Tamiš

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Tamiš

Post od Uros » Sreda 24 Apr, 2024 10:40

Nakon što je naš prijatelj Kole prodao svoj čamac sa kabinom u Opovo, dogovor sa novim vlasnikom je bio da se doplovi čamcem od Zemuna do Pančeva odakle bi oni preuzeli čamac i nastavili dalje uzvodno. Novom vlasniku je ovo prvi čamac i nema iskustva, pa je zbog Koletovih godina i zdravstvenog stanja Zveki rešio da pođe sa njima da im se nađe, a za mene je to bila idealna prilika da se priključim kao "pomoćni čamac" i na ovom izletu upoznam Rivieru sa Tamišem.

Slika

Slika

Krenuli smo u subotu ujutru, oni iz Zemuna sa budućim vlasnikom a ja sa Dorćola pa smo se našli i produžili dalje zajedno. Posle kišovite i vetrovite radnje nedelje, ova subota je bila nestvarno lepa uz malo Košave. Usput kominiciramo preko Zello aplikacije koja radi pristojno, a ko ima bluetooth na radiu ili audio-in, čuje se i savršeno preko zvučnika(dokle god ima signala mobilne telefonije).

Slika

Slika

Slika


Par dana pre polasaka sam se čuo sa Radetom, na forumu poznat kao Brzi, pa smo se dogovorili da u Pančevu svratimo do njega i vidimo njegovu prinovu od 8,5m :mrgreen:

Slika

Plovidba do ušća Tamiša je protekla perfektno, zastajemo kod čuvenih svetionika da napravimo par fotografija i nastavljamo dalje ka Pančevu. Iznenadilo me je da Tamiš ima konstantnih 5+ metara dubine celom širinom do Pančeva a ribolovaca ima na sve strane. Tok je veoma spor tako da nam u tom delu nije bio potreban ni motor zato što je solidan vetar bez problema gurao uzvodno. Pristajemo uz gradski ponton, prvo Kole gde predaje svoj čamac novom vlasniku i njegovim prijateljima a kasnije na njegovo mesto i ja, gde nas je sačekao Brzi.

Slika


Podešavamo bokobrane i vezujemo Rivieru bezbedno za ponton, a Brzi nas vodi na osveženje u jedan kafić odakle smo kasnije prešli na njegov brod i zaplovili uzvodno Tamišem gde smo zaista uživali. Ono je zaista prelep komad prirode iako je u samom gradu, ali čim se krene uzvodno vi se nalazite potpuno okruženi prirodom. Nadam se da ljudi sa plovilima imaju vremena da uživaju u njemu...

Pristajemo uz Rivieru i pozdravljamo se sa Brzim i njegovim prijateljima, a oni odlaze dalje do svog veza uz pozdrave i želje da se više družimo na vodi.

Slika


Zveki odvezuje kanape dok ja pripremam sve za polazak i krećemo nazad ka Beogradu. Vetar hladan ali umeren tako da smo sve vreme držali zatvorene cirade osim jedne bočne i bilo je taman. To je u neku ruku bila i srećna okolnost zato što smo kod Bele stene na sred Dunava uleteli u roj pčela koje su počele da opsedaju brod i da sleću na stakla i palubu...!
Srećom, samo je jedna ušla unutra dok nismo zatvorili i tu ciradu pa smo je lako isterali, ali nam nije baš bilo jasno šta se dešava.
Zveki je u šali rekao:
- "Da nismo u Pančevu stali na nečije mesto pa nam namazao brod medom...?!" :lol:

Pčele su plovile sa nama najmanje 20 minuta i onda su samo odjednom odletele. Možda im je trebao prevoz do Ade Huje... :think:

Pozdrav svima koji prate forum i učestvuju :obscene-drinkingcheers:

Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Tamiš

Post od George » Sreda 24 Apr, 2024 11:53

Prelepo!

Bibi
Korisnikov avatar
Postovi: 52
Pridružio se: Utorak 11 Jul, 2023 10:37
Lokacija: Zemun
Plovilo: Triss Magnum Jedrilica
Dimenzije: 6x2.4
Status: Online

Re: Tamiš

Post od Bibi » Sreda 24 Apr, 2024 11:56

Prelepo, svaka čast za kolegijalnost. :handgestures-thumbupright:
Zna li se negde koliki je "clearance" za prevodnicu na Tamišu, mogu li ja sa svojih 8.5m + nadgrađe da dođem do Pančeva sa podignutim jedrima ili ne? :laughing-rolling:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Tamiš

Post od Uros » Sreda 24 Apr, 2024 12:22

Malo je nakrivi i prolazis! :lol:
Inspektor za visinu kabine

Bibi
Korisnikov avatar
Postovi: 52
Pridružio se: Utorak 11 Jul, 2023 10:37
Lokacija: Zemun
Plovilo: Triss Magnum Jedrilica
Dimenzije: 6x2.4
Status: Online

Re: Tamiš

Post od Bibi » Sreda 24 Apr, 2024 12:26

:laughing-rolling: :laughing-rolling:

Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Re: Tamiš

Post od Zoran Obradović » Sreda 24 Apr, 2024 12:41

Planiram u nedelju da , na putu iz Kovina za Novi Sad, svratim na noćenje u Pančevo. Do sada smo se uvek vezivali na gradskoj plaži pre mosta . Kakav je vodostaj na Tamišu, da li se može prići obali i pristati na plaži. Pozdrav, Zoran

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Tamiš

Post od Uros » Sreda 24 Apr, 2024 12:49

Nismo pristajali na obalu u zoni plaže, ali rekao bih da vodostaj nije nizak. Sredinom toka je bilo konstantnih 5.5m dubine, a po onome što sam video nizvodnije, ta dubina se ne smanjuje mnogo uz levu obalu...

Što se plaže tiče, moram da naglasim da smo videli jednog kupača :shock:
Samo što smo prošli, čovek najlaganijim stilom prepliva sa jedne na drugu stranu kao da je voda mlaka...a ja još uzeo jaknu da me ne produva :lol:
Inspektor za visinu kabine

SRSA
Korisnikov avatar
Postovi: 342
Pridružio se: Ponedeljak 21 Okt, 2019 17:02
Lokacija: Beograd - Čukarički rukavac
Plovilo: čelični kabinaš "Srsa"
Dimenzije: 10m x 2,9 m
Status: Offline

Re: Tamiš

Post od SRSA » Sreda 24 Apr, 2024 12:54

Da nije Zankiki? :laughing-rolling:

Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Re: Tamiš

Post od Zoran Obradović » Četvrtak 25 Apr, 2024 05:55

Nije problem dubina zbog niskog vodostaja, nego zbog visokog vodostaja. Prošle godine za Prvi Maj je Tamiš "porastao" i preplavio pešačku betonsku stazu na plaži pored obale pa zbog dubine "gaza" broda nisam mogao prići obali, a ni izaći iz broda. Za brod je bilo plitko, a za patike duboko. Važno je da je Tamiš u svom "koritu".

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Tamiš

Post od Uros » Četvrtak 25 Apr, 2024 06:15

Sad razumem problematiku...Na ovoj slici se vidi vodostaj u odnosu na betonski kej:

Slika
Inspektor za visinu kabine

Odgovori