Zanimljive plovidbe - video klipovi

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Plovidba na Božić

Post od Igor Narval » Utorak 07 Jan, 2020 16:55

Iako je već bilo oko 11 sati kada smo stigli do broda zatekli smo inje i ostatke mraza.

Situacija koju smo zatekli nije nas obeshrabrila, mada i prvi trenutci rada motora nisu bili idealni, gasio se, gubio je obrtaje.
Ali brzo se sve normalizovalo, kabina ugrejala pa smo zaplovili niz Dunav.
Nismo očekivali mnogo ljudi na vodi, tako je i bilo, ali nekoliko ribara nije propustilo lep dana da uživaju na vodi.

Slika

Slika

Proveli tri sata na vodi, Višnjički rukavac - Bela stena- Pančevački most - nazad u rukavac.

Lep dan

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Zveki » Utorak 07 Jan, 2020 17:02

Bravo Igore, pravi nacin da se obelezi danasnji dan.

Po verovanju , na Bozic treba zapoceti sve sto hoces da ti bude u toku godine. Imali ste mirnu vodu i lepo vreme.

Neka tako i ostane.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Uros » Utorak 07 Jan, 2020 17:04

Svaka čast :clap:

Danas je bio baš hladan dan, nisu nam ni automobili najbolje zvučali ujutru, a kamoli vanbrodski motori :lol:
Inspektor za visinu kabine

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Uros » Utorak 07 Jan, 2020 17:07

Zaboravih da pitam u prethodnom postu, kako je na Narvalu rešena kontrola hlađenja s obzirom da je motor u bunaru? Da li ima instrument za temperaturu motora, ili moraš da otvoriš bunar i baciš oko da li baca vodu?
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Igor Narval » Utorak 07 Jan, 2020 19:22

Uroše,
ja nemam poseban pokazivač temperature motora. Na jednoručnoj komandi postoje dve lampice, jedna za pritisak ulja i jedna za temperaturu motora, trebalo bi da crvene u slučaju "problema".
Na svu sreću, do sada se nisu palile, a iskreno da ti kažem pogledam povremeno, kada se setim.
Da te lažem da ti kažem da gledam u bunar ni bi bilo OK. Nemam pojma šta se tamo dešava. Češće sam do sada bunar otvarao da pokažem ljudima to čudno mesto gde stoji vanbrodski motor (niko ne veruje kada kažem da na brodu nije brodski motor) nego što sam otvarao da nešto pogledam.
Istina tražio sam ja taj kontrolni mlaz vode, nisam video-našao i odustao. Znam da smo skoro menjali impeler, rečeno mi je da nije u najboljem stanju i predložena je zamena. Suština je da ja oko motora ne znam ništa, to zna i moj drugar koji mi održava motor. Mi zato funkcionišemo tako da motor ima dva ozbiljna pregleda, recimo početkom sezone i krajem sezone (ove godine baš produžena sezona ali bile su vanredne kontrole). Prilikom tih servisa - kontrola dogovor je da se menjaju delovi i rešavaju problemi pre nego što eskaliraju i naprave ozbiljniji problem. Izgleda da to daje rezultate. Da :evil: ne čuje.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Uros » Utorak 07 Jan, 2020 19:41

E pa dobro, znači ipak postoji neka vrsta signala u slučaju da nešto nije u redu. Mada je većina motora opremljena zaštitom u slučaju povećane temperature, pada pritiska ulja itd, tako što obori obrtaje na neki minimum, dobro je imati i vizuelni signal :handgestures-thumbupright:

Ja sam prošle sezone ugradio instrument za temperaturu motora, i lakše mi je kad imam uvid u tu informaciju. Hlađenje i podmazivanje, ključne stavke ;)

Igor Narval napisao:
Utorak 07 Jan, 2020 19:22
...Češće sam do sada bunar otvarao da pokažem ljudima to čudno mesto gde stoji vanbrodski motor (niko ne veruje kada kažem da na brodu nije brodski motor) nego što sam otvarao da nešto pogledam.
...
:lol: :lol: :lol:
Inspektor za visinu kabine

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Uros » Utorak 07 Jan, 2020 21:12

Pratim i ovaj kanal, momak ima poučne video klipove:
https://www.youtube.com/user/DangarMarine/videos

kao npr:

Da li je kupovina starog metalnog ribarskog broda loša ideja?

Inspektor za visinu kabine

Popaj
Korisnikov avatar
Postovi: 186
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 07:15
Lokacija: Beograd
Plovilo: Shetland 570
Dimenzije: 5.7m x 2.2m
(unutrasnje mere)
Status: Offline

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Popaj » Utorak 07 Jan, 2020 22:09

Gledao sam dosta njegovih klipova. Odlican je.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Zveki » Sreda 08 Jan, 2020 07:26

Gledajuci ove kanale, a cak sam zahvaljujuci Urosu neke poceo i ja da pratim, shvatim nesto sto sam u stvari i od ranije znao.

Tamo negde ljudi plovidbu i nautiku shvataju na drugaciji nacin nego ovde kod nas. Ima izuzetaka u malom broju, ali i ono sto se kod nas da videti na vecini nekih amaterskih snimaka a i uzivo, svodi se vise na snimanje i pokazivanje prejedanja i napijanja kao i ludackih voznji sa maltretiranjem svih okolo.

Voleo bih da gresim i da ne izazovem neku raspravu ovim komentarom ali eto nisam mogao da izdrzim gledajuci ove klipove i kako ljudi vole svoje camce i brodove i koriste ih na pravi nacin.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zanimljive plovidbe - video klipovi

Post od Uros » Sreda 08 Jan, 2020 08:48

Po tom pitanju smo nerazvijeni, to je činjenica. Mada oni ipak imaju i veće resurse, i ogromnu površinu vode koja je pogodna i za ribolov i za plovidbu, trgovinu i ko zna šta, što opet vuče nautiku da se razvija i održava. Taj youtube kanal se zove po ostrvu Dangar, ovako to ostrvo izgleda na mapama:

Slika

Veličine je 29 hektara, i po poslednjem popisu imalo je 303 stanovnika. Primera radi, Veliko ratno ostrvo ima 211 hektara :)
Kod nas je nautika zasnovana na hobiju, nema puno ljudi koji zarađuju plovidbom kod nas, ne računajući teretni saobraćaj. Da ima nekog turizma, da se neke lokalne stvari obavljaju plvilima, bilo bi i više servisa, više ljudi na vodi a samim tim i više čamaca na tržištu. Druga priča je kad zemlja ima izlaz na more....

Ne smeta meni ni ovako, gužva na vodi mi ne bi prijala :D
Inspektor za visinu kabine

Odgovori