Ten Broeke 780 AK

Predstavite vaše plovilo
Odgovori
luckyboy
Korisnikov avatar
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Ten Broeke 780 AK

Post od luckyboy » Nedelja 25 Apr, 2021 06:08

Mare,nemaš razlog za brigu,dizne se lako menjaju,kao svećice na autu.Takav posao se mora uraditi kod bošiste na radnom stolu,kako bi sve 4 dizne bacale istu količinu goriva u cilindru na 180 - 200 bar.a.Obzirom da je u pitanju stariji motor I pumpa..onda se dizne podešavaju na manji pritisak..
Lično mislim da dizne nisu problem...da je propišala,to bi se čulo I zveketalo...Blago meni,uzmi zameni filer goriva ,operi filter vazduha,dodaj u gorivo aditiv za čisćenja dizni I pumpe,ozrači motor I uživaj u plovidbi...
p.s. nikad ne startuj motor,nakon sipanja goriva u rezervoar plovila,več sačekaj bar 30 min.da se gorivo smiri I staloži prljavstina na dno rezervoara koja se digla tokom sipanja iz kanistera. :obscene-drinkingcheers:

dell_mare
Korisnikov avatar
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m

Post od dell_mare » Ponedeljak 26 Apr, 2021 13:56

Lucky, ponekad poželim da navratiš i vidiš o čemu je stvar. Sve sam uradio kako si rekao: filter vazduha je čist, filteri goriva i ulja su novi, ulje je novo, motor ozračen i dalje pali na keca. Jedino nisam sipao taj aditiv za dizne i pumpu. Međutim, vuča je očajna. Sve više sumnjam na kopču odnosno pojedenu lamelu.

George
Korisnikov avatar
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Plovilo: Čelični tabanaš - Calypso
Dimenzije: 8.5 x 2.2

Post od George » Ponedeljak 26 Apr, 2021 18:39

Pa dobro ako sumnjaš na kopču i to se lako da utvrditi. Najpre ako ti motor kako kažeš nema snage, treba utvrditi dali motor izvrti iste obrtaje kao i do sada pa onda pri nekim istim obrtajima brod sporije ide, ili je u pitanju da mu daješ gas, a on ne prima i ne može da razvije obrtaje. Ako motor vrti a brod ne ide znači da ti verovatno kopča proklizava, međutim ako motor ne može da izvrti ono koliko je do sad mogao i pogotovo ako i dimi plavičast dim, onda definitivno imaš problem sa makinom.

luckyboy
Korisnikov avatar
Plovilo:
Dimenzije:

Post od luckyboy » Ponedeljak 26 Apr, 2021 20:22

Mare,Probaj u rikverc,vidi šta se dešava sa kopčom,da li i tada vuče bez snage? Gledaj da kormilo bude blokirano,kako ne bi pravilo otpor...rado bih pogledao na licu mesta i to mogu nakon Vaskrsa ..ako tebi odgovara..možemo se čuti i usaglasiti termin....nego.koju kopču koristiš? Proizvodjač i model?

Uros
Korisnikov avatar
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Plovilo: Rebell Seaskip 25ft
Dimenzije: 7.6m x 2.5m
Kontakt:

Post od Uros » Ponedeljak 26 Apr, 2021 20:44

Da pomognemo Maretu što pre, evo informacije o kopči koju mi je on davno pomenuo u razgovoru.
Kopča je Paragon P23L(Mare ispravi ako grešim)
Svaki dan proveden na reci, ne računa se u životni vek

dell_mare
Korisnikov avatar

Post od dell_mare » Sreda 28 Apr, 2021 07:52

Jeste Uroše, Paragon 23L, američka hidraulična kopča, levookretna, stara kao Titanik. I u rikvercu je isto kao i napred Lucky, mnogo buke niokočega, na obrtomeru 3000 obrtaja a brod mili.

Evo ima jedna ista mrcina reparirana na ebayu.
https://www.ebay.com/itm/Paragon-marine ... 4021607283

Lucky, hvala, zovem te. Nautičarima srećni praznici i da se nauživate na vodi - najavljuju 30+ od subote.

dell_mare
Korisnikov avatar

Post od dell_mare » Utorak 11 Maj, 2021 20:01

Luckyboy hvala na savetima i što si navratio da se upoznamo, popijemo kafu i da probamo da rešimo problem koji imam s pogonom. Nakon analize, došli smo do zaključka da mi ne valja ulje u kopči i da smo sipao pogrešno ulje pre 2 meseca. Pošto je ostalo da probam sa promenom ulja i vidim hoće li to doneti promenu u pogonu planirao sam da to uradim istog dana ali nisam imao alat za to kraj sebe. Umesto toga, zavrnem ja neki šraf na osovinskom vodu koji se inače razlabavio od vibracija. Proverim tekućine po brodu, upalim i sve deluje normalno. Reko aj da probamo malo uzvodno, nikad se ne zna. Krenemo mi tako...i vratimo se posle 2 dana u marinu :)

Ne znam šta se desilo ali se brod prepao od tebe izgleda i proradio bolje nego što je radio. I dalje nemam brzinu koju sam imao ali recimo da imam 1kmh sporiji brod uzvodno i 2kmh nizvodno. Uz poneki oblak dima pregurao je 12 radnih sati bez i kapi potrošenog ulja a uz konstantno dimuckanje (ne toliko drastično). Sutra menjam ulje u kopči pa ćemo da vidimo koja je priča dalje.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Noćna plovidba po košavi od Huje do Dorćola / Pančevac na vidiku i provlačenje kroz nevidljive usidrene barže

luckyboy
Korisnikov avatar
Plovilo:
Dimenzije:

Post od luckyboy » Utorak 11 Maj, 2021 20:58

Drago mi je da si uspeo da se pokreneš. Skrati šraf koji je na osovinskom vodu i stavi feder šajbnu i zategni do kraja.. mada trebao bi zabušiti rupu u osovini..a šraf konusno obraditi da udje u zabusenu rupu na osovini i drzace to dobro...Srećna plovidba :) :obscene-drinkingcheers:

dell_mare
Korisnikov avatar

Post od dell_mare » Nedelja 13 Jun, 2021 19:58

Hvala svima na savetima. Problem sa pogonom je rešen. Alat: noga, ruka, pluća i jedan nož. Zaronio, napipao, isekao i izvukao pleteni PVC džak iz propelera. Pogon se odmah vratio i sada je kao što je i bio.

Uros
Korisnikov avatar
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Plovilo: Rebell Seaskip 25ft
Dimenzije: 7.6m x 2.5m
Kontakt:

Post od Uros » Ponedeljak 14 Jun, 2021 08:45

Konacno! Bravo Mare!
Kako se pogodilo da i ti i ja resimo probleme sa pogonom prakticno isti dan :obscene-drinkingcheers:
Svaki dan proveden na reci, ne računa se u životni vek

Odgovori