Grejanje na plovilu

Neobavezna diskusija...
Odgovori
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Grejanje na plovilu

Post od Uros » Ponedeljak 07 Okt, 2019 12:52

Idu hladniji dani, pa nas sve verovatno zanima kako zagrejati kabinu plovila. Ja koristim običnu plinsku grejalicu koja odlično radi posao da brzo zagreje, malo troši, ali mane su to što mora da se provetrava i što čim se ugasi, vrlo brzo postane hladno. Naravno, kao nusprodukt sagorevanja plina, javlja se i kondenz koji nije dobar nizašta...

Plinska grejalica, 1.5kw
Slika

Čak sam razmišljao da napravim odgovarajući odvod tih gasova od sagorevanja sa nekim limom i fleksibilnim crevom za aspiratore, ali ne znam koliko bi to uticalo na grejanje. Webasto je svakako najbolje, ali verovatno i jedno od skupljih rešenja koja mi nisu u planu, bar ne za ovo plovilo.

Kako se vi grejete, imate li neko pametnije rešenje? Da li su grejalice na petrolej bolje? Da li postoje neke male peći koje bi bolje grejale a mogle da se koriste na čamcu?
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Zveki » Ponedeljak 07 Okt, 2019 13:03

Samo ovako na brzinu da se ukljucim. Koristim istu grejalicu kao i ti prikljucenu na malu bocu. Odnos izmedju loseg i dobrog je pa otprilike 50%/50%.
Kada udjes sa neke hladnoce u camac i upalis je prija i lepo ti je....kada se ugrejes pocnes da nalazis mane :lol:
I ja razmisljam o nekoj alternativi ili bar da se unapredi ovaj nacin grejanja na plin.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Ponedeljak 07 Okt, 2019 13:06

Zveki napisao:
Ponedeljak 07 Okt, 2019 13:03
Kada udjes sa neke hladnoce u camac i upalis je prija i lepo ti je....kada se ugrejes pocnes da nalazis mane :lol:
Baš tako! :laughing-rolling:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Zveki » Ponedeljak 07 Okt, 2019 19:24

Danas sam na oglasima naleteo na jos jedan tip plinske grejalice. Slicna prethodnoj ali je razlika u montazi.

Slikacreate image url

Prethodna se navrce na malu bocu i kod pomeranja mora se pomerati i boca. Kod ove je bolja varijanta jer boca stoji negde u cosku a pomera se samo postolje sa grejalicom. Licno ova druga varijanta mi se vise dopada. S obzirom da na camcu imam vec ovu veliku bocu koju koristim za kuvanje jednom T racvom bih povezao i grejalicu. Ove velike standardne boce nije problem zameniti za pune, dok vec postaje problematicno punjenje malih boca.
Potrosnja je 220gr/1h na maximumu, skoro pa duplo vise od prethodne ali joj je zato i jacina sa dva grejaca 3Kw.
Cena na oglasu za novu je 2650.00 din a sa crevom duzine 1,5m, regulatorom tj. sigurnosnim ventilom i dve selne 3300.00 din.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Igor Narval » Ponedeljak 07 Okt, 2019 20:25

Jedan od dva ozbiljnija zahvata koje sam imao i sa kojima se još "borim" jeste bilo i uvođenje grejanja na brod.

Ja nisam imamo nikakvo rešenje u vezi grejanja, a kao za inat imao sam želju da to rešim :D, pa sam dosta vremena sam proveo tražeći šta i kako da uradim. Pregledao sam dosta sajtova na AliExpresu i Amazon.de i pokušao da sklopim sliku šta se nudi u vezi grejanja.

Grejanje na plin je bilo uvek jedno od najbližih rešenja, posebno imajući u vidu da je tehnika napredovala i sada se za "prihvatljivu" količnu novca može naći grejalica koja je lepa, funkcionalna i koliko-toliko sigurna. Ono što je mene privlačilo ovim grejalicama jeste činjenica da ima grejalica koje mogu da rade na standardnu bocu, ali i na specijalnu jednokratnu bocu. Po onome što sam video noviji tipovi grejalica na plin imaju senzor manjka kiseonika u prostoru i senzor prevrtanja, u oba slučaja se sama gasi. Sve u svemu, neka ovakva grejalica je bila visoko kotirana na listi želja,
Od plina me najviše odbijala to što mi se činilo da će mi plinska grejalica uvek smetati, da jednostavno nema mesta gde bi bila dovoljno dobro i sigurno postavljena. Kupovina ovakve grejalice podrazumeva i rešenje problema koji se zove rezervna boca.

S druge strane, na "jedno oko" sam gledao i ka rešenju na bazi "webasto" uredjaja. Kupovina originalnog mi zbog cene ovog trenutka nije bila prihvatljivo rešenje, kao ni kupovina polovnog uredjaja. Na AliExpresu ili Amazonu ponuda je jako široka, ozbiljnija ponuda počinje već od oko 200 -300 USD. Tu sam se opet naslušao svakojakih priča, od upitnog kvaliteta do nepoznanice vezane za troškove isporuke, odnosno dodatnih troškova u vezi carine i PDV-a. U medjuvremenu, u dužem vremenu na "kupujem prodajem" postoji oglas o prodaji ovih uredjaja. Da ne ispada da reklamiram prodavca, ko poželi naći će oglas. Stupio u kontakt i odlučio, kupio grejač na dizel, snage 4KW. Ono što smo se dogovorili da ću dobiti i isporučeno mi je. Iskreno, malo ko mi je rekao da sam normalan što sam jednu skupu stvar kupio preko oglasa, ali (za) sada mi se čini da nisam pogrešio. Uredjaj je monitran radi tiho, mirno, ne dimi na gorioniku.... Nadam se da će tako raditi i u budućem periodu.
Ja sam u kompletu dobio sve što je potrebno za ugradnju, izuzev prodora kroz bok broda. Kako ja imam plastiku, u ovom delu greške nije smelo da bude. Pored ovog dela koji je specifičan za nautiku, u odnosu na delove iz kompleta meni je ugradjeno samo drugo izduvno crevo (zbog potrebne dužine) i sam auspuh (drugari su imali jedan baš od webasta za brod)

Prodor kroz bok broda izgleda:
Slika

Sam uredjaj sam stavio u donjem delu broda u bok broda, da ni najmanje ne smeta.
Slika

Rezervoar od 10 litara sam stavio pored mog redovnog rezervoara.

Sada samo da sačekam zimu pa da imam priliku da testiram uredjaj u realnom okruženju.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Zveki » Utorak 08 Okt, 2019 06:13

Bravo Igore. Ovo je cini mi se jedino pravo dugorocno resenje grejanja na brodu. Pretpostavljam da struju trosi samo za prvo pokretanje a ostalo sve radi nafta. Da li imas samo jedan centralni izvor toplog vazduha ili si razvlacio creva u sve delove broda.
Koliko je komplikovana ugradnja ili si angazovao majstora.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Utorak 08 Okt, 2019 07:23

To je prava stvar, svaka čast! Sve ostalo ima svoje mane, ali webasto mislim da nema nijednu :D
Što se tiče struje, mislim da je konstantno troši zbog ventilatora koji izduvava topao vazduh, ali to nije neka potrošnja...možda oko 1-1.5A, Igor će nam reći.
Inače možeš slobodno da ostaviš link ka oglasu ili kontakt prodavca. Neće niko od njih profitirati od toga, a možda bude značilo nekom od nas :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Zveki » Utorak 08 Okt, 2019 07:38

:doh: Da...tacno, ventilator mi nije pao na pamet.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 868
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Mileta » Utorak 08 Okt, 2019 09:22

Bravo Igore, pravo rešenje. Za tebe zima može odmah da počne, ali zamolio bi je da još malo sačeka barem zbog nas koji koristimo samo letnje vrema za boravak na čamcu. Sad se pripremi eto nas zimus svi kod tebe da se grejemo :D

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Utorak 08 Okt, 2019 09:25

Nema šta Igor da se priprema, samo mu u goste svako ponese po litar nafte :lol:
Inspektor za visinu kabine

Odgovori