Nauticki uredjaji

Neobavezna diskusija...
f2zubac
Korisnikov avatar
Postovi: 16
Pridružio se: Petak 25 Dec, 2020 17:32
Lokacija: Beograd
Plovilo: trenutno bez plovila :-(
Dimenzije: 0x0
Status: Offline

Nauticki uredjaji

Post od f2zubac » Ponedeljak 22 Mar, 2021 17:41

Postovanje svima,

Zanima me koje dubinomere/sonare imate i predlazete za camac ? Ima ih 100 vrsta, sa cenama od 0 pa navise, al me zanima sta se kod nas najvise koristi tj. koji se, na osnovu iskustva najbolje pokazao. A uzimajuci u obzir ceste promene dna reka, poznate i nepoznate napere, i slicno ?
Ovako na prvu loptu idealni bi bilo neki 'forward looking sonar' , tj. oni koji crtaju sta je ispred nas, da bi znali sta nas ceka. Jel ako je sonda na krmi/zrcalu, a imamo par metara do pramca, moguca su svakojaka iznenadjenja.

Takodje i chart plotteri, da li se koriste ustaljeni Garmin/Lowrance/itd ili ima i onih 'jeftinijih' tipa OpenCPN i slicno ?

Vezano za AIS, imam informaciju da se uglavnom postuje sto se tice brodova, pa ako neko ima neka iskustva sa time, bilo bi zgodno cuti.

Ako vam padne na pamet jos neka ideja a vezano za nauticke uredjaje na camcu/brodu, bio bih zahvalan. Mislim nesto sto vam je pomoglo ili sto smatrate da je isplatilo za sve pare sto bi se reklo.

Pozdrav,
Dragan

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nauticki uredjaji

Post od Uros » Ponedeljak 22 Mar, 2021 18:46

Dobra tema :handgestures-thumbupright:

Malo smo se dotakli OpenCPN-a i toga sta je korisno u ovoj temi, ali ne i mnogo detaljno:
viewtopic.php?f=17&t=30

Za Dunav se OpenCPN pokazao izuzetno, jer karte plovputa azuriraju redovno. Moguce je podesiti tako da se vidi i dubina na kartama ali u 4 kategorije. Mozda deluje nedovoljno, ali je od izuzetne pomoci pogotovo kad se plovi nekim mestima van plovnog puta pa se trazi "prolaz" sa dovoljnom dubinom. Imali smo tu situaciju u Belegisu 2018-e, jer nam je bio potpuno nepoznat teren, a mi hocemo da prodjemo do jednog ostrva gde nam se cini idealno :mrgreen:

Mileta je sa Istrankom isao ispred nas, jer je Istranku lakse izvuci ako se navuce na pesak. Pratili smo i openCPN i prosli ovim kanalom a da dubina nigde nije pala ispod 1.2m:

Slika

#

Ono sto ja koristim je minimalno, karte i sonar/fishfinder:
- OpenCPN na telefonu ili tabletu
- Sonar - Lowrance HOOK2 4X bullet skimmer

Oslanjam se i na poznavanje obala i toka reke. Recimo, uvek moze da se ocekuje plitka voda na unutrasnjim krivinama vodotoka, kao i nizvodno od ostrva...Na nepoznatom terenu se drzim blizine plovnog puta, ali i "pajsujem", pa zalazim malo u unutrasnju krivinu toka koliko dubina dozvoljava, a da pobegnem od matice i uhvatim sporiji tok, ili negde cak kontra tok gde voda vrti. Tako se dobija na brzini u uzvodnoj plovidbi, a nizvodno plovim po sred matice :mrgreen:

Za moje potrebe, ovo se pokazalo kao dovoljno a i lokalni teren kojim se najcesce plovi, brzo se nauci.


Sa ostalim uredjajima nemam iskustva, a za AIS sam cuo da moze da se koristi DVB-T usb prijemnik, i da se ispodesava na OpenCPN-u na racunaru da koristi njega kao AIS receiver. Bitno je da nije DVB-T2, nego bas DVB-T. Ima toga po internetu, pisano je i na mojoj ladji dosta o tome.
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od George » Ponedeljak 22 Mar, 2021 22:26

Uroše.
Ja koristim OpenCPN na jednom starijem lap topu od 10", pa bi me zanimalo kako treba da se podesi da bi AIS počeo da funkcioniše, i da li ja sad recimo od kuće mogu da vidim neke brodove na Dunavu kojima je on uključen? Izvinjavam se ako sam pitao glupost, ali sam totalni laik što se tiče AIS-a. :D

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nauticki uredjaji

Post od Uros » Utorak 23 Mar, 2021 07:15

Ne znam koliki je domet AIS-a u ovoj varijanti sa DVB-T uredjajem, verovatno da i to zavisi od antene. Pretpostavljam da moze da uhvati radijus od bar kilometar ili dva, sto je nekad vise nego dovoljno. Link ka temi je ovde: link

Postoje i sajtovi na kojima moze da se prati AIS u realnom vremenu, i mislim da to isto pristojno funkcionise ali se ne moze oslanjati 100% na tu varijantu. Zgodno je sto uglavnom pise koje je plovilo, koja duzina, gaz, brzina, da li se krece uzvodno i nizvodno itd:

Link:
https://www.marinetraffic.com/en/ais/ho ... .6/zoom:11

Screenshot:
Slika
Inspektor za visinu kabine

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Petak 10 Feb, 2023 19:18

Pozdrav svima,
Da li je neko imao iskustva sa uredjajem Garmin Echomap UHD 62 cv https://www.garmin.rs/katalog/nautika/e ... -62cv/2912 ili Garmin Echomap UHD2 52 cv ili 72 cv https://www.garmin.rs/katalog/nautika/e ... -52cv/3167
Interesuje me i da li sem NMEA podrške koja je prisutna kod serije UHD za razliku od serije UHD2 , koja meni ne treba ima još neke bitne razlike?
Koliko sam gledao neka uputstva za postavljanje sondi obično je postavlaju nazad levo ili desno od motora, a meni je nekako logičnije da se postavi napred da bi merenje brzine bilo korisnije, mada pretpostavljam da je nezgodno bušiti brod zbog toga? Pretpostavljam da mora da ima kontakt sa vodom da bi uredjaj radio kako treba.
Kod UHD2 serije ne pise da ima čak ni osnovne mape sveta dok kod UHD serije koja je skuplja piše da postoje. Nekako mi nije logično da nema bar osnovne mape...
Da li neko ima da preporuči jos neki uređaj, dijagonale bar 5-6 inča a da je malo povoljnije cene? UHD2 52 cv uz neki popust deluje prihvatljivo ukoliko ima sve što je prihvatljivo.

Treća opcija je kupiti nešto najjednostavnije za merenje dubine i osnovnih podataka uz neko jednotavno skenirnje dna https://www.garmin.rs/katalog/nautika/f ... ker-4/2604 a ostalo preko nekog tableta ili laptopa i opencpn sto svakako planiram

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Stefan Ns » Subota 11 Feb, 2023 08:57

Pozdrav Zoki Ns i dobrodosao na forum.
Iznecu ti moju postavku na camcu,kako sam ja to resio.Ja sam uzeo Garmin strike + 4 CV,na tabletu instalirao open cpn i marine trafic.Razlika izmedju + 4 i + 4 CV je sto je sonda na CV veca i skenira dno detaljnije,tj u CV tehnologiji.Sonda postavljena nazad kod pente.Garmin ima i sonde koje se lepe za dno korita sa unutrasnje strane i koje plivaju u nekakvom ulju,ali koliko sam upoznat mere dubinu samo.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nauticki uredjaji

Post od Uros » Subota 11 Feb, 2023 18:49

zoki_ns napisao:
Petak 10 Feb, 2023 19:18
...
Koliko sam gledao neka uputstva za postavljanje sondi obično je postavlaju nazad levo ili desno od motora, a meni je nekako logičnije da se postavi napred da bi merenje brzine bilo korisnije, mada pretpostavljam da je nezgodno bušiti brod zbog toga? Pretpostavljam da mora da ima kontakt sa vodom da bi uredjaj radio kako treba.
...
Zoki sto se tice izbora sonara, ne mogu mnogo da ti pomognem ali mogu da prenesem svoje iskustvo sa montazom sonde. Merenje brzine se obavlja preko GPS-a tako da ne mora da te brine pozicija...takodje, da li postavio sondu u pramac ili na krmu, nema mnogo znacaja za tebe niti ces imati mnogo vise vremena da reagujes na promenu dubine. Brod koji pravis je pretpostavljam deplasmanac koji se ne moze kretati vecom brzinom, ali ce mu svakako trebati neko vreme i predjeni put da se zaustavi zbog mase. Tu nista ne znaci sto je sonda postavljena 4 ili 5m ispred, ili se nalazi na krmi. Svakako se prati trend opadanja dubine pa neces upasti u nevolje ako pratis sonar na nekom kriticnom terenu.

Sto se tice montaze unutar korita, to sam radio na dva prethodna plovila od stakloplastike.

Procedura je sledeca:
- izabere se pozeljno mesto na koritu ispod koga nemaju prepreke(kobilica, osovina, elisa)
- korito se dobro ocisti iznutra na mestu montaze
- tubu acetatnog silikona iseces skalpelom na samom pocetku tako da mozes da je istisnes celu odjednom na korito
- sondu lagano utisnes skoro do dna, prateci ugao postavljanja

To je sve. Ja sam koristio malu libelu-privezak, da to bude kako treba i sonde su radile bez problema.

Prednosti:
- sonda je unutra zasticena od spoljnih uticaja i mehanickih ostecenja
- ne mora da se busi stranica ili krmena daska da bi se provukla instalacija
- jednostavna montaza jer ne mora da se srafi nosac

Mane:
- Temperatura vode nije najtacnija, moze da laze do 2'C
- Hoce da gubi signal na talasima, pogotovo ako je u pramcu
- Na maloj dubini ispod 1m, kad ti je najpotrebnije ocitavanje, zna da se zaglupi...

Posto ces imati plovilo od metala, nisam ni siguran da ce da radi iznutra u silikonu pa ti preporucujem da je svakako montiras i to pozadi kod krme. Takva montaza se pokazala najbolje i meni i kolegama oko mene jer ima najtacnije ocitavanje.
Inspektor za visinu kabine

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Subota 11 Feb, 2023 19:45

Hvala puno na odgovorima. Takva su bila i moja razmišljanja.
Da, kod metalnog mislim da nema smisla ici na varijantu sa sondom unutra, već napolje.
@ Stefan najverovatnije ću i ja ići na neku sličnu varijantu. Pretpostavljam da si mislio na ovaj uredjaj: https://www.garmin.rs/katalog/nautika/f ... d-4cv/2991 ?
Jedino što bih ja voleo da je veći displej mada nije za ovu primenu suštinski bitno. Druga opcija mi je ovaj što sam pomenuo echomap uhd2 52cv petoincni, ukoliko naletim na neki dobar popust u narednom periodu

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Stefan Ns » Subota 11 Feb, 2023 20:56

Da Zoki,bas taj.Jos sam ga ja kupio na nekom debelom popustu je bio,tipa 17-18 hiljada.Mogu ti reci da se po danu dooobrooo vidi.Elem imas i opciju NAVIONICS sto se tice mapa,ja sam je koristio u probnom preiodu besplatno,opasno dobra aplikacija,jedina mana sto se placa na godisnjem nivou mislim da je za nase vode 7000 godisnje.Vidi ako nista ne uradis po pitanju Garmina,ja moj camac spustam 1.aprila pa izvoli dodji,da testiras.

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Subota 11 Feb, 2023 21:48

Važi
Planiram da kupim nešto oko sajma nautike, tako da ima jos vremena.

Odgovori