Neklizajuće površine na čamcu

Neobavezna diskusija...
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 198
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Neklizajuće površine na čamcu

Post od Nevena » Sreda 17 Feb, 2021 13:11

Koja je debljina daščica?

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 289
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Neklizajuće površine na čamcu

Post od Steps » Četvrtak 18 Feb, 2021 10:59

Oko 2 cm....

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Neklizajuće površine na čamcu

Post od Uros » Četvrtak 18 Feb, 2021 13:14

Nevena, da li ste mislili da postavite tikovinu na otvoreni deo broda (palubu, platformu), ili na zaštićeni deo ispod krova koji se ne kvasi, npr kokpit ili terasa?

Ja nemam direktnog iskustva sa tim, ali sam ranije negde čitao da nije najbolje rešenje ako je ta drvena površina negde na otvorenom preko metala. Onda su vlaga uveg zadržava ispod drveta sa sve peskom i prljavštinom, što verovatno može loše uticati na metal vremenom. Mislim da tikovina zahteva i puno pažnje, zaštita voskiranjem ne traje dugo a kad vosak nestane, drvo izgleda prilično suvo i čak deluje staro.

Inače je to drvo ekstremno izdržljivo, to sam video na svojoj jedrilici koja je proizvedena 1983 godine, a verovatno i svi drveni elementi od tikovine, koji još traju :)
Da je lepo, jeste... :mrgreen:
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 198
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Neklizajuće površine na čamcu

Post od Nevena » Četvrtak 18 Feb, 2021 15:03

Obe varijante razmatramo.
Za sada u unutrašnjosti preko blažujke imamo neki super linoleum koji ne klizi ni najmanje i lep je. Kada sve ostalo sredimo, i to ćemo promenuti za neko lepo drvo. To je ipak za klasu iznad svega.

Spolja smo hteli da na gazišta i pramac stavimo letvice od tikovine, ali nam je upravo to što si rekao najveća nedoumica. Metal, ma kako dobro urađen, nije ravan. Značilo bi mi kada bi neko ko to ima tako postavljeno napisao iskustva.

Ima i ona veštačka tikovina koja je fleksibilna i lepi se, ali je prilično skupa, a ne znam nikoga ko je naručio iz Kine da vidim kako izgleda uživo (videla sam na forumu da ste to razmatrali jednim prilikom).
Opet, nije mi malo para ni da naručim pa da ne valja.

Sve opcije su nam otvorene i sve mi se čini jako skupo.
A Eon plovi sasvim dobro i bez toga ;)

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Neklizajuće površine na čamcu

Post od luckyboy » Petak 19 Feb, 2021 16:00

Drvene površine koje su izlozene u svim vremenskim prilikama I neprilikama zahtevaju jako puno nege I pažnje ( I novca ) da bi izgledale Lepo...pričao sam sa momkom,koji je zavrsio Šumarski fakultet I godinama radio na Malti na remontu lux plovila..kada su videli šta sve zna ,Dali su mu da radi ekskluzivu unutar plovila.Nije ni čudo,obzirom da mu otac ima najbolju proizvodnju parketa na ovim prostorima. I odrastao je uz svakodnevni miris piljevine...Inače Po meni ,najefikasnije protivklizna površina je Krupna granulacija peska na plastobit podlozi..dugo traje. :obscene-drinkingcheers:

Odgovori