Manevrisanje plovila sa kabinom

Neobavezna diskusija...
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1663
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Uros »

A zato si ti na bovi... :lol: :lol:

Slažem se sa ovim što je napisano. Juče smo Mileta i ja imali prilike da posetimo Srsu, a ja sam čak i zaplovio Mantrom i probao manevarske sposobnosti :mrgreen:
Mantra odlično reaguje na gas i veoma je upravljiva, ima mali krug zaokreta i taj motor je čak i jak za to korito, ali to nije na odmet. Najveći problem, po mom mišljenju, je veoma osetljiva komanda gasa koja je pritom i prilično tvrda. Više puta sam neodmereno dao jak gas, iako sam hteo lagano da povećam obrtaje. Pretpostavljam da je to nešto što se podešava i preporučio bih Srsi da se posavetuje sa nekim oko komande. Taj detalj mnogo otežava pristajanje, tako da nije ni čudo što je imao poteškoća da pristane po vetru.
Inspektor za visinu kabine
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1663
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Uros »

Zanimljiv prikaz manevrisanja hodom unazad sa brodskim motorom. Vlasnik kaze da ova jedrilica nema "bow thruster" u pramcu, i da se na ovom snimku sluzio samo propelerom, tj. osobinama svakog propelera. Tu se misli na dve stvari:

* potisak na list kormila(prop wash) - voda pokrenuta propelerom koja prelazeci preko lista kormila zanosi krmu i tako skrece plovilo

* hod propelera(prop walk) - poznat i kao efekat propelera, efekat vesla, asimetrični potisak, efekat asimetričnog sečiva, poprečni potisak. To je izraz za tendenciju rotacije propelera oko svoje vertikalne ose (takođe poznato kao skretanje sa pravca). Rotacija nastaje kao dodatak ubrzanju napred ili nazad.


Meni je interesantan trenutak na 0:35, kad da kratak gas unapred i namota udesno. Deluje nelogucno na prvu loptu, ali je to bas ono sto je potrebno za ovaj manevar



#

Vise o hodu propelera i potisku, ili na engleskom "Prop walk and prop wash".
Zato je bitno znati da li je levookretni ili desnookretni propeler ;)

Inspektor za visinu kabine
Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 644
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Zveki »

Svaka mu cast za ovaj manevar sa poprilicno velikom jedrilicom.

Da li je ovo reka ili jezero. Tekuca ili stajaca voda. Sigurno da i to ima mnogo uticaja za mogucnosti izvodjenja ovakvog manevrisanja.

Pretpostavljam da u tekucoj vodi bi manevar dodavanja gasa unapred morao biti mnogo cesci i jaci namotaj udesno.
dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 469
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od dell_mare »

Ovo manvrisanje posebno teško ide kada se pored standardnih promenljivih ubaci i alkoholisanost :) Ja bukvalno nikad ne dobijem onaj željeni pravac kada hoću u rikverc a pristao sam npr na Lido u rukavcu. Levokretni motor, struja, vetar, položaj kormila i ostalo čine da umesto da idem krmom uzvodno ili bar ravno, obično padam u suprotnom smeru. I tu stupa ovo Zvekijevo načelo. Čim vidim da će to da se desi, dam napred malo gasa, u desno, ispravim krmu upravno na tok i onda još malo rikverca i eto ga.
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1663
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Uros »

Ovo mi deluje da je na moru u nekom zalivu, sudeci po boji vode i ogromnom brodu pored :)

Mare, isto mi se desava na istom mestu u Dunavcu, a i ja imam levookretni propeler. Kad sam na drugoj strani ostrva, ka plovnom putu, izlazak unazad je bez greske. Mislim da je najveci uzrok tome jaka struja vode pored ostrva. Tu gde mi pristajemo u Dunavac, voda prilicno nosi i dok brod dobije neku brzinu pri izlazenju da bi list kormila uopste slusao, voda je vec zanela krmu nizvodno..
Inspektor za visinu kabine
Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 644
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Zveki »

U tom delu dunavca na potezu od onih vrba ispod velike table pa sve do tog donjeg dela voda je jako brza. Tu kabinasi i sa vanbrodskim motorom znaju imati problema kod voznje u rikverc.

Upravo tu kod vrba imao sam neprijatno iskustvo pri malo vecem vodostaju i to prvog leta sa Alibijem. Vodostaj je bio malo veci a ponton postavljen i ja u obali izmedju dve vrbe upravo ispod velike zute table. Desilo se da sam kod izlazenja podcenio snagu struje a precenio snagu tadasnjeg motora koji sam imao i ukratko zavrsio sam zalepljen za ponton.

Uspeo sam jedino toliko da izmanevrisem i okrenem camac tako da bocnom stranom sa gumama udari u ponton. Nije bilo nikakvih sansi da 2,5t gvozdja odlepim sa postojecim motorom pa su u pomoc priskocila dva vojna camca sa 20ks dzonsonima te me na vucu odvojili od pontona i odvukli u mirniju vodu.

Razmisljajuci kasnije o svemu shvatio sam da sam napravio gresku jer sam pokusavao da sve vreme vozeci u rikverc drzim camac upravno na tok i time sam samo povecavao otpor. Sledeceg puta na pola camca sam vec zaneo krmu u tok, odmah prebacio u hod napred jer struja sama izvlaci camac iz obale i pun gas napred.
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1663
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Uros »

Prilicno opasna situacija rekao bih...Sreca da su priskocili ljudi u pomoc.
Tebi se to desilo iznad mosta, sto je jos uzvodnije od ovog mesta gde pristajemo u poslednje vreme, ali je svakako struja uz tu obalu jaka.
Inspektor za visinu kabine
dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 469
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od dell_mare »

Ja sam letos bio svedok kako na ponton, neznanjem i glupošću klinca koji ga je vozio najahuje bejlajner od jedno 12 metara visok preko 3m. Navodno Mitrovićev sinak. I onda ista priča, vadili ga vojnici jer nije mogao da izmanevriše s 5 tona brodom bez obzira što ima i bou traster i motore preko 100 konja
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1663
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Manevrisanje plovila sa kabinom

Post od Uros »

Nije zgodno, ko god da si ne mozes protiv zakona fizke :D
Mislim da bi obicna siklja bila u velikom riziku od potapanja u tom slucaju, za kratko vreme..
Inspektor za visinu kabine
Odgovori