Grejanje na plovilu

Neobavezna diskusija...
Odgovori
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros »

U medjuvremenu sam naleteo na jeftinu zidnu grejalicu marke "FEG" od 2.5kW koja je predvidjena da radi na zemni gas, pa sam resio da je kupim i probam da uradim konverziju na propan-butan. Najvise me je brinulo da li uopste ima diznu koja moze da se zameni. Okrecem grejalicu natraske da bih imao laksi pristup instalaciji i gorioniku. Cim sam otkacio gorionik sa jedne strane, dobio sam pristup onome sto mi je najvise trebalo - dizni!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Diznu sam lako odvrnuo i odneo kod poznanika koji radi sa plinskim uredjajima i prodaje polovne plinske uredjaje. Nasli smo odmah odgovarajucu diznu za propan butan koja se koristi za sporete i nju sam namontirao, vratio u gorionik i sve spakovao kao sto je bilo.
Za sad se sve poklapa sa Dedinim iskustvom samo da vidim da li sam pogodio pravi promer dizne. Ovako izgleda razlika, ova tamnija je za zemni gas i ima mnogo veci precnik otvora jer se zemni gas nalazi pod dosta manjim pritiskom od propan-butana.

Slika

###

Nisam jos imao prilike da probam jer mi je plinska boca na Rebellu, ali svakako planiram ovih dana pa javljam utiske.
Inspektor za visinu kabine
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 878
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Mileta »

Koliko se baviš tim grejalicama vidim da je na pomolu otvaranje servisa za iste. :D
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros »

Postaće mi biznis... :lol:
Inspektor za visinu kabine
Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Igor Narval »

Tako to rade informatičari :D
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros »

Samo da javim da je projekat uspeo!

Grejalica je testirana i radi na kuhinjsku plinsku bocu. Brzo greje i sistem za prekid dotoka plina u slucaju nestanka plamena je ispravan. Produkt sagorevanja ide gde treba i nista ne bi trebalo da se oseca u zatvorenom prostoru. Ono sto je malo losije reseno kod nje u odnosu na Trumu je to, sto je plamen malim delom izlozen vetru. Na tom mestu je gorionik ali i oko 2cm praznog prostora da se provuce upaljac prilikom paljenja. Kod Trume je ceo gorionik spakovan unutra tako da nikakav vetar ne moze da ga ugasi. Ipak, mislim da ovo nije nikakav problem na kabinasu jer se sigurno ne bi drzala kod platforme, vec u kabini gde i ne bi trebalo da ima mnogo vetra.

Sto se tice prepravke, prvo sam stavio diznu za propan-butan oznake 0.86, koja bi trebalo da daje 3Kw snage ali mi je delovala prejako. Plamen je bio veliki i zut, pa sam resio da stavim manju diznu oznake 0.71 koja daje 2Kw i to je bio pun pogodak. Plamen je plavicasto zut i moze da se pojaca i smanji preko regulatora na grejalici.

Ko se bar malo razume u nacin rada plinskih uredjaja, lako moze da uradi ovu prepravku ali na svoju odgovornost.

Hvala Dedi na ovoj korisnoj informaciji koja je sada isprobana i u praksi :handgestures-thumbupright: :obscene-drinkingcheers:

Slika

Slika
Inspektor za visinu kabine
George
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.8
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od George »

Verujem da do sada još nisi imao prilike da detaljnije isprobaš ovu grejalicu, ali bi mene interesovalo koliko gasa ovo troši?
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros »

U pravu si, nisam testirao potrosnju jos uvek. Po nekoj logici, ako Truma od 3KW na maksimalnoj snazi trosi 270g/h, ova sa 2kw ne bi trebalo da ide na vise od 200g/h. Verujem da na minimumu to bude ispod 150g/h, a da camac greje potpuno normalno. Trumu kad upalim malo pojacam, a posle je drzim na minimumu ako je napolju blizu nule. Ako je toplije, onda mi je i minimum mnogo pa je gasim i pravim pauze sa grejanjem. Cini mi se da je i Deda pominjao potrosnju od oko 200g/h.

Dobra stvar je sto i Truma i ova zidna grejalica, drze jos neko vreme temperaturu pa se ne ohladi prostor brzo, budu tople bar jos 20-30 minuta...
Jedno je sigurno, ovo je potpuno drugaciji i zdraviji vid grejanja od one obicne gasne grejalice bez odvoda koju sam ranije koristio. Ovde se ne stvara kondenz i vazduh ne postaje vlazan i zagadjen, naprotiv, vazduh se susi i nema kondenza a samim tim je i toplije ;)
Inspektor za visinu kabine
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 206
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Nevena »

Uroše,
Kako je tu rešen dovod svežeg vazduha potrebnog za sagorevanje, s obzirom da se radi o veoma malom prostoru?
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1662
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros »

Pitanje je skroz na mestu. Ova grejalica ne ide na camac, ali Truma koju imam na Rebellu nema poseban dovod vazduha jer imam luftere u kabini, a imam i mali okrugli prozor na toaletu koji po potrebi otvorim na otklon. Da naglasim da nisam jos uvek spavao sa upaljenom Trumom jer bih voleo da nabavim neke senzore za propan-butan i ugljen monoksid pre toga. Bezbednost na prvom mestu...

Pec mi najvise znaci dnevnu upotrebu, jer se desava da nekim danima radim sa Rebella pa imam grejanje ceo dan. Dovod vazduha nije problem jer u tom slucaju mogu da odskrinem i deo cirade po potrebi.
Inspektor za visinu kabine
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 206
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Nevena »

Da naglasim da nisam jos uvek spavao sa upaljenom Trumom jer bih voleo da nabavim neke senzore za propan-butan i ugljen monoksid pre toga.
Upravo sam i pitala zbog spavanja. Danju je lako. Retko se i sedi mirno duže vremena.
Nisam sigurna da lufteri mogu da bzbde dovoljno vazduha. Daj nekom da ti izračuna koliki ti otvori trebaju kada radi peć. (Nije neka nauka, sigurna sam da možeš i sam)
Mi danju imamo tu malu grejalicu sa početka tvoje priče, a tih par puta koliko smo spavali kada je temp bila ispod 10 stepeni sam ja spavala sa kapom na glavi :lol: .
Odgovori