Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Neobavezna diskusija...
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 07:37

Na internetu se može pronaći mnoštvo aplikacija koje su vezane za nautiku. Ovo je lista nekih koje su mi se pokazale dobro u poslednjih nekoliko godina

Navigacija na reci:
OpenCPN link ka aplikaciji
Zahteva GPS, ne zahteva internet

Slika

Odličan program koji radi vrlo dobro na svim uredjajima i svim operativnim sistemima. Ja ga koristim na Androidu i na Mac OS-u, i nisam primetio nikakve probleme. Bitno je instalirati elektronske plovidbene karte koje se mogu naći na sajtu plovputa:
http://www.plovput.rs/elektronske-plovidbene-karte

Velika prednost ovog programa je što pokazuje i konture dna, tako da ako se pravilno podesi, vi možete videti gde je voda plitka, kuda ide dublji kanal, da li je obala plitka za pristajanje itd.. Ono u čemu značajno pomaže je plovidba noću, ili u uslovima smanjene vidljivosti, jer vam na ekranu pokazuje trenutnu poziciju u odnosu na plovni put i obalu. Takođe, na ekranu su prikazane sve bitne informacije kao što su mostovi, znakovi, bove i kilometri reke, i mo\ete uklju;iti da se snima va[a putanja kako bi ste sledeći put prošli istim "putem". Program podržava i korišćenje AIS-a, što se može postići upotrebom OpenCPN-a na računaru, gde možete pratiti teretni saobraćaj i udaljenost drugih brodova od vašeg.


#

Komunikacija na reci:
Zello link ka aplikaciji
Zahteva internet konekciju

Slika

Zello je aplikacija koje u poslednje vreme skoro uvek koristimo na vodi. On je donekle zamena za radio stanicu u smislu da možete da komunicirate sa vašim prijateljima koji koriste Zello. Zello koristi internet ali veoma malu količinu podataka, i radi slično kao radio stanica, dok jedan priča, drugi ne može da se meša dok prvi ne završi. Kvalitet zvuka je odličan i aplikacija je izuzetno jednostavna za korišćenje.
Mogu da se naprave kanali u kojima mogu biti određeni ljudi, i možete imati više kanala.
Na primer, Mileta, Zveki i ja imamo svoj kanal, i kad smo svi na vodi, Zello nam je uključen i čujemo se svi i dogovoramo gde ćemo da pristanemo, ili ko od nas bolje ubrzava do 8kmh :lol:Čak i kad jedan od nas nije na vodi, može da sluša prenos i učestvuje odakle hoće, jedini uslov je da ima internet.
Inače, niko van kanala ne može da čuje šta se priča, već samo članovi.

#

Bezbednost na reci:
Anchor Lite link ka aplikaciji
Zahteva GPS, ne zahteva internet

Slika

Aplikacija se koristi ako planirate da spavate usidreni na vodi. Ima raznih opcija, ali radi po principu da zabeležite trenutnu poziciju i date toleranciju koliko je dozvoljeno da se plovilo pomera. U slučaju da sidro krene da rinuje/proklizava, i vaša pozicija se pomeri više od očekivane ili tolerisane, alarm će se oglasiti i upozoriti vas da ste se odsidrili. Ne koristim je često jer ne praktikujem spavanje na sidru, ali mi je upaljena kad ustanem u zoru zbog pecanja, i onda kasnije rešim da odmorm u kabini dok sam usidren. Tako na miru odremam.

Vaši predlozi su dobrodošli :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Igor Narval » Petak 26 Jul, 2019 17:39

Uroše, odlična tema.

Mene posebno interesuje ova prva priča, instalacija mapa plovnog puta na telefon.

Ja sam bio ubeđen da je za ovo potreban lap top.

Koliko sam te razumo, instalacija karata i instalacija aplikacije na telefonu je dovoljno da bi se na telefonu imala mapa plovnog puta.

Takođe i ona opcija za alarm u slučaju rinovanje sidra nije loša, može zatrebati.

:handgestures-thumbupright:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 17:57

Da, instalacija Opencpn-a i karata je prilično jednostavna, i radi odlično na telefonu. Kad budeš hteo, možemo se i čuti ako pre toga ne stignem da napišem uputstvo ovde.
Inspektor za visinu kabine

Popaj
Korisnikov avatar
Postovi: 186
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 07:15
Lokacija: Beograd
Plovilo: Shetland 570
Dimenzije: 5.7m x 2.2m
(unutrasnje mere)
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Popaj » Petak 26 Jul, 2019 18:41

Odlicna tema. Vecina od nas koristi neku aplikaciju. Uglavnom za merenje brzine, i ove koje je Uros vec pomenuo. Ja bih dodao jos jednu koju sam koristio.

Slika
Dosta dobra. Korisnija je za more. Besplatna je prvih 15 dana. Posle se placa. Moze da se bira. Postoje vec ponudjeni paketi sa odredjenim cenama. Moze i na godinu dana. Istocna evropa i deo mediterana, Dunav je zahvacen kroz Srbiju., Kosta oko 2100rsd. Istekla mi je u Junu, ali je nisam obnavljao. Instalirao sam je na drugi uredjaj, pa cu je mozda na njemu produziti.
Dobra je zato sto pored plovnog puta, pratite brzinu kretanja, predjeno rastojanje i trajanje plovidbe. Takodje moze da se sacuva predjena ruta, prikazana na mapi. To bi bio i dnevnik plovidme.
Instalirao sam i Open CNP. Ubacio sam i mape, Sava, Dunav i Tisa. Nisam siguran da je koristim u punom kapacitetu. Tj, nisam je dobro podesio.
Urose zamolio bih te ako mozes da slikas tvoja podesavanja i prilozis ovde. Uz neko objasnjenje.
Pre desetak dana sam ugradio Angroid multimediu u camac, pa sam mislio da napisem koju rec i o tome. Ako mislis da je zgodno u ovoj temi, ili da se otvori nova tema za android uredjaje.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 20:34

Zoki mislim da si u pravu da ne koristiš sve mogućnosti Opencpn-a, jer sve što si pomenuo da radi onaj plaćeni program, radi i OpenCPN besplatno :)
Malo sam u gužvi oko priprema za odmor, ali ću uhvatiti vremena u toku vikenda da ovde postavim podešavanja i pojasnim neke opcije.

Za Android multimediu, predlažem da otvoriš novu temu, i baš sam zainteresovan da pročitam nešto o tome iz prve ruke :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Igor Narval » Utorak 13 Avg, 2019 17:55

Ja sam sebi instalirao aplikacija OpenCPN i Anchor Lite.

Nakon nekoliko dana korišćenja iskustva sa obe aplikacije su pozitivna.

Kada je reč o OpenCPN instalirao aplikaciju, a mislim da sam uspeo da povežem sa kartama Dunava, Save i Tise. U svakom slučaju, počeo korišćenje.
Najveći problem jeste veličina ekrana, definitivno se na telefonu ne vidi sve što bi želeo. Prava priča bi očigledno bila da je ekran veći, ali šta je tu je. Dobio sam sliku plovnog puta, vide se znakovi na obali, bove na vodi, mostovi, plitka voda koja je označena zelenom bojom, naperi... sve u svemu OK. _Ja nisam uspeo da dobijem podatak o kilometru plovnog puta, vidim plavi kvadratić na obali gde je inače znak za kilometra plovnog puta, ali na ekranu se ne vidi podatak o kom kilometru je reč. Takodje, ja ne vidim "male vode", jednostavno ih nema. Takođe, ne vidi se recimo naper kod "konjskog ostrva" iako je on već jako poznat. Opet, recimo, vidim da je deo oko Starog Slankamena izuzetno dobro označen. Uroše, ne znam da li je ovo OK ili ja ipak neka podešavanja nisam uradio kako treba.
Takođe, ostao je čitav spektar opcija da se istraži, koliko vidim ima mogućnost da se projektuje ruta, da se označi put koji će se prelazi za neki sledeći prolazak i slično.

Što se tiče aplikacije Anchor Lite, bez sumnje dobra aplikacija. Nakon nekoliko nepotrebno aktiviranih alarma povećao sam dozvoljeno odstojanje od početne pozicije na 20 metara i od tada nisam imao "lažnih" uzbuna. Iskreno, dok sam imao manje dozvoljeno odstupanje, alarm se povremeno palio, iako se meni čini da se čamac nije pomerio. U svakom slučaju nije se pomerio značajno nizvodno, što je negde i najvažnije. Ono što sam ja shvatio, jeste da alarm beleži i bočno pomeranje kao "nedozvoljeno". U svakom slučaju, sa dozvoljenim odstupanjem od 20 metara bilo je bez lažnih "uzbuna", a čamac se nijepomerio, pogotovno ne nizvodno.
Ono što je neko moje iskustvo jeste da onaj ko želi da koristi jednu ili obe aplikacije, pogotovo u dužem vremenu, mislim da treba da ima punjač telefona, jer ove aplikacije troše bateriju.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Ponedeljak 19 Avg, 2019 11:42

Da, to je sve ok mada mislim da bi mogao jos malo da dobijes od OpenCPN-a ako ispratis neka podesavanja. Male vode, Dunavac kod hotela "Jugoslavija" i slicni rukavci nisu snimani jer je primarna svrha karte da isprati plovni put i delove oko plovnog puta. Dunavci posto nisu plovni, retko koji je lepo oznacen na karti. Izuzetak su vojne bašte na kojima se vide dubine i reljef dna.

Evo nekih podešavanja koja doprinose izgledu mape:

OpenCPN Settings->Charts->Vector Chart settings:

Display Category: All
Shallow Depth: 1m
Safety Depth: 3m
Deep Depth: 6m
Chart Graphics Style: Simplified
Chart Colors: 4

Unutar ovih opcija:
OpenCPN Settings->Display:
- moze da se podesi "User Interface Scale Factor" i "Chart Display Scale Factor" koji su kod mene podeseni na 70, i odnose se bas na vidljivost znakova na vodi i oznaka za kilometrazu.

Probaj pa vidi da li pomaze ;)

#

Anchor Lite je dobar koliko je dobar i GPS prijemnik na telefonu. Na proslom telefonu mi je radio bolje nego na trenutnom, pa sam i ja podigao toleranciju na 20m da se ne bi palio alarm :D
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Igor Narval » Ponedeljak 19 Avg, 2019 21:15

Uroše,

Hvala ti.

Praktično ni jedno podešavanje nije bilo ovako kako si naveo. :clap:

Prvi pogled na reku (od kuce) posle izmene daje znatno drugačiju sliku.

Testiram na vodi pa se javljam.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Utorak 20 Avg, 2019 06:50

:handgestures-thumbupright:

Možda se u subotu spustim do Bele stene, pa ako budeš na vodi možda se sretnemo. Javljam se ako uspemo da se organizujemo
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Igor Narval » Utorak 20 Avg, 2019 20:39

Urose,

Bilo bi mi drago da se vidimo. U svakom slučaju cujemo se.

Pozdrav, Igor

Odgovori