Manevrisanje plovila sa kabinom

Neobavezna diskusija...
SRSA
Korisnikov avatar
Postovi: 341
Pridružio se: Ponedeljak 21 Okt, 2019 17:02
Lokacija: Beograd - Čukarički rukavac
Plovilo: čelični kabinaš "Srsa"
Dimenzije: 10m x 2,9 m
Status: Offline

Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od SRSA » Nedelja 24 Nov, 2019 19:44

UrosP napisao:
Nedelja 24 Nov, 2019 19:00
Današnji dan, lep kao i svaki kad može da se plovi ;)

Slika

Slika

Какве лепе слике.Права идила. А ја сам јуче, цело пре подне имао игранку у Чукаричком рукавцу. Наиме, пре десетак дана сам променио вез за лађу у марини Ада Циганлија, тако да су на новом везу монтирани одбојници за искључиво пристајање крмом. У суботу сам морао да преместим лађу на нови вез, без обзира на веома јаку кошаву и просто немогуће услове за безбедно маневрисање и пристајање уз понтон у рукавцу. Било је да човек, просто не верује, команде на лађи малтене нису реаговале због силовитих удара кошаве, а ја још увек неискусан са Мантром. Више од сат времена смо са син и ја вртели лађом по рукавцу и безуспешно покушавали да пристанемо крмом на вез. Пар пута је било готово критично да са Мантром разлупам комшијске чамце. На крају сам одустао и решио да се вратим на стари вез где се пристаје прамцем, али ни то нисам успео да изведем а да не доведем у опасност пластичне чамце везане поред мог старог веза. Напокон сам на једвите јаде успео да убацим Мантру на један слободан вез где је било довољно ширине између два већа челична кабинаша. Требало је око пола сата да успем да увежем лађу и обезбедим да буде чврсто везана на овој проклетој кошави. Касније сам морао да зовем власника тог веза, објасним моје присуство на везу и тражим одобрење да ту останем неколико дана док ветар не стане и не створе се услови да преместим Манту на мој вез. Да будем искрен толики страх од ветра сам нахватао да ме језа хвата од помисли да морам да поново премештам лађу.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Igor Narval » Nedelja 24 Nov, 2019 19:53

Uroše,
danas je baš bio izazov isploviti. Jeste dan bio lep, ali su udari vetra sigurno bili veoma jaki.

Ja sam juče bio u čamcu u Višnjičkom rukavcu, ali mi nije palo na pamet da odvezujem čamac. Uključio grejanje i uživao.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Uros » Nedelja 24 Nov, 2019 19:55

Vetar nosi gde on hoće, a mi sa malom višim stranicama i nadgrađem smo dosta izloženi njemu. Na Albinu srećom ima kobilica koja mnogo doprinosi upravljivosti po vetru, ali i to ne znači mnogo kad se čamac kreće veoma sporo, kao u tvom slučaju na marini. Da li Mantra ima kobilicu?

Srsa, nemoj da brineš za strah, ko se ne plaši vode i vremenskih uslova, ne treba da bude kapetan :)
Juče jeste duvala jaka košava, ali sam siguran da ćeš posle nekoliko izlazaka po vetru steći poverenje u lađu i sebe kao upravljača, a i razumećeš kako da je obuzdaš u tim situacijama.

@Igor
Danas je košava za trunku usporila, pa je slabija nego juče. Srećom, moju marinu malim delom štiti i veliko ratno ostrvo, pa talasi nisu veliki. Vetra je bilo, ali ne toliko da ugrožava bezbednost. Dunavac kod hotela "Jugoslavija" je bio dovoljno dobar za malo plovidbe :)
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Igor Narval » Nedelja 24 Nov, 2019 19:57

Srso,

kako je juče duvalo, svaka čast i na pokušaju (koliko vidim ipak na kraju ispada uspešnom) da se brod pomeri i zaštiti od oštećenja.

U pojedinim trenucima juče mi se činilo da će vetar sa veza da otkine Narvala.

Verujem da ni malo prijatno nije bilo upravljati čamcem u takvim uslovima, pogotova o situaciji ograničenog prostora.
Poslednja izmena od Igor Narval u Nedelja 24 Nov, 2019 20:06, izmenjeno 1 put ukupno.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Igor Narval » Nedelja 24 Nov, 2019 20:05

Uroše,

Sada sam shvatio koje mesto si odabrao za današnji vez.

Meni se učinilo da si se vezao za levu obalu, na ono vaše mesto, praktično pomislio sam da si "presekao" iz marine na levu obalu.
Medjutim ti si ostao na Lidu, manje si plovio , ali opet "nije da nije". Svaka čast.

Ne znam, doživeo sam razna "nevremena" na Dunavu, prošao i kroz to, ponešto naučio, ali jak vetar baš-baš ne volim. Visoke bočne stranice, i tenda koje deluju kao jedro, praktično mogu da te stave u baš nezgodnu poziciju. Iskreno, u nekoliko navrata juče u marini kada udari vetar, čini se čoveku da će i ponton otkinuti. Mogu da zamislim kako je na otvorenom Dunavu bilo.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Zveki » Nedelja 24 Nov, 2019 20:06

Srso sve je to normalno...i taj strah je dobar jer nas tera da budemo oprezni i postujemo reku...video si sada sta moze kosava a vremenom ces saznati sta moze i Mantra pa ces naci neku bezbednu sredinu za plovidbu.
Ja po ovoj kosavi ne bih ni pokusao da isplovim sa Alibijem....sem da imam ne daj Boze kamen u bubregu pa hocu da ga razbijem...za ove talase je ipak V korito, malo visi pramac i kobilica...i da je metal :lol:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Uros » Nedelja 24 Nov, 2019 20:57

To što si opisao je u stvari Mantra, samo ne znam za kobilicu. Ma da je tu brodski motor, sve bi bilo kako treba... :lol: :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Zveki » Nedelja 24 Nov, 2019 21:52

Eh..da da..i brodski motor. :handgestures-thumbupright:

SRSA
Korisnikov avatar
Postovi: 341
Pridružio se: Ponedeljak 21 Okt, 2019 17:02
Lokacija: Beograd - Čukarički rukavac
Plovilo: čelični kabinaš "Srsa"
Dimenzije: 10m x 2,9 m
Status: Offline

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od SRSA » Ponedeljak 25 Nov, 2019 06:06

Мантра има кобилицу, ја је додуше нисам видео јер нисам извлачио лађу из воде, али према Бусиним речима има озбиљну кобилицу. Уосталом, на пролеће, Мантра ће краном на Наутеку бити подигнута из воде ради обављања сервиса мотора, па ћу детаљно прегледати кобилицу и стање антиалгина и магнезијумских протектора. Иначе што се ветра и таласа тиче при пловидби, Мантра се понаша веома стабилно и сигурно. Сече таласе без много љуљања и пропињања. Проблем је, као што Урош рече, при минималним брзинама, где се понаша онако како ветар хоће, али највећим делом је у питању моје неискуство, јер очигледно је потребан јачи гас и правовремене контре, а за то треба време да се научи и навикне. И наравно управљање и кретање крмом је много теже и захтевије него прамцем, поготово кад су временски услови неповољни.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Galerija Dunav - Zemun

Post od Uros » Ponedeljak 25 Nov, 2019 10:18

Jeste, upravljanje krmom je zahtevno i nezgodno po vetru. Ja sam dve zime držao Albina u marini "Stara centrala" na Dorćolu, dok je postojala...Uvek sam pristajao pramčano jer je moje mesto bilo taman široko da stanem a mesta za manevar skoro da nema zbog sledećeg reda pontona. Jednom sam morao krmom da pristanem zbog radova na platformi i odustao, jer je to bilo skoro pa nemoguće. Vezao sam kanap za pramac, i kanap za krmu i sa još jednim prijateljem laganim potezima prvo izgurao na vodu, a zatim smo kanapima uspeli da ga ubacimo gde treba krmom :D

Onda sam stekao više iskustva, pa sam shvatio da pramcem mogu da uđem kako hoću i gde hoću. Sad stvarno nekad u kopnenom saobraćaju poželim da imam manevarske sposobnosti kao sa brodom, da se krećem bočno ili da zabacim zadnji kraj :lol: :lol:

Vetar to sve dodatno otežava, pa se i njegovo guranje mora uzeti u obzir prilikom manevra, u čemu pomaže zastava na osnovu koje se vidi smer duvanja vetra. Nekad je dovoljno postaviti se kako treba, pa pustiti da guranje vetra pomeri plovilo na mesto. Ne može u svakoj situaciji, ali ja to koristim na mojoj marini, izbacim u ler da brod skoro potpuno uspori, i onda me košava lagano nagura do veza. Sve što se radi kod pristajanja, radi se najsporije moguće bez naglog dodavanja gasa jer tu ima mnogo inercije. Ako se daje jak gas da se koriguje pozicija, daje se na kratko, na sekund-dva, ručica menjača se koristi intenzivnije, ler-napred-ler-nazad itd, da bi se održala minimalna brzina i željena pozicija...

Da ne pametujem, nisi ni ti neiskusan samo ti je ovo prvo veće plovilo. Kao i svima, treba ti više izlazaka na vodu da bi se navikao ;)

Neke stvari sam video i na youtube-u, možda otvorim temu, nije na odmet svima nama ;)
Inspektor za visinu kabine

Odgovori