Grejanje na plovilu

Neobavezna diskusija...
Odgovori
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Ponedeljak 01 Nov, 2021 18:02

Nevena napisao:
Ponedeljak 01 Nov, 2021 16:32
Da naglasim da nisam jos uvek spavao sa upaljenom Trumom jer bih voleo da nabavim neke senzore za propan-butan i ugljen monoksid pre toga.
Upravo sam i pitala zbog spavanja. Danju je lako. Retko se i sedi mirno duže vremena.
Nisam sigurna da lufteri mogu da bzbde dovoljno vazduha. Daj nekom da ti izračuna koliki ti otvori trebaju kada radi peć. (Nije neka nauka, sigurna sam da možeš i sam)
Mi danju imamo tu malu grejalicu sa početka tvoje priče, a tih par puta koliko smo spavali kada je temp bila ispod 10 stepeni sam ja spavala sa kapom na glavi :lol: .
I ja sam jednu noc spavao sa zimskom kapom, ali mala grejalica ugasena :lol: :lol:
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Nevena » Ponedeljak 01 Nov, 2021 18:54

Hladno ili ne, bitno je da mi ne odustajemo od spavanja na brodu :handgestures-thumbupright:
:obscene-drinkingcheers:

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od dell_mare » Ponedeljak 01 Nov, 2021 20:06

Nevena napisao:
Ponedeljak 01 Nov, 2021 18:54
Hladno ili ne, bitno je da mi ne odustajemo od spavanja na brodu :handgestures-thumbupright:
:obscene-drinkingcheers:
Svaka čast! Tako treba. Mi smo s decom spavali na Dunavu i u januaru i u februaru prošle godine kad su noćne temperature prelazile tek koji stepen iznad nule. I zamislite, nije bilo komaraca.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Ponedeljak 06 Dec, 2021 08:41

George napisao:
Ponedeljak 01 Nov, 2021 11:04
Verujem da do sada još nisi imao prilike da detaljnije isprobaš ovu grejalicu, ali bi mene interesovalo koliko gasa ovo troši?
Prosle je neko vreme pa da prenesem iskustva. Dobio sam racunicu da na maksimumu trosi oko 300g/h. Posto je sluzila za dogrevanje veceg prostora, stalno je radila na maksimumu pa nemam podatak za minimum ali verujem da ne prelazi 200g/h posto se i plamen i grejanje smanje znacajno. Za nasa plovila i taj minimum greje odlicno, mada uvek postoji mogucnost da se stavi i dizna manjeg promera pa da se dobije optimalan min i max u zavisnosti od zapremine prostora koji se greje. Za odvod sam koristio aluminijumsko crevo za aspiratore, koje moze da se oblikuje tako da i ono odaje toplote pre nego sto sva toplota izadje napolje.

Poredjenja radi, Truma od 3Kw ima deklarisanu potrosnju od 270g/h na maksimumu. Obicno kad je upalim, drzim je skoro na max jedno 30-40 minuta u zavisnosti od hladnoce, a posle smanjim na minimum da odrzava temperaturu. Na tom minimumu je bas mali plamen i mislim da je i potrosnja vrlo mala, verovatno i ispod 100g/h.

Uglavnom, projekat konverzije zidne grejalice sa zemnog gasa na propan-butan je prosao potpuno uspesno, a sto je najbitnije, koristi se ;)
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od George » Ponedeljak 06 Dec, 2021 09:07

A ne grešim u matematici, onda znači da velika boca gasa od 10kg može da sliuži u grubim crtama 1.5 dan na maksimumu.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Ponedeljak 06 Dec, 2021 09:37

Recimo da mozes da se grejes 4 dana po 8 sati na maksimumu, na minimumu bi mogao 6 dana po 8h itd... Posto zimi ne boravim cesto na vodi, to grejanje se svodi na mozda 10ak sati mesecno, pa nije veliko cimanje sa donosenjem i odnosenjem boca. Ja imam onu manju od 5kg i jos uvek je trosim za grejanje, a prosle zime sam je tek povezao.

Mislim da je najveca prednost u prelaznim periodima - prolece i jesen, kad je dan topao a ranije se smraci i postane hladno. Onda moze da se lepo zagreje i da se ostane do kasno na brodu. Kad su temperature preko 10'C i ako ima sunca, onda upalim malo da se zagreje pa ugasim skroz. Pec ostane topla jos 20-30 minuta tako da se zaista ne potrosi mnogo a bude prijatna tempratura unutra ;)

Trebalo bi eksperimentisati sa diznama da se dobije optimalna potrosnja i grejanje za odredjen prostor, mislim da ta potrosnja sigurno moze da bude manja, jer je plamen i sa ovom diznom prilicno veliki.
Inspektor za visinu kabine

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Sreda 23 Feb, 2022 19:02

Da iznesem podatak za onu zidnu plinsku grejalicu koju sam prepravio da radi na plinsku bocu, sad imam konacnu racunicu.

Kuhinjska boca od 10kg je potrajala oko 53 sata, a za to vreme je grejalica radila pola vremena na maksimumu a pola na minimumu. Ispada da je prosecna potrosnja u takvom rezimu oko 200g/h, a verujem da bi za plovilo zbog zapremine prostora mogla da se koristi i za broj manja dizna koja bi dodatno smanjila potrosnju.

U svakom slucaju, pokazalo se dobro i bezbedno ;)
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od George » Sreda 23 Feb, 2022 20:41

Ranije si napisao da si za odvod koristio gibljivo metalno crevo za aspiratore, pa me zanima gde si uspeo da tu cevčugu od fi120 mm izvedeš iz broda? Pretpostavljam da nisi bušio bok broda na taj fi zbog grejanja...
...Ili jesi?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grejanje na plovilu

Post od Uros » Sreda 23 Feb, 2022 21:28

Da, i za Trumu i za zidnu grejalicu koristim to crevo ali prečnika 80mm. Na Rebellu imam jedan lufter koji ima čak i malo veći prečnik od 80mm, pa sam odvod sa Trume povezao na njega i to radi odlično.

Inače je na obadva grejna tela odvod 50mm, ali nisam nigde uspeo da nađem nešto uže od tog aspiratorskog fi80 pa zato njega koristim.

Evo je jedna stara slika gde se vidi odvod. Sad je Truma na drugoj poziciji:

Slika
Inspektor za visinu kabine

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Grejanje na plovilu

Post od Nevena » Petak 09 Feb, 2024 13:34

S obzirom da je poslednjih dana aktivna tema vezana za grejanje na brodu, evo pitanja koje me muči neko vreme.
Kako se kupuje detektor za CO, u smislu koje kriterijume bi trebalo da zadovolji (osim da je sertifikovan prema EN 50291–2: 2010) ?
Koji proizvođači detektora važe za pouzdane?
Na tržištu ima svakakvih, kao i svega ostalog, a bez veze je sigurnost te vrste prepustiti nekom "no name" uređaju.

Odgovori