Nauticki uredjaji

Neobavezna diskusija...
Zile-nbg
Korisnikov avatar
Postovi: 16
Pridružio se: Ponedeljak 07 Feb, 2022 07:22
Plovilo: Hunter 575
Dimenzije: 5.7 x 1.7
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Zile-nbg » Nedelja 12 Feb, 2023 14:30

Zoki, ja sam na huntera stavio Striker 4+ CV. Ima apsolutno tacno ocitavanje brzine, dubine, temperature vode, sat. Po danu, kao i nocu apsolutna vidljivost cak i sa suncem koje bije direktno u ekran. Ima dosta opcija. Moja ti je preporuka da vidis sta ti sve treba od prikaza i podataka i da na osnovu toga potrazis sonar.
U principu CV opcija je ok, ali nista bez cega se ne moze. Dobra je za pecanje jer preciznije vidis konture dna i neke objekte i stvari koje se nalaze na dnu. Za sve ostalo, bolji je osnovni prikaz sonara.
Meni je najznacajnije sto uvek imam prikaz brzine i sata, a onda i temperature vode.
Ono sto je uvek bolje, to je da je malo veci :mrgreen: nista ni ovoj velicini ne fali, ali vece je malo preglednije, pogotovo ako imas veliki kokpit.
Postavlja se jako brzo i idealno je to odraditi dok je camac napolju :mrgreen:

Ako ti se bude zurilo, ja cu spustiti camac u martu, osim ako ne bude snega, pa svrati da uzvratim uslugu i popijemo nesto :mrgreen:

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zankiki » Nedelja 12 Feb, 2023 15:09

Uros napisao:
Subota 11 Feb, 2023 18:49
Zoki sto se tice izbora sonara, ne mogu mnogo da ti pomognem ali mogu da prenesem svoje iskustvo sa montazom sonde. Merenje brzine se obavlja preko GPS-a tako da ne mora da te brine pozicija...takodje, da li postavio sondu u pramac ili na krmu, nema mnogo znacaja za tebe niti ces imati mnogo vise vremena da reagujes na promenu dubine. Brod koji pravis je pretpostavljam deplasmanac koji se ne moze kretati vecom brzinom, ali ce mu svakako trebati neko vreme i predjeni put da se zaustavi zbog mase. Tu nista ne znaci sto je sonda postavljena 4 ili 5m ispred, ili se nalazi na krmi. Svakako se prati trend opadanja dubine pa neces upasti u nevolje ako pratis sonar na nekom kriticnom terenu.
Sa ovim moram da se ne složim.
Meni se pokazalo kao bitnim da je sonda u pramcu, pošto na Dunavu vrlo često imamo situaciju da je dubina ispod krme 5 metara, a da se pramac već nasukao... Mnogo pomaže kad imamo očitavanje ispod pramca, pogotovo pri pristajanju na obalu na nepoznatim terenima i slično.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nauticki uredjaji

Post od Uros » Nedelja 12 Feb, 2023 17:38

Ne sumnjam da je u nekim situacijama korisno, zato je i dobro malo razraditi ovu temu i čuti različita iskustva ;)

Ipak, u mom slučaju je imalo više mana nego koristi. Kad ispitujem teren, svejedno idem najsporije moguće pa i ako se navuče pramac a na krmi ima dubine, ništa strašno. Ako idem čak i srednjim gasom, onda mi nije nikakva korist od sonde koja je 4m ispred elise, jer nema šanse da se zaustavim tako brzo...

Još nešto mi je smetalo u toj varijanti gde je sonda u pramcu; kad pecam vezan pramcem u obalu, nemam očitavanje dubine kod krme gde su mi zabačeni štapovi
Inspektor za visinu kabine

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Nedelja 12 Feb, 2023 19:33

@Žile S obzorom na gomilanje troškova mislim da ću se zadovoljiti nekim jeftinijim uređajem tipa Striker 4+ cv, možda se isprsim za inč više :laughing-rolling:
Od pocetka mi je nekako zapala za oko echomap serija, ali s obzirom da se plovilo koristi uglavnom na Dunavu i kanalima pitanje je koliko to ima smisla, kakve su im mape itd... I same mape koštaju bar još 100 i kusur evra. Zato sam i pitao ovde u nadi da će se javiti neko ko je koristio uredjaj iz Echomap serije, al za sada ništa :D

Da, još jedno pitanje, koji je opseg oko sonde za prikaz tla, da li vidis dno bar u prečniku dva-tri metra ili eventualno još šire? Da li je bolji prikaz ispred ili iza, da li sam čamac utiče uopšte na prikaz ili ne?

@ Zaniki zaboravih da pitam sta ti koristiš osim opencpn-a?

Zile-nbg
Korisnikov avatar
Postovi: 16
Pridružio se: Ponedeljak 07 Feb, 2022 07:22
Plovilo: Hunter 575
Dimenzije: 5.7 x 1.7
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Zile-nbg » Nedelja 12 Feb, 2023 19:50

Opseg zavisi i od dubine. Ima na samom uredjaju opcija da se ukljuci koja ti zapravo pokazuje koliko podrucje sonda u tok trenutku pokriva. Ja nisam obracao previse paznje na to, ali alo se dobro secam na oko 10m dubine je pokrivala 5m u precniku.
E sad, to zavisi sve od sonde, uredjaja, gde je postavljen i naravno dubine koja se skenira. Ima neki debeli amer na yt koji je striker seriju objasnio u tancine. I da, ovo o cemu mi pricamo su fishfinder-i. Mada nisam primetio razliku u odnosu na obican sonar. Na garmine tipa striker 4, 5, cini mi se cak i na vivid seriju nije moguce dodavanje mapa. Mozda se to promenilo, ali mislim da nije.
Sto se kvaliteta prikaza tice apsolutno je nebitno da li je sonda napred ili nazad, s tim sto za garmin, a verujem i druge koji imaju spoljne sonde moras da ih kacis na krmu jer ako ih kojim cudom zakacis na korito sa donje strane, vrlo je verovatno da ces otkinuti sondu na neki sprud ili granu.
Sam camac je nevidljiv za sonar, ono sto se moze desiti ukoliko se sonda postavi relativno blizu elise da se pojavi povrsinska “buka” koju sonar registruje, ali je to jedva vidljivo na samom prikazu i nalazi se na vrhu, tj povrsini prikaza vode.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zankiki » Ponedeljak 13 Feb, 2023 07:14

zoki_ns napisao:
Nedelja 12 Feb, 2023 19:33
@ Zaniki zaboravih da pitam sta ti koristiš osim opencpn-a?
Ništa. Garminov sonar star jedno 15 godina ;)

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Terca » Ponedeljak 13 Feb, 2023 08:25

Au bre, kod tema koje se ovako brzo odvijaju, dok ja primetim, već bude brdo stavova sa kojim se ne bih složio... pa da i ne se ne uplićem u baš sve evo makar par odgovora na osnovno postavljeno pitanje:
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
Pozdrav svima,
Da li je neko imao iskustva sa uredjajem Garmin Echomap UHD 62 cv https://www.garmin.rs/katalog/nautika/e ... -62cv/2912 ili Garmin Echomap UHD2 52 cv ili 72 cv https://www.garmin.rs/katalog/nautika/e ... -52cv/3167
Lično ne... ali to nema veze.
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
...
Interesuje me i da li sem NMEA podrške ... koja meni ne treba ...
Ovo je prva stvar sa kojom se ne bih složio, bar ne ovako unapred pre nego što bi ti meni objasnio sve režime upotrebe i načine kako bi ti plovio i koristio ikakav sonar odnosno ploter.
Recimo, ako poželiš da imaš podatke vidljive na više od jednog fizičkog mesta, recimo da ploviš sedeći na palubi, ili u kokpitu, ili želiš da jednog dana doživiš puno iskustvo koje sa sobom nosi makar imitacija flybridge-a, onda ti treba. Ja pretpostavljam da ti sada o tome ne razmišljaš , čak i da razmišljaš, prvo bi tražio da ti se otvori paluba iznad kormila, a onda bi ti Miroslav D. rekao da to ne može...

Ali nikad ne reci nikad.
Recimo Zoran (brod Jelena) ima upravo tu potrebu, a drugi Zoran (brod Marissa) trenutno nema, obojica su relativno u pravu, a nikad ne znaš koji će kad nešto novo da utripuje, za to sam i sam dobar primer. (ebaga koliko vas Zorana ima na sve strane...)

Zapravo, ako već sigurno planiraš da imaš OpenCPN na nekom tabletiću usa IPS ekranom i fullHD rezolucijom, sa touch panelom i UI -jem gde sa dva prsta sve lepo koristiš... ne shvatam zašto bi uopšte kupovao dodatni krš ekran 800x400 piksela i nekim kompas tasterom od kog ćeš da dobiješ nervni slom pri prvom podešavanju...

Dodatno ako već ne pecaš (a nekako te služba nije baš uhvatla u tim aktivnostima) što bi kupovao softver koji ume da izdvoji riblji mehur u odzivu sonde (da izoluje polumesečasti trag) , i da ti na tom mestu na ekrančiću nacrta ribu... što je zapravo fishfinder.

Postoji tradicija da se kod nas masovno koriste fishfinderi kao sonari, jer unazad x godina to je moglo (može i danas) da se kupi za tepsiju ribe, pa mi prokletnici koji smo rasli u socijalizmu i ne damo pare, merenje dubine rešimo na taj način. I onda tako 20 godina, dok sonar ne crkne, iz istih cicijaških razloga.
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
Koliko sam gledao neka uputstva za postavljanje sondi obično je postavlaju nazad levo ili desno od motora, a meni je nekako logičnije da se postavi napred da bi merenje brzine bilo korisnije, mada pretpostavljam da je nezgodno bušiti brod zbog toga? Pretpostavljam da mora da ima kontakt sa vodom da bi uredjaj radio kako treba.
Fishfinderi - sonari se često prave sa verzijom sonde za montažu na zrcalo (obrati pažnju na detalje, ne krma, ne nazad...) jer na velikom procentu plovila, malim čamcima, brzim čamcima, gliserima, poludeplasmancima, čamcima čudnog oblika... pozicija pod zrcalom je jedina koja se ne diže iznad vode, a nejčešće je ispred propelera, tako da joj balončići i pena koji ostaju u brazdi ne smetaju (sad nije prilika da objašnjavam način rada ultrazvučne sonde... ali vazduka ne sme da bude to se vidi kao prepreka, dno... šta god).

Za tvoj brod to ne mora jer ti se pramac neće uzdizati. Dodatno, koliko ja pratim, ti nećeš imati ni zrcalo u vodi a ni pravu punu strukturnu krmenu platformu, motor će biti vanbrodski i uvučen u platformu u nekoj meri, to zapravo utiče na način montaže.

Takođe tvoj brod će biti od čelika (recimo Marissa nije) i ti ne možeš da sondu upakuješ u "bazen" unutar broda makar gde, sonda mora da prođe kroz oplatu.
To uopšte nije nezgodno za napraviti, postoje sonari i transduceri predviđeni za through-hull (thru hull) montažu. Ograničenje za takvu sondu je da ona ne ide skroz u pramac upravo zbog nasukivanja.

Takođe, sonda se povlači i postavlja dovoljno duboko da se ne nađe u peni pramčanog talasa itd. a na recimo jedrilicama se postavlja tako da imaš informaciju u zoni gde ti brod ima najveći gaz, kod tebe je po krmi, a na jedrilicama po sredini, gde je balast i kobilica.

Postoji i opcija da se obična sonda (varijanta za zrcalo) montita u bunar, da se tako izvede proboj kroz oplatu ispod vodene linije, pa da ona ostane uvučena u trup par centimetara... da ne objašnjavam dođi kod mene na klub pa ću ti pokazati primere.

Sam tip sonde, ugao snopa, maksimalna dubina i slične performanse, za tebe nemaju nikakvu vrednost, na Dunavu i Tisi se krećeš po vodi od 10-20m max, i tu razliku ne možeš da primetiš.

Pravi kvalitetni sonari koji služe za ribolov, i pomoću kojih možeš da vidiš karijes na zubima smuđa koji se sakrio iza panja... pretpostavljam da ti ne trebaju, dok ne počneš super ozbiljno da pecaš, a i kad počneš onda superozbiljno nećeš pecati iz svog budućeg broda.

Da ne davim više o ovome...
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18

Kod UHD2 serije ne pise da ima čak ni osnovne mape sveta dok kod UHD serije koja je skuplja piše da postoje. Nekako mi nije logično da nema bar osnovne mape...
Oba uređaja su chartplotteri, što svakako znači da podržavaju rad sa mapama. Mape naravno da postoje, za sve Garminove plotere, samo nisu deo paketa koji se prodaje.
1. Postoje stare Garminove nautičke mape Bluechart, skupe su ko otrov, pokrivaju mora, a za Dunav možeš da se ubrišeš sa njima...

2. Svojevremeno je Infoteam iz Beograda ubacio sadržaj sa Plovputa u već neku verziju drumskih mapa koje takođe polukvalitetno mogu da se koriste na nautičkim uređajima, to sada već odavno i prevazićeno i neažurno.

3. Garmin je kupio Navionics, i za svoje pltere obezbedio distribuciju mapa po zonama sveta, na propietary SD karticama, karte su ok, ažuriraju se onoliko često (sa malim zakašnjenjem) koliko ih ažurira Plovput... iste su to mape, jer kad već Plovput uradi mape kako treba po standardima, i one su besplatne jer se rade u okviru evropskih projekata razvoja rečnog saobraćaja, ni jedna druga kompanija neće slati svoje ekipe da se godina bave snimanjem terena... SD kartica košta 250 evrića , to je start, a onda ima neko godišnje održavanje ukoliko poželiš da ažuriraš redovno.
Iste navionicsove mape, ali za android sw verziju, su poprilično jeftinije (recimo zapadna evropa sa sve dunavom do crnog mora je trenutno 3900 dinara godišnje), a to je zato što se cilja drugi profil kupaca...

4. I poslednje a najbolje: mape Plovputa, zajedno sa svim drugim mapama kategorisanih evropskih unutrašnjim plovnih puteva, konvertovane u format za garminove plotere (risivere uopšte) besplatno su dostupne zaslugom jednog dobrog čeha, Zdeneka Hrdine, koji je sastavio alat za konverziju i redovno priprema mape "na izvolte", a za razliku od mrtvog Navionicsa, ne naplaćuje besplatne mape koji je neko drugi izradio...
to se za skidanje nalazi ovde: http://www.waterways.cz/
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
Da li neko ima da preporuči jos neki uređaj, dijagonale bar 5-6 inča a da je malo povoljnije cene? UHD2 52 cv uz neki popust deluje prihvatljivo ukoliko ima sve što je prihvatljivo.
Ja bih svakako ima par ideja, ali si ti još uvek u graditeljskoj fazi, odlučan da sve rešiš odjednom, jasnim consumer pristupom "odem u radnju i kupim i završim"... ee a tu sam ja najlošiji savetodavac.
zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
Treća opcija je kupiti nešto najjednostavnije za merenje dubine i osnovnih podataka uz neko jednotavno skenirnje dna https://www.garmin.rs/katalog/nautika/f ... ker-4/2604 a ostalo preko nekog tableta ili laptopa i opencpn sto svakako planiram
Ako ide već ta kombinacija , onda je najjednostavnije i najjeftinije je da kupiš recimo garminov fishfinder 120 ili 140, polovan naravno jer se danas velikaši lako odriču tih nefensi stvari, uštediš para bar za celo prase i gomilu cuge, pa lepo častiš... a od njega ti je važan samo veliki broj koji pokazuje dubinu, jer ionako imaš dobar ploter sa fullHD ekranom...

Ja naravno ni to ne preporučujem, strast mora da bukti... al toliko sam se već raspisao ovde da ću da se obesim, svaka dalja reč će me samo uplitati

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Ponedeljak 13 Feb, 2023 16:03

Hvala puno na detaljnom odgovoru. Svaki put saznam i naučim nešto novo. Ja nemam nikakvog iskustva oko ovoga, sem što sam čitao po forumima i drugim sajtovima.

Verovatno ni ja još uvek ne mogu da zamislim sve režime plovidbe, ali jedan od razloga zasto sam otpisao NMEA u ovoj prvoj fazi, je taj sto ću imati yamahu FT25KS, a ona nema EFI sistem napajanja gorivom, samim tim odmah se gubi deo opcija vezano za prikaz podataka o motoru, uz nju ne dolazi skoro ništa od dodatne opreme. Čak sam zbog toga u jednom trenutku razmišljao i o 50 KS, običnoj, ili HT, s obzirom da ralizka u ceni "nije velika", ne kažem da nema razlike, ali uz nju se dobije jos što šta i otvaraju se i druge opcije, ali ne želim da uzmem predimenzionisani motor zarad sporednih stvari.
NIje da nisam razmisljao o flybridge-u i svim tim opcijama, mogu misliti Miroslavovu reakciju na pomen flybridge-a :laughing-rolling: svakako na brodu ove veličine nije baš lako izvodljivo i to sam otpisao odmah u početku.
Što se tiče pecanja, pecam al to je više amaterski i na tome će i ostati, za sada pecam uglavnom na plovak, ali u planu je i na dubinac, planiram nosač za 2-3 štapa. Više će to biti usputno pecanje, nego neki pravi ribolov, ali kao što si rekao fish finder tu neće imati neku ulogu, tako da to nije presudno. Žena se kad smo bili na nekom brodu oduševila kada je videla ribice na ekranu, bitno da iscrta neke ribice, nebitno da li ih stavrno ima :laughing-rolling:

Ono što nisam najbolje shvatio je sledeće, ako hoću da koristim mape sa ovog češkog sajta kao što si opisao u tacki 4 kakav uređaj mi je potreban, tj. šta je najbolja opcija iz iskustva? Kada odem na download sekciju vidim da ne postoji download opcija za android, mada u FAQ delu pominje da postoji i ta mogućnost. Takođe kaže da ako se mape koriste na marine ploteru, kao što je npr. Garmin, da je kvalitet dosta lošiji, to onda znači da nema svrhe portovati ih na neki garminov uredjaj, vec je bolje uraditi to na nekom adroid ili kojem god već uređaju? Da li ima nekih drugih prednosti ako se svuku na garmin? Izučiću ovo svakako detaljnije. Da li imate neku preporuku za tablet sa kojim ovo sigurno i dobro fercera?

Ako imaš još neku ideju slobodno reci :D Kao što si i sam zaključio jeste mi ideja da u fazi gradnje rešim što je moguće više stvari. Zapravo glavni razlog zašto sam sada hteo da rešim pitanje navigacionog/fish finder/sonar uređaja jeste postavljanje sonde, jer će se to desiti u nekom relativno bliskom periodu, kasnije provlačenje kablova će biti dosta komplikovanije. Koji god uređaj da uzmem moram povezati sondu, a to obično povlači za sobom i izbor uređaja.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Terca » Utorak 14 Feb, 2023 07:19

zoki_ns napisao:
Ponedeljak 13 Feb, 2023 16:03

Ono što nisam najbolje shvatio je sledeće, ako hoću da koristim mape sa ovog češkog sajta kao što si opisao u tacki 4 kakav uređaj mi je potreban, tj. šta je najbolja opcija iz iskustva? Kada odem na download sekciju vidim da ne postoji download opcija za android, mada u FAQ delu pominje da postoji i ta mogućnost. Takođe kaže da ako se mape koriste na marine ploteru, kao što je npr. Garmin, da je kvalitet dosta lošiji, to onda znači da nema svrhe portovati ih na neki garminov uredjaj, vec je bolje uraditi to na nekom adroid ili kojem god već uređaju? Da li ima nekih drugih prednosti ako se svuku na garmin? Izučiću ovo svakako detaljnije. Da li imate neku preporuku za tablet sa kojim ovo sigurno i dobro fercera?
Pa sad ja ne shvatam ništa:
- prvo ti pitaš, "nije mi jasno zašto nema mapa za garminove plotere serije UHD, UHD2..."
- ja ti odgovorim: "naravno da ima mapa za njih, ima 4 moguće opcije, za sve garminove pltere, 4 izvora mapa od kojih je 4. najbolji..."
- a onda ti pitaš: "koji mi uređaj treba za te mape... nema android... koji tablet treba za njih"

Elem, navedene 4 opcije su za Garmin, to je ono što si pitao.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Terca » Utorak 14 Feb, 2023 07:49

A evo i da bocnem, iako sam se zaista suzdržavao da se uplićem, evo fotkice sa prošlonedeljne probe i igranja u kukpitu jednog broda na suvom, na zimskom vezu...

prvo slika koja mi mogla da dočara grafiku kakvu je nemoguće dobiti na displeju od 4 cola sa nekom "ala VGA" rezolucijom (i ponoviću: sa UI sa dva prstića je daleko bolji od kompas tastera):

Slika

A druga slika lepo pokaže kako se lepo integršu uređaji u ECDIS (https://en.wikipedia.org/wiki/Electroni ... ion_System )

Slika

Elem smisao ove probe (jedne u nizu) je da se iskoriste upravo NMEA sa jednog plotera+sonara koji je dosta plaćen ali NEMA instairane mape jer su skupe + da se doda AIS odnosno da se vidi na ploteru i komercijalno brodarstvo, + žirosdkopski kompas itd (ovo zadnje da bi se omogućila "course keeper" funkcionalnost), da ne gušim, ima masa detalja, u igrici učestvuje nekoliko boraca nautičara od kojih svaki ima svoj scenario... i da se to pokaže na tabletiću koji ima plaćeni softver od 1000 dinara i besplatne mape Plovputa.

Na sliki vidite recimo brodove (ovi razni trouglovi, to su podaci sa AIS donglice-uređaja) lako se vide ok Karina do kanala, vidite odziv kompasa (drugi uređaj), vidite poziciju broda (GPS sa plotera, interni sa tableta isključen, treći uređaj), dubinu ne vidite jer je brod na suvom ali sa iste sonde vidite temperaturu "vode" (četvrti uređaj). Vidi se i dijalog sa podacima kad kliknete na crvenu bovu (bove kod nas su opremljene AIS-om i na karti imate nacrtanu željenu poziciju po ploanu održavanja, a na displeju imate i poziciju gde se ona stvarno, fizički, nalazi).

I onda skinete tablet sa dockinga, odete na pramac da slušate talase, a displej (ko ima sreće i daljiska komanda) ide sa vama.

Eto, to se meni sviđa, ali za to nema opcija "odem u radnju, i kupim, malo je skuplje ali rešava stvar". Zapravo ima ali po drugim cenama. I nema ribice :laughing-rolling: (zapravo još uvek nema). Složićemo se i da sve to nema smisla u baš svim plovilima, ali kao što rekoh 100 puta, svako od nas ima svoje ludilo.

Sad nastupa Zoki, capt. Jelena: " e to je ono što meni treba...", a ja mu odgovaram, ima još malo tehnikalija da se uigra.

Odgovori