Na Dunavu - Zemun

Mesto za razne teme, vezane i nevezane :)
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Postoji mnogo urbanih legendi i priča o Zemunu i Zemuncima. Ovaj grad koji je "deo" Beograda, a sa druge strane nije u potpunosti, ili se voli ili se mrzi, a pre svega se oseća kao svoj. Kako reče pokojni Branko Najhold, najpoznatiji hroničar Zemuna, "Biti Zemunac nije stvar krštenice, već stanje duha!".

Evo nekih anegdota koje su se mogle naći vremenom u štampi:

#

Bog je šest dana stvarao svet, a onda se popeo na Gardoš i napio. Ovu biblijsku rečenicu izgovorio je čika Paja, majstor za spremanje riblje čorbe iz kluba “Radecki” u Zemunu. “Izeš kafanu u kojoj u tri ujutru ne možeš da pojedeš škembiće u saftu”, govorilo se tada. Danas čuvene zemunske restorane pohodi neka druga klijentela, a boemski duh živi još samo u anegdotama i sećanjima starih Zemunaca.

Slika

Prikupljajući građu o istoriji Zemuna enigmata i penzioner “Pupin-Telekoma” Branko Nikolić razgovarao je s mnogim svedocima burnog kafanskog života tokom prošlog veka. Priču je načeo knjigom “Zemunski motivi I”, a u drugom delu koji će, ako bude razumevanja sponzora, iz štampe izaći tokom jeseni, čeka nas prava poslastica – sočne pikanterije iz istorije zemunskih kafana. Iz tog, još neobjavljenog rukopisa, izabrali smo najzanimljivije detalje.

ŠARAN ILI ŠTUKA

Dok prolazite kraj renovirane „Venecije“, iz čije poluprazne bašte dopire kreštavi ženski glas – „Čamac plovi Rado...“, teško vam je da poverujete da ovaj čuveni zemunski restoran iduće godine slavi vek postojanja: po principu kiosk-restoran podigao ga je 1911. godine Aleksandar Štrajher. Iako ulazi u krug stogodišnjaka, „Venecija“ spada među mlađe veterane zemunske boemštine. Znatno stariji je „Šaran“, osnovan davne 1896. godine.

O tome ko je bio prvi vlasnik ove kafane postoji nekoliko verzija, a najverovatnije je reč o uglednom građaninu Arkadiju Bokaliću, koji je u svojoj kući prizemljuši, ispod Gardoša, na mestu gde je bilo pristanište, otvorio kafanu „Zlatni šaran“. Uz peć bubnjaru, prvi gosti kafane bili su alasi i seljaci koji su čekali skelu da ih preveze u bašte na Červenki, na banatskoj obali Dunava. Dugo je „Šaran“ bio na glasu kao kafana u koju dolaze „veseljaci“, pijanci i kavgadžije, ali i kafana u kojoj je riba direktno iz Dunava „uskakala“ u tiganj.

Branko Nikolić zabeležio je i primer kafanske konkurencije tog doba. U neposrednoj blizini „Zlatnog šarana“, preko puta Nikolajevske crkve, nalazila se kafana „Zlatna štuka“, a ubrzo je otvoren i bife „Kod sedam čunova“ čiji je gazda ispevao stihove: “Zvone zvona, glas se čuje, ’Šaran’ ’Štuku’ sahranjuje. A ‘Čunovi’, zlato moje, sahraniće obadvoje.”

PUBA NIJE UMRO

Decenijama su „Šaran“ održavali visoki gosti, kao što su bili Mika Alas, princ Đorđe Karađorđević, dr Jovan Subotić, ali pre svih boemi, ljudi kojima je kafana zaista bila druga kuća. Iz perioda pre II svetskog rata upamćen je uvaženi gospodin koji je, usred ručka za koji je obično poručivao ribu, dovikivao kelneru:

– Konobar, donesi vino, riba hoće da pliva!

Ponavljanje ove dosetke iritiralo je jednog drugog uvaženog gospodina koji je, ručajući obično govedinu, „duhovito“ uzvraćao:

– Konobar, donesi vino, vo hoće da pije!

U zadimljenom „Šaranu“ svoje najlepše balade ispevao je i veliki zemunski boem Jovan Ljubinković – Puba (1936–1997). Tu su nastali stihovi „Dunav, Dunav tiho teče, vratiti se ona neće“, pesma koju je kasnije izvodio Žarko Dančuo, a voleo ju je i Jovan Smuđa, zvani Rus, tenor koji je svirao gitaru, pevao pesme sa Volge i, kažu, „nije podnosio Pubu“. Ako pokušate da se udubite u ovu priču, čućete dve oprečne verzije. Po jednoj Smuđa je na kraju plakao na Pubinom grobu, a po drugoj „Puba nije umro, samo je prešao u drugu dimenziju“. I danas, kako kaže kantautor Vlada Kanić u knjizi pesama „Taurunumijada“, Puba „fali svima, i ribama i ljudima“.

PAPAGAJSKA POSLA

Jedan drugi zemunski boem, živa legenda Miša Pilipić – Podunavac, nekada je svakog drugog januara u „Šaran“ dovodio neku od čuvenih ciganskih muzičkih bandi iz Srema, zatvarao kafanu i bančio bez fajronta. Branku Nikoliću Miša je ispričao kako je početkom šezdesetih u „Šaran“ dolazio Jova Sorola, markantni Srbin iz Arada, koji je stalno pio špricer. Kad god bismo se sreli i pozdravili, priča Miša, ja bih mu šali rekao: „Daj popij nešto!“ A on bi odgovorio: „J... te, popa, daj i meni nešto.“ Nakon pozdravnih reči usledilo bi naručivanje pola litre belog i sifona sode.

A u još neobjavljenom nastavku „Zemunskih motiva“ Nikolić beleži i kako je zemunska vlast reagovala na legalizovanje prostitucije u Austrougarskoj. Čim je carevina donela takvu odluku zemunski oci prionuli su da to pitanje reše i 1904. doneli akt „Naputak za zborne i inokosne bludnice“. Jedini kupleraj nalazio se u nekadašnjoj Ribarskoj, danas Borčanskoj ulici, vlasnica je bila Mađarica, gospođa Kiš, a devojke iz Mađarske i Slavonije. Iako na dobrom glasu po higijeni i prijatnoj atmosferi, kupleraj je zatvoren 1929. tokom Šestojanuarske diktature, a sav inventar je prodat na rasprodajama. Priča kaže da je jedna otmena zemunska gospođa iz visokog društva na jednoj od tih rasprodaja mužu za rođendan kupila papagaja. Da ga iznenadi pred gostima ga je unela u salon i teatralno smaknula maramu s kaveza. A papagaj je, zaslepljen svetlošću, malo žmirnuo, a onda zakreštao: „Gospodu poznajem, ali kurve su nove.“

GDE SE RODIO DŽEZ

Miša Pilipić i danas je neizbežni „inventar“ restorana „Tri lađara“, na čijem se mestu nekada nalazila gostionica „Sedam graničara“, a posle II svetskog rata menza za studente Poljoprivrednog i šumarskog fakulteta koju su Zemunci iz milošte zvali „Tri kostura“. Mnogi ne znaju da je u ovoj kafani rođen jugoslovenski džez. Tu su svirali, i još ponekad (utorkom naveče) sviraju, Aca Korać, Mirko Šouc, Ljuba Brmbolić, Buca Jenč, Aleksandar Revišin (najbolji pijanista među urolozima, bubnjar Dragan Tucaković...

I danas se u restoranu „Tri lađara“ okupljaju: Dragan Seferović – Sefer, Ignjat Petrović – Giga, Spomenka Medurić – Beba, Petar Čavić – Čavka, karikaturista Dragan Rum­enčić, pevačica Anđelka Govedarović... I, naravno, Miša Pilipić koga srećemo na zemunskoj pijaci, nasmejanog i ornog, kao da recituje stihove iz jedne od svojih kafanskih poema: „Nije me briga za ovaj ludi svet, meni je ’tek’ sedamdeset i pet.“

Izvor: Blic
Inspektor za visinu kabine
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Emisija o Zemunskim tamburasima, 2001. godina i Dunav kod Zemuna:

Inspektor za visinu kabine
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 878
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Mileta »

Super ti je ova tema. Lepo je saznati nešto novo o bilo čemu posebno o podunavskim mestima. U Zemunu živimo, dobro je znati i zabeležiti sve te anegdote i životne priče..
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Da, ima ih dosta to je sigurno. Kad je Zemun u pitanju, siguran sam da neće nedostajati materijala za pisanje ;)
Potrudiću se da dopunim temu, a i lepo je videti kako je izgledala obala Zemuna pre skoro 20 godina na ovom snimku.
Inspektor za visinu kabine
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Gardoš kula se uopšte ne zove tako?

Slika

Svaki pravi Zemunac reći će da je kula Gardoš jedan od najprepoznatljivijih simbola tog grada, ali koliko njih će znati da to nije njeno “pravo” ime?

Još od 1896. godine, kada je kula sagrađena, zove se potpuno drugačije! Taj podatak ne znaju ni mnogi Zemunci, pa je već duže od veka pogrešno nazivaju.

Ovako je nekada Zemun opisivao legendarni Duško Radović.

“Zemun se ograđuje od Dunava soliterima. Mislimo da je to greška, a nema gorih grešaka od onih koje se vide sa nekoliko kilometara udaljenosti”.

Jedan od tih ”solitera” nikako ne bismo mogli da zovemo greškom, a i sumnjamo da je čika Duško uopšte mislio na njega. Jednostavno, Gardoš kula je zdanje na koje je svaki Zemunac ponosan.

Samo, to je pogrešno ime i mnogi često greše.

“Najčešća zabluda Zemunaca u vezi je sa imenom kule na vrhu Gardoša. Iako ta monumentalna građevina ima ime i zna se šta je, Zemunci je, gotovo od reda, zovu Kula Sibinjanin Janka. Novinari, uz to netačno ime, koriste i naziv Gardoška kula. Ta kula, koju su podigli Mađari 1896. godine u okviru proslave hiljadugodišnjeg boravka u Panoniji i državnosti zvanično se zove Milenijumska kula”, objasnio je Branko Najhold, hroničar iz Zemuna.

Ovu kulu visoku 36 metara mnogi vezuju za događaje iz srednjeg veka i velikog borca protiv Osmanlija – Sibinjanin Janka, pa je po njegovom imenu i zovu.

“Pogrešan naziv Kula Sibinjanin Janka već dugo je prisutan. Sibinjanin Janko, što je posrbljeno ime mađarskog plemića Janoša Hunjadija, boravio je u Zemunu 1456. godine i odatle rukovodio odbranom Beograda opsednutog turskim snagama Mehmeda II Osvajača. Priča o njegovom boravku u Zemunu bila je od davnina poznata Zemuncima, pa su oni i ostatke srednjevekovnog utvrđenja pravilno zvali Hunjadi Burg. Ostaci tog utvrđenja delimično su sačuvani, a u njegovom središtu Mađari su podigli Milenijumsku kulu. Loši đaci pobrkali su dva događaja i, budući da je Janoš Hunjadi bio Mađar i da su kulu oni podigli, novo zdanje u centru srednjevekovnog utvrđenja nazvali su imenom Sibinjanin Janka. Naziv je bio prihvaćen od većine Zemunaca, i to onih koji nisu bili ni rođeni u vreme zidanja kule”, rekao je Najhold.

Slika

“Čak i oni koji su bili svesni velike vremenske distance, naziv su u većini prihvatili. Tako kulu i dalje (i sve više) nazivaju po imenu Sibinjanin Janka, pri čemu malo ko zna njen stvarni i jedino pravilan naziv”, dodao je on.

Kako Najhold navodi, možda naziv Milenijumska kula nije više prikladan, jer Zemun već skoro pun vek nije u posedu Ugarske krune, a mađarski grad u pravom smislu reči nije ni bio.

“Iako sam protiv zataškavanja istorije, nisam ni protiv da se kula drugačije nazove. Možda i Zemunska kula, kako je svojevremeno predlagao i pesnik Raša Livada, a s obzirom na to da je to zdanje u međuvremenu postalo pravi i najprepoznatljiviji simbol Zemuna. Možda može da se nađe i neko drugo prikladno ime, ali Kula Sibinjanin Janka nikako. A dok se novo ime eventualno ne smisli i ne ozvaniči, kulu treba zvati onako kako se i zove: Milenijumska” zaključio je Najhold.

Izvor: zemuninfo.rs
Inspektor za visinu kabine
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Par lepih pesama Zemunca, Dušana Mihajlovića. Spotovi snimljeni na Dunavu kod Zemuna, pa da se prisetimo plovidbe ;)



Inspektor za visinu kabine
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Slika
Foto: Deposithpoto/darezare

Zemunski lagumi – podzemlje slikano istorijom

Da li ste se kao mali plašili priča o beskrajnim tunelima ispod zemlje u kojima žive veštice, patuljci, trolovi i zmajevi? I poneki džin, tamo u dubini. Da li ste znali da takvi dugački tuneli postoje ispod Zemuna? Naravno, bez mitskih bića ali su zato prepuni istorije.

Tuneli za priteći i uteći

Ispod Gardoša, Kalvarije i Ćukovca nalaze se brojni dugački tuneli koji presecaju podzemlje Zemuna. Oni spajaju udaljene delove grada ali i Bežanijsku kosu, kao i obalu Dunava.

Šuška se i da su ovi lagumi povezani sa beogradskim tunelima, pa čak i sa Rimskim bunarom na Kalemegdanu.

Istorija kaže da su zemunski podzemni prolazi izgrađeni uglavnom u 17. i 18. veku i to za potrebe austrougarske vojske. U njima je vojska čuvala municiju, hranu i piće. Unutra je uvek hladno tako da se namirnice nisu kvarile. Zbog toga su lagumi bili upotrebljeni i kao magacinski prostor.

Pored toga, ukoliko bi bilo neophodno uteći ili iznenaditi neprijatelja, lagumi su mogli da prime i veliki broj vojnika. Ako je trebalo napasti, armija je mogla brzo i efikasno da se kreće i da stigne i do najudaljenijih delova Zemuna, pa i do samog Dunava, i iznenaditi protivnika.

Slika
Foto: Wikipedia / PajaBG - Gazite pažljivo

Kalvarija – bure baruta

Na Kalvariji, ispod stepeništa koje vodi ka Gornjem gradu, nalazi se ulaz u razgranati sistem podzemnih prolaza. Ubrzo nakon ulaza, oni počinju da se račvaju i vode duboko u zemlju. Hodnici su ozidani i često menjaju pravac. Unutra je suvo i hladno – dovoljno da se čovek naježi. A možda je to, pomalo, i od straha.

U ovim cik-cak lagumima nekada su se čuvali barut i eksploziv. Zbog čega su važne ove oštre krivine? Ukoliko bi došlo do eksplozije, ovaj građevinarski trik značajno bi ublažio udar smanjujući jačinu vazdušnog talasa.

Kroz lagume do slobode

Postoji mnoštvo legendi, ali i istinitih priča, vezanih za ove tunele. Jedna od njih je o begu Živojina Vukojčića koji je, želeći slobodu, postao ubica.

Bila je noć, pred kraj drugog svetskog rata. Partizanski komandir, koji je došao da uhapsi Vučkovića zbog, danas nepoznatog, prekršaja, ležao je mrtav na podu Živojinove dnevne sobe u njegovoj vili na periferiji Zemuna. U prostoriji, sem nastradalog, nije bilo nikoga. Vojnici koji su pristigli kao pomoć komandiru prvo su stali kao ukopani, ne mogavši da shvate šta se dogodilo. Bilo je jasno da je ubica pobegao – ali kuda? Počeli su da pretražuju kuću.

“Gore, gore!” Letele su naredbe.

“Nema nikog!”

“Nemoguće! Sve pretražite!” Glasovi su odzvanjali po kući.

“Vas dvojica u podrum!”

I on je bio prazan.

“Kao da je u zemlju propao”, rekao je mladi vojnik osvućući se po prostoriji ispod temelja.

“Čekaj, šta je ovo?” Stariji i iskusniji kolega ugledao je malena vrata skrivena u zidu.

“Drugovi, drugovi, ovamo”, viknuo je. Otvorio je vratanca i ugledao mračan hodnik. Zapahnula ga je hladnoća. Bilo je jasno da je Živojin Vukojčić nestao u lagumima.

Legenda kaže da je tunelima pobegao sve do obale Dunava gde se ukrcao na brod i otišao u inostranstvo.

Slika
Foto: Wikipedia / Intermedichbo - Dr Milorad Dimić, Serbia

Ćukovac – bušan ko’ švajcarski sir

Ovo brdašce, koje se nalazi prekoputa Gardoša, doslovno je izrezbareno lagumima. Jedan od ulaza u njih nalazi se kod Muhara, u prizemlju jedne od kuća. U dnu ovog dela zdanja skrivena su metalna vrata. A kada se otvore – mrak. Tmina ograničena četiri metra širokim i dva i po visokom opekom prostire se stotinak metara, gde se završava zidom. Pretpostavlja se da je ovo tek pregradni zid i da se, iza njega, tunel širi u čitavu podzemnu mrežu tunela.

Ispod zgrade u kojoj se nekada nalazila najstarija zemunska kafana – Beli medved, takođe se nalazi lagum, obložen ciglom, a koji vodi u srce Ćukovca. Jedan njegov deo, vlasnici kafane koristili su kao ledaru. Sa Dunava bi donosili ledene table i polagali ih u ovu prostoriju. Zatim bi ih prekrivali zemljom i slamom kako bi što duže ostale hladne i kako bi se sprečilo njihovo topljenje. Led bi tu stajao sve do leta i hladio hranu i vino. Zbog toga je, u ovoj poznatoj kafani, uvek moglo da se popije hladno vino i ledena voda.

Lagumice – domovi pod zemljom

Pored laguma – dugačkih tunela u zemlji, postoje i lagumice. Njih nikako ne treba mešati. Naime, lagumice predstavljaju neku vrstu stambene pećine (zemunice) ukopane u brdu još pre mnogo vekova. Sastojale su se od jedne, dve, tri ili četiri prostorije. Zemunska zemlja, naročito ona koja čini Gardoš, ćukovačko brdo i Kalvariju, žuta je i meka, tako da nije bilo teško načiniti ovakvu vrstu životnog skrovišta. Kasnije su ljudi ispred lagumica gradili kuće, a ove zemunice koristili za skladištenje robe, sakrivanje ljudi, namirnica...

U njih su se, u opasnim vremenima, sklanjali ljudi i vojska ali se tu sakrivala i roba od poreznika. Nekad bi se kuće gradile malo dalje od lagumica koje bi, onda, postajale štale, staje ili dom za neku drugu vrstu životinja.

Zemunski lagumi, kao i beogradski, su veoma opasni ukoliko se u njih ulazi bez opreme i odgovarajućeg znanja. Po kraju se priča da zmaj koji živi u ovim tunelima, ne voli nezvane goste i zato je bolje ne buditi ga i ne izlaziti mu na megdan.


Izvor: 011info.com
Inspektor za visinu kabine
Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 644
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Zveki »

Bravo za ovo.
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Uros »

Hvala :handgestures-thumbupright:

Ne znam godinu, možda bi Zveki znao period kad je ovo snimljeno? Čini mi se da je bas davno...
Čak se i ostrvo promenilo, a o šlepu da ne pričam :)

Slika
Inspektor za visinu kabine
Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 644
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Na Dunavu - Zemun

Post od Zveki »

Ne bih mogao bas da siguram ali mislim da je ovo neki period oko 1980. Par godina pre ili kasnije.

Ovo je stari slep na kojem smo moj otac i ja bili clanovi (on jedan period i predsednik) i drzali camce.

Cak mi se cini da je i prvi camac od spica slepa moj (onaj ofarban u tri boje, dno i deo stranice katran, svetlo plava, talasnjaca tamno plava, sajla slepa ga preseca napred u pramcu). :clap:

Pri ovom vodostaju kao na slici....od onog belog kabinasa do Lida moglo se preci pesice.

Inace, iza Lida gledano ka otvorenom Dunavu bilo je jos jedno ostrvce sa plazom na spicu...zvali smo ga malo Lido a izmedju je proticao kanal koji je bio kada voda malo nadodje pravi raj za pecanje, nocenje i kampovanje.

Vremenom je voda sve to zasula tako da se danas ne moze ni nazreti neki trag tome osim sto neki koji pamte to vreme znaju gde je to otprilike bilo.
Odgovori