Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Neobavezna diskusija...
Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Nevena » Ponedeljak 06 Dec, 2021 21:34

I meni se tako čini.
Nama je brod 500m vazdušnom linijom od stana, pa ga malo malo obiđemo. Vikendom odemo makar na kafu ujutro, ako nije za plovidbu. To nam je glavna kafana postala :lol:
Inače i mi smo plovili i 01.01. i 07.01. :obscene-drinkingcheers: i mnogo je lep osećaj zimi na vodi. Nigde nikog, reka deluje tamnija i veća nego leti. Te plovidbe zimi imaju posebnu draž. Ne bi ih se odrekla baš lako.
Poslednja izmena od Nevena u Ponedeljak 06 Dec, 2021 21:55, izmenjeno 1 put ukupno.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 642
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Zveki » Ponedeljak 06 Dec, 2021 21:43

01.01 je i meni vec dugo vremena tradicija kad god vremenski uslovi dozvole. I ranije dok sam imao metalnog smederevca ali tada samo jedan krug.
Najduza voznja 01.01 bila je pre nekoliko godina sa drugarom na relaciji Zemun-Slankamen-Zemun u istom danu sa Dunasom. :roll:
Sada ipak vise prija u kabini, lagano uz grejalicu i kafu i sve sto ide uz nju

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Terca » Utorak 07 Dec, 2021 09:53

Nevena napisao:
Ponedeljak 06 Dec, 2021 20:53
[ Šta ja to ne znam što oni znaju?
Dobrim delom praksa izvlačenja brodova je ostatak iz davnih vremena. U davna pradavna vremena novosadski dunavac je bio zimovnik, što danas nije, danas je označen kao prirodno zimsko skolnište za mala plovila.
Za sve klubove koji su tada postojali je postojala i obaveza da sve svoje pinkle, svakog novembra izvuku iz vode napolje, uključujući i splavove. Ako pogledate sliku sa porinuća Terce videćete da su segmenti staze široki 80 cm, minimizovani tako da mogu da se radnom akcijom izvuku na obalu. Danas takvo šta nije po propisima... sa preke strane i nije bilo klubova :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Elem, klubovi koji su tada postojali su razvili insfrastrukturu da to sve može lako da se uradi, i kod nas je to ostalo praktično isto s tim što ne vadimo splavove i ne povezujemo i ne sklanjamo moringe (jer imamo i to). Na Limanu se to za zeru slabije vidi, nije baš ostala ista infrastruktura, ona je delom narušena razvojem patogenih odnosa sa podzakupcem...

Van NS to je teško i objasniti ljudima, nisu baš svuda bili isti propisi.

Kod nas (u JKV) većina povadi čamce (broj se smanjuje jer stižu nove generacije lišene atavizama), a onda na zimovanje na vodi primamo kolege sa otvorenog Dunava. Naravno, kod nas su brodovi skromni, ne pričamo od 18m, 400 tona živa vage i sl.

Na pitanje da li zimi mora da se vadi brod, odgovor je jasan: "NE". Bez obzira da li je čelični, aluminijumski, plastični... ako su korektno sagrađeni.
Mora se brod skloniti u zaklon, i kapetanija izdaje odgovarajuće saopštenje brodarstvu svake godine, i ono se po pravilu okači na "oglasnu tablu" svakog udruženja...
Na pitanje da li svaki brod može da se spremi za zimovanje na vodi, odgovor je "DA".

Na pitanje da li se i brod na suvom mora spremiti za zimovanje, odgovor je "DA", iako su rizici na suvom ipak manji.
Na pitanje da li je za brod cimanje da se izvuče na obalu, odgovor je "NE", samo su današnji ljudi više orijentisani da prave sami sebi prćiju, ne grade zajedničkim snagama opštu povoljnu infrastrukturu, često su i lakomi su na metre, sobe i tone, i pojedinačno svi imaju muku da izvlače ili prinjavaju brodove. Zato je u ratvoju servis kakav ima recimo Prišić sa marine Špic, halu gde izvlači i prima na zimovanje giseraja do jaja, lakše je i platiti pa si miran.

Ako brod ne može da podnese izvlačenje, menja geometriju, krivi se i oštećuje tako lako, odmah ga prodajte i nemojte hvaliti brodograditelja. Tu nema diskusije.

Evo da kažem i da ja izvučem brod na suvo zimi, to mi je pola sata, ili celo popodne ako se dogovorimo nas 5-6, al onda bude i pasulj ili kolenice...a ako ikoga interesuju razlozi... imao sam i ja svojih razvojnih faza, zaljubljenost u sve i svašta, pa me posle ubi statistika. Malo je to prave plovidbe osim kod sveže zaljubljenih, ja ne volim da čučim u brodu vezanom na klubu, za to mi služi kafana koja radi i zimi. Brod mi je u trajnom procesu transformacije a moram leti da nabijem motosate, lakše je da plovim leti a pripremam zimi nego obrnuto :mrgreen: :mrgreen: .

Zimski radovi na škveru, sa ekipom koja to isto radi su takođe beskonačno zanimljivi (zapamtite reč škver i zamislite koliko stvarno klubova, privezišta i marina imaju dobar škver za male brodove...). Ako pregledate teme i ovaj forum je virtuelna vrsta škvera.

Evo vam i jedna zmska novosadska slikica:
Slika

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Nevena » Utorak 07 Dec, 2021 10:17

Hvala, Terca, na detaljnom odgovoru. :handgestures-thumbupright:
Nekako mi je i delovalo da je to sa brodovima na obali više novosadska zabava i običaj nego stvarna potreba.
"Kod nas se to tako radi, pa eto!"

Kako smo mi još sveže zaljubljeni, Eon će ploviti i po hladnim sunčanim danima, koliko god da ih bude 8-)

Jedino što je ostalo nedorečeno je da li treba razbijati led koji se uhvati oko broda (neki kažu da se tako farba izgrebe) ili ga ostaviti tako blago okovanog.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Uros » Utorak 07 Dec, 2021 10:49

Nemam direktna iskustva sa debelim ledom do sad, ali se desavalo da u zimovniku zamrzne povrsina vode i da bude debljine 5-6cm. Nisam nikad razbijao led oko broda jer verujem da bi ga ta akcija vise ostetila nego sam led, a posle par sati bi se svakako ponovo zaledilo to sto sam razbio. Led bi trebao samo malo da "istisne" brod iz vode, pa je pozeljno da cizma vanbrodskog motora ne bude u vodi (ko ima :mrgreen: ). Svoj pomocni motor skidam preko zime, dobro vezem brod ali ne zategnem previse kanape da mogu malo da rade i to je to.

Naravno, obilazim s vremena na vreme, ali to valjda svakako radimo cele godine ...
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Terca » Utorak 07 Dec, 2021 11:45

Led koji možete da razbijete lako i dugotrajno nema potrebe da razbijate. Štaviše, ako dovoljno često gazite po palubi, ako ima bar vetrićka, brod se ljuljuška i ne stvara se baš vedrac za jednu noć... oko broda će do prvih 5,6, možda i više cm debljine leda ostati mali obruč slobodnog prostora oko broda.

Posle ako zagudi kao što ume da zagudi (ja sam gazio, bušio i merio preko 30 cm leda na dunavcu a nemam 100 godina još uvek) onda debeo led izbaci brod pomalo na površinu i to je to. Takav led ionako ne možete razbijati bez ozbiljnog rada, to je mnooogo veće cimanje od izvlačenja broda na suvo, a ledi se samo od sebe i vrati na staro za par sati.

Važnije je pripremiti i obezbediti prodore kroz trup, bunare, ventile, rezervoare, blokove motora.
Postoje i druge tehnike: sijalica u motorski prostor, zalivanje oko broda vodom sa dna, ali osim eksperimenata ja to nisam radio...

Postoji urbana legenda po kojoj najviše brodova u proleće potone zbog vode koju primi kroz WC.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Zimsko izvlačenje broda na suvo - za i protiv

Post od Nevena » Utorak 07 Dec, 2021 12:02

:handgestures-thumbupright:

:obscene-drinkingcheers:

Odgovori