po njih ! A oni preduzimljivi pa su nam doneli jos uvek vruce pljeskavice u lepinjama i svi zajedno smo rucali uzivajuci u okruzenju vrbaka iz koga se cuo cvrkut i pesma slavuja i Dunavca na kome je Kosava "carlijala", a po povrsini su treperili mali talasi.

================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Nedelja 16 Jun, 2019 17:01

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Moja licna zadovoljstva ! - 3

Zadovoljstvo mi je bilo da uredim kamp, tako da mi sve bude pri ruci i da zivot tece! Alata za ribolov je bilo i previse za mene samog. Nazalost, planirano je da sa mnom budu u ribolovu jos dvojica, ali desilo se drugacije. I za par dana muski sam radio, ali sve je bilo na svom mestu i sve je funkcionisalo. Baldahin sa mrezom protiv komaraca, je bio pravi potez u vreme kada su komarci plenili! A mi smo tada sedeli u zasticenom prostoru baldahina, bez prisustva komaraca ! Jos i sami nisu stradali zbog naseg prisustva, ali im je verovatno bilo zao sto su im rilice ostale suve, odnosno bez tragova nase krvi !? Ukampu iliti logoru bilo je zadovoljstvo ziveti u njemu. I prvog jutra na Zilavoj Adi, ja rano ujutru srecem prve zrake sunca sedeci u udobnoj stolici bastenske garniture, te zmirkam napadnut prvim zracima i uzivam u ukusu prve jutarnje kafe. Neko, ko ne razmislja kao ja, rekao bi da ja lenjstvujem !? Ali ne ja samo uzivam u onome sto sam planirao i boga mi i sopstvenim radom ostvario !

Slika
Zilava Ada - malo je reci "lepo mesto" vec bolje joj pristaje "mesto Bogom dano" ... !

Posle dorucka, sedim u cunu, a Malisa lezi na prednjoj platformi, a ja pod malim gasom setam po Dunavcu pritisnut mislima : - riba ima u to sam uveren, jer vec danima dole kod potopljenog slepa brigada pecarosa visi u svojim sikljama i pecaju, bolje reci cekaju, ali sto je pravda i upecaju krupne sarane. Neki ih zovu kapitalcima, a nekima su tek po jedan ili dva komada po jedva 8-12 kilograma. Ja gledao svojim ocima i pitam jednog od njih :
- Sta su za vas sarani kapitalci, kada za te od 12 kilograma kazete da su komadi!? A on mi odgovara ne sklanjajuci pogled sa vrha stapa, koji je ofarban u jarko crvenu boju i kaze :
- Sinovac saran kapitalac mora da ima masu koja ne sme da bude manja od recimo 25 kilograma. Takvi se retko hvataju, ali kada dodju sa njima se redom hvalimo i zovemo ih kapitalcima!

Slika
Ribolov kombinovani ... a najvise sa mrezama ! I tako 160 dana ... dan za danom ! Danas kazem bilo je predivno ! A znam
da je bilo i kise i jos gore je kada vetar duva ! Radost je uloviti velikog soma, ili jato babuski ... a onda kada se pogledam,
a ja prljav "do usiju" od tinje sa repova babuski, a sa dna Dunavca ! ILi velikog soma ili tostolobika dok savladam, svu
prljavstinu sa dna cuna isprska po meni ! Jednom sam se zaneo i zaboravio da se umijem, te sam i Ljilju i Malisu uplasio,
kako sam izgledao ! Ali kad sve prodje ... i to je lepo i nezaboravno !


Imam novih 56 nacetkanih mreza, za razne ribolovne namene. Isto tako i 20 bubnjeva ne topljenih u vodu. Vlakova 6 velikih i 2 za kedere. Mustadovih udica 980 komada vezanih i dve L daske spremne da prime najmanje po 200 udica svaka. I prvo sam u cun stavio akumulator od 35A i povezao sam Eho Sonar sa Fis Fajnerom i pregledao ceo Dunavac, pamteci gde se ribe zadrzavaju i gde su i kolike dubine. Zadeve su mi takodje bile interesantne u smislu podavljenih topola i vrba. I to je sve u redu i riba je u Dunavcu otkrivena ali koja je u pitanju, za to pitanje je Eho-sonar glup. To moram sam da otkrijem, a znam i kako !?! I donosim solomonsko resenje !!! Toliko sam bio pod uticajem tog resenja, da sam ustao u cunu i dok je dzonika sam brojao pod malim gasom, a cun prosto milovao povrsinu vode, ja sam poceo da brojim koliko i kakvih mi je mreza potrebno za probni eksperiment ! Jer fakticki bez eksperimenta nema ni pravog ribolova, a sa ovim alatom koji imam, bedno je ne znati sta raditi !?

Uzeo sam zatim motornu testeru i dobro naostrenu sekiru i u obliznjem vrbaku na teritoriji Zilave Ade nasekao sam 20 mladih jasenova, jer su mi bile potrebne motke-klocne od po 4 metara duzine, koje sam zatim poboo duz leve obale Dunavca ( a preko puta naseg kampa ), tamo gde se od vodotoka Dunavca nastavlja razliv pun rastinja, a dubina tog dela je od 1,5 do 3,0 metara. Tamo sam cekicem od 2 kg. nabio sve te motke, na granici vodotoka i rastinja. Kasnije su mi te motke-klocne sluzile za vezivanje mreza i davljenje istih ka matici pa nizvodno. A paralelno sa rastinjem sam davio bubnjeve, vezane za motku zadnjim zatvorenim vezom, pa nizvodno ustima i to je to ! Tako da su svi sarani i somovi i pri ulasku u rastinje ulazili i u bubnjeve, ali im se isto to desavalo i prilikom izlaska iz rastinja. Bubnjevi su zatim u praksi zadrzavali i stuke i to one radoznale od 3-6 kilograma.

Slika
A uvece kada sednemo pored vatre, a na vatri kotlic, ili talandara, ili crepulja pod sacem !! Ima li lepseg dozivljaja ... nema ... !?

Mreze za davku dugacke po 50 metara, podavio sam poprecno, koristeci se teskim postavcima i najvise od po 25-30 % nizvodnog pada! Mreze nisam zalio i davio sam ih sa preticanjem, da bih bio siguran da sam pokrio celo dno Dunavca. Zatim sam isto to uradio i na sprudu i pored spruda ...! Podavio sam tog dana ukupno 35 mreza !

Posao naporan i celodnevni, ali sam uvece pored vatre sa Ljiljom i Malisom, bio jako zadovoljan, ali i zamisljen u iscekivanju sutrasnjeg rezultata, gde se i koje ribe krecu ili zadrzavaju !?


=================nastavak sledi==================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Nedelja 16 Jun, 2019 17:10

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Moja licna zadovoljstva ! - 4

Za jutros sam sinoc navio sat da me probudi u cetri sata ! Probudio sam se i ustao u pola cetri opsednut brinem kakve ce rezultate ulova i kvaliteta ribe dati jutros moje nove mreze, napravljene u fabrici ribarskih mreza u gradu Kasimovu ( 350 km. juznije od Moskve )! I nisam ni kafu sebi skuvao, vec sam u prolazu sa klupe uzeo kutiju u kojoj su spavali malih pet pacica i izneo sam ih napolje ispred Seve na travnatom delu obale. Kutiju sam postavio na bok, tako da su mogli da izadju i upoznaju se sa obalskim prilikama, ali i da se ponovo vrate u kutiju, ako to budu zeleli. U malu vanglu sam im stavio malo kukuruzne prekrupe, zatim prekrupe od jecma i malo koncentrata. Zatim sam za bastenskim stolom koji je sa cetiri stolice ostao sinoc ispod vrbe, postavio sam na sto dasku i velikim nozem sitno sam narezao zelje koje sam ubrao tu u dvoristu kampa i dao sam sve to pacicima u plitkoj tepsiji. Vodu sam im zahvatio u plitki lavor iz Dunava. I sve to zato sto se Dunavske vode jos uvek plase ? I prosto kupali su se u lavoru, poret Dunava ? A na lavor su navikli na terasi stana od Ljiljine mame, gde su ziveli prvih 10-tak dana svog zivota, dok smo se ja i Ljilja spremali za polazak na ovo duze kampovanje ovde na Zilavoj Adi !

Rano jutro zorom okiceno, a ja sa cunom prelazim Dunavac do njegove leve obale i uzvodno do prve sinoc podavljene mreze. Jeste da sam sinoc podavio 35 mreza, ali svaku znam i detaljima je mogu opisati gde lezi i gde sam je vezao Izvlacim prvu mrezu i zadovoljan sam ulovom, ali pamtim ono sto mi je sada vaznije od svega. A to je vrsta ribe u mrezi, koja prolazi ovuda i kolicina svakako je vazna sadasnjim ulovom. I svaka sledeca mreza je bila prica za sebe, koje su mi davale vrlo korisne informacije.

Levu obalu Dunavca, naspram Ade Zilave, krasi razliv i bogato vodeno rastinje u njemu. Duz granice tekuce vode Dunavca
sa razlivom i njegovom stajacom vodom, bas tu sam davio mreze i bilo je od velikih riba: stuke, tostolobici, amura je bilo
"lepih komada" i somova do 15 kilograma !


Povadivsi mreze s leve obale, boga mi mreza i ribe u njima i vrske pun' je cun bio i krenuh oprezno preko Dunavca ka kampu i Sevi gde su mi cuvarke za ribe bile i primecujem pored desne obale Dunavca usidren camac kabinas i covek sedi u krmenom delu i peca. Stapova nema mnogo tek tri dubinjaka, a on sedi ... pusi cigaretu i gleda vrhove stapova i imao sam utisak da ga nista drugo ne interesuje na ovome Svetu ! Prolazim pored njega, a on me pogleda na trenutak, pa kaze :
- Toliko mreza, a jos vise riba i jesi li siguran da ce ti zena pomoci da sto pre izvadis tu ribu iz mreza, da ne bi manjkale !? Iznenadjen pitanjem, nisam znao sta da mu kazem, jer istina je da Ljilja nece lomiti svoje nokte vadeci ribe iz mreza. Zastao sam i rasirio ruke a on je to shvatio i porucio mi :
- Evo mene odmah, da ti pomognem ! I dosao je tada, upoznali smo se i pomogao mi je i za mene je ostao moj dobar prijatelj i drug ! Bio je to Aca Kovinac, drug i prijatelj koji se sam javio kada je bio potreban. I narednih 160 dana na Ostrvu, bili smo zajedno i pomagali drug drugu od srca svakoga dana kada je trebalo.

Vadjenje mreza po desnoj obali Dunavca, bilo je komplikovanije. Sve zadeve po dnu eho-sonar nije mogao da otkrije, ili ja ih nisam uocio na ekranu eho-sonara, pa je iz tog razloga doslo do kacenja nekoliko mreza. Zahvaljujuci Dzonson-u 9,9 ks na cunu i mojoj tehnici vadjenja zakacenih mreza, koju sam od ranije posedovao, sve su mreze bile izvadjene sa minimalnim ostecenjima. Na novom terenu to je skoro uvek neizbezno, tako da se i ja nisam mnogo sikirao zbog toga. Najvaznije je odradjeno, a to je da sam uspeo da otkrijem puteve riba, tako da sada znam gde se u Dunavcu koje ribe i gde krecu, odnosno ribe koje mi trebaju, znam gde cu ih sigurno naci !

Dok su Aca i Ljilja uz kafu razgovarali o kamperskom zivotu, ja sam sedeo na stolici za stolom na krovnoj terasi Seve i u okruzenju Dunavca i zelenih vrbaka uzivao i planirao daljni boravak na ovom terenu ! I bio sam srecan sto sam pogodio pravi teren o kome sam ranije mastao, jer okruzenje Zilave Ade samo se pozeleti moze ! Na A4 formatu sam skicirao ovaj deo Dunavca sa naznacenim obalama i postojecim sprudom i obelezio sam u metrima izrazene dubine. Tj. gde je i koliko metara dubina Dunavca, a prema vrsti ulovljenih riba gde su im putevi kretanja, a te informacije ce mi veoma znaciti za dalji ribolov na ovim terenima !

=================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Ševa-2
Korisnikov avatar
Postovi: 51
Pridružio se: Sreda 05 Jun, 2019 12:17
Plovilo: Ševa-2
Dimenzije: 12.5m x 4m
Status: Offline

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Ševa-2 » Četvrtak 20 Jun, 2019 18:44

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Moja licna zadovoljstva ! - 5

I kako koji dan, sve sam se vise prilagodjavao kamperskom zivotu i iznalazio sam sebi posao, a u smislu poboljsanja udobnosti dozivljaja i u ribolovu i u procesu kampovanja. Zanimacija sa malim patkama, piletom Cokom i vec "veteranom" psom Malisom, bili su mi prijatno zadovoljstvo u svakom trenutku kako ih vidim u svom okruzenju. Lepo je bilo sedeti u udobnim stolicama "bastenske garniture", ali ni manje lepo je bilo kada sedimo na zadnjoj platformi "nad Dunavcem" i uzivamo u ukusu sveze skuvane kafe. Mesto za kamp je bilo "pogodjeno", tako da smo stalno bili u zavetrini prostranog vrbaka na Adi, koji nas je stitio od Kosave sa svojim visokim topolama i jasenovima. A Dunav je jos odavno odredio ceo moj buduci zivot. Taj miris vode Dunava, pa odsjaj jutarnjeg sunca u njegovim talasima, a onda dodir mokre mreze i u njoj sveze ulovljene ribe ! Zauvek se sve to uvuklo u svaku poru mog zivota !

Slika
ZILAVA ADA : ostrvo na carobnom delu Dunava, "Labudovo Okno" ga zovu. Bogatog mrestilista sa razlivima, kako na
Dubovackoj obali, tako i na samoj Adi. O cistom vazduhu se Kosava stara, a sirina Dunava je posebno uzivanje za one
koji plove. Ekonomska situacija ne dozvoljava ljudima da kampuju na njoj, a oni zaljubljenici koji su tu vec kampovali,
jeste da su malobrojni, ali ce svakako svakom prilikom postaviti sator u zavetrini visokih jasenova i pokloniti Adi deo
vremena zivota svog ... !

Moja radoznalost i osecaj sumnje koji tinja da Adu Zilavu jos uvek ne poznajem dovoljno i poneo sam dvogled, masku i peraje za ronjenje na dah i seo sam u cun, a Malisa na prednjoj palubi i krenuli smo u vizitu oko lepe Ade i da vidim sta se nalazi u njenim razlivima i plicacima u unutrasnjosti njenoj !? Eho-sonar je bio ukljucen i vozio sam malom brzinom da bi njegova efektnost bila korisnija. Pri kraju Ade, bash u visini potopljenog slepa, skroman ulaz mi nije promakao i pramac cuna sam usmerio ka tom prolazu i onda sam izgasio motor, podigavsi ga iz vode. Sirina razliva bogatog vodenim biljnim rastinjem me nije impresionirala koliko podaci na ekranu eho-sonara, da je dubina od metar-ipo do dva-ipo metara ka sredini !? Lagano sam desnom rukom veslao zavoznim veslom, a u levoj sam drzao ekran eho-sonara i veoma zainteresovano pratio sam sta se na ekranu da videti. Ptice nisu bile zadovoljne mojom posetom i odrzavale su potrebnu im distancu, a druge su samo na trenutak ucutale sa pesmom i pritajile se u trscaku budnim okom prateci dalje moje kretanje sa cunom ! Videvsi da sam za njih bezopasan, za koji trenutak je razliv ponovo oziveo i pesma se cula. A bile su prisutne sve one ptice koje jutros nisu otisle u lov, vec su se oslonile na "domaci teren". Najvise je bilo u parovima malih belih caplji, zatim nekoliko gakova koji su uporno stajali na svojim lovnim-postovima ! Nekoliko cajki je manevarski niskim letom trazilo male kedere i male zapce koji su odmarali na listovima lokvanja. Na davno oborenom stablu topole, koja je virila iz vode, suncale su se nekoliko vodenih kornjaca. U trscaku sam slucajno primetio capljicu Voljak i uzeo sam dvogled i trazeci je u gustisu trscaka, zumirao sam je i par minuta uzivao gledajuci je kako se svojim dugackim nogama spretno krece izmedju trski, pa cak sam je video i kako lovi kedera, a da nogama ne dodiruje vodu. Par Velikih Trstenjaka nisam video, ali sam ih prepoznao po njima karakteristicnoj pesmi.

Slika
A riba ima toliko, da izrazu "nista ne grize" u okolini Ade Zilave nema mu mesta !

Bistra i cista voda i bujna vodena vegetacija su me stimulisale, te sam stavio masku za ronjenje na lice i peraja na nogama i zaronio sam u providno toplu vodu. A u vodi pored bogatog biljnog rastinja, video sam pijavice, skoljke, rakove i mnogo razlicitih vrsta puzeva. Male ribe iz porodice belih riba su plivale na sigurnoj distanci od mene, a primetio sam i male stuke skljocare! Velikih riba nije bilo, jer su se verovatno sklonile "na sigurno". Medjutim ovakav vodeni-raj ... ne moze a da ga ne posecuju sve vrste Dunavskih riba. Zato sam se odlucio da i ovaj deo razliva probam veceras sa mrezama. Malisa me je posmatrao iz cuna i dovoljno je bilo da mu mahnem rukom i on se nasao u vodi ! Plivao je par krugova, a onda sam ja izasao preko talasnjace u cun i Malisa je doplivao meni do ruku, uzeo sam ga izmedju nogu obema rukama i izneo ga u cun. Popeo se na prednju platformu i istresao se od vode. A ja sam stajao u cunu i odokativno sam ocenio, odnosno prebrojao da se na ovom prostoru lako mogu podaviti 10-tak mreza. A sunce je sijalo svom zestinom, ali onom prijatnom !


==================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: KAMPOVANJE - Žilava ada

Post od Uros » Utorak 17 Sep, 2019 13:29

Sad primećujem da su slike hostovane sa "photobucket-a", zamućene sa namerom... Verovatno je photobucket smislio nove tarife za upload i čuvanje slika.

Šteta za ovu temu, uvek je lepo videti i slike koje prate sadržaj. Za sad i mi koristimo jedan takav besplatan server za upload slika, ali videćemo kako će se forum vremenom razvijati, pa ću razmotriti opciju da zakupim veći hosting paket i da čuvamo slike kod nas, na našem serveru.
Inspektor za visinu kabine

Odgovori