Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Neobavezna diskusija...
Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Stefan Ns » Petak 01 Dec, 2023 11:05

Uros napisao:
Petak 01 Dec, 2023 08:11
Da li neko koristi placenu verziju OpenCPN-a i da li je to jedina verzija koja moze da se instalira na relativno savremene Android uredjaje? Zanima me da li je ok: https://play.google.com/store/apps/deta ... pn.opencpn

Ona stara besplatna verzija ne radi na novijem Android sistemu, a vidim u komentarima da i ko uspe da instalira, ima neke probleme sa startovanjem...
Malo sam skeptik za OpenCpn,zato sto za 1300 rsd nemas pojma sta dobijas,nit dal nase vode podrzava i azurira.
Bolja mi je verzija NAVIONICS,jeste skuplja,i to poprilicno al znas sta dobijas.Kada se prvi put registrujes imas mesec dana besplatnog koriscenja,i na osnovu toga mozes se odluciti dal ti je dobra.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Petak 01 Dec, 2023 11:16

Dobro je sto moze da se proba :handgestures-thumbupright:

Za OpenCPN se koriste nase mape "Plovputa" koje Plovput redovno azurira. Do sad je to funkcionisalo odlicno:

http://www.plovput.gov.rs/elektronske-plovidbene-karte
Inspektor za visinu kabine

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Stefan Ns » Petak 01 Dec, 2023 11:37

Open Cpn moze da se proba,bar ova placena verzija?
Ima je na tel i tabletu,lepo mi je radila u pocetku,posle pocela da pravi probleme pa sam odustao od koriscenja.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Uros » Petak 01 Dec, 2023 11:47

Deluje mi da ne moze da se proba...samo kupovina
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Terca » Petak 01 Dec, 2023 15:05

Uros napisao:
Petak 01 Dec, 2023 08:11
Da li neko koristi placenu verziju OpenCPN-a i da li je to jedina verzija koja moze da se instalira na relativno savremene Android uredjaje? Zanima me da li je ok: https://play.google.com/store/apps/deta ... pn.opencpn

Ona stara besplatna verzija ne radi na novijem Android sistemu, a vidim u komentarima da i ko uspe da instalira, ima neke probleme sa startovanjem...
Koristim recimo ja, "stara verzija" zapravo nikad i nije radila nego je samo okačena kao deo svađe između developera, struja koja je zagovarala da opensource sw ne sme i ne može da se naplaćuje pa ju je turila kao "besplatnu alternativu" da kvari posao... i da, ta za koju si poslao link radi kako treba.

Open cpn je dakle opensource i ako ne želite jednkratno da platite 10 usd pa da vam se zauvek redovno ažurira aplikacija i to na više uređaja (mape dodaješ sam kad se pojave nove na plovputu) onda možeš i sam da skineš source sa githuba, kompajliraš (svaku verziju nanovo) i koristiš zabadava.

Koristim i Boating sama aplikacija je besplatna, navionics+ pretplata je reda 50tak evrića za godinu dana, nakon isteka tog perioda app nastavlja da radi ali ne radi update mapa (one koje si u međuvremenu downoadovao za offline upotrebu ostaju kao takve).
Prednosti boating app postoje samo u slučaju da se koristi na moru, recimo u Grčkoj, jar za tamo ne postoje besplatno dostupne dobre mape, a android verzija je dosta jeftinija od navionics+ sd kartica za plotere (one staruju od reda 250€)
Boating mape za evropske unutrašnje plovne puteve, pa tako i za naš kraj su istovetne sadržaju sa plovputa.

Ima i nedostataka u svim tim apps, ali oni su vezani za činjenicu da je ipak u pitanju mobilni telefon ili tablet, to niti može da stoji na suncu, niti se dobro vidi, baterija beskonačno traje, neudobno je da bude na nekom kabelu... nije to pravi marine grade uređaj, ali to važi i za OpenCPN i za Boating (Navionics) podjednako.

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 298
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Steps » Petak 01 Dec, 2023 17:32

Puno hvala Terci i Urosu na odgovorima i osvezenju teme....imam kod kuce onaj skolski tablet koji sedi u fioci od kada je stigao.....danas sam mu instalirao HereWeGo aplikaciju da vidim kako mu radi GPS i nije lose....bicu netipicni Srbin i platicu 1200 dinara OpenCPN...."jednom se zivi"... :laughing-rolling:

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Stefan Ns » Petak 01 Dec, 2023 18:49

Terca ga objasni i to profesorski.Svaka cast :obscene-drinkingcheers:

Steps
Korisnikov avatar
Postovi: 298
Pridružio se: Ponedeljak 15 Jul, 2019 17:45
Lokacija: Beograd, AJK
Plovilo: Adriatik
Dimenzije: 8.9m x 2,65m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od Steps » Nedelja 14 Apr, 2024 05:08

Evo malo utisaka o OpenCPN....u cetvrtak uvece sam ga platio i instalirao na "djacki" tablet Lenovo ( onaj sto su osnovci dobili od grada)....ima ugradjen GPS...skinuo kartu Dunava sa sajta plovputa...i uz Urosevu pomoc "na daljinu" prebacio kartu u aplikaciju...u petak sam krenuo brodicem za Smederevo i Kostolac...juce ujutru krenuli nazad iz Kostolca i stigli predvece u Beograd...odusevljen sam i aplikacijom i kartom...bar za ovo prvo koriscenje (vredi svaki dinar od 1299 koliko kosta na google store-u)....

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od George » Nedelja 14 Apr, 2024 07:41

A koja je razlika između plaćene i besplatne verzije, pošto ja imam besplatnu, i radi bezprekorno?

dora
Korisnikov avatar
Postovi: 15
Pridružio se: Subota 09 Mar, 2024 21:01
Plovilo: Brodić holandski
Dimenzije: 8,5m x 2,75m
Status: Offline

Re: Nautičke aplikacije za telefon/tablet

Post od dora » Nedelja 14 Apr, 2024 10:52

Za nas sa jeftinijim ulaznicama samo da se razjasni da li Opencpn za Windows znači laptop ima vezte sa ovom pričom ili besplatnba verzija radi kao što kod mene i radi ali da se nije nešto promenilo od prošle godine?

Odgovori