Nauticki uredjaji

Neobavezna diskusija...
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zankiki » Utorak 14 Feb, 2023 08:55

Raspberry ima odlično funkciju da mu se može raditi prikaz ekrana i na mobilnom telefonu. Zato ja u nekom dugoročnom planu imam nameru da namestim da mi upravo preko njega radi autopilot (pypilot), a ti možeš onda brodom upravljati bukvalno preko mobilnog... Što kaže Terca sediš na pramcu, menjaš rutu, ili motaš levo desno...

Za sada mi je u toj priči previše nepoznatih da bih se u to upustio, ali čeka neko doba kada ću ja imati više vremena da se bavim time, definitivno....

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Terca » Utorak 14 Feb, 2023 09:03

na pravom si putu :obscene-drinkingcheers:

Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Zoran Obradović » Utorak 14 Feb, 2023 09:15

Terca, čekaj dok ti se doselim u komšiluk , preko zime polako prikupljam "opremu", a biće ideja i perverzija do početka plovne sezone da te "udavim" sa zahtevima. Pošdrav svima

zoki_ns
Korisnikov avatar
Postovi: 83
Pridružio se: Petak 16 Dec, 2022 21:35
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Vrabac podunavac
Dimenzije: 8.4m x 2.7m
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zoki_ns » Utorak 14 Feb, 2023 12:44

@ Terca Hvala puno na podeljenim informacijama. Dok nisi napisao taj post sa te 4 opcije, nisam ni znao zapravo da u Garminov uredjaj mogu da se ubace bilo kakve druge mape, sem njihovih originalnih, pa sam pod utiskom toga poistovetio 4. opciju i opciju sa tabletom, iako si lepo napisao da su to mape konvertovane za garminove plotere :doh: .
Sad mi je jasno sta mogu da uradim u ovom trenutku, a sta kasnije. Za pocetak cu kupiti neki najosnovniji garminov uredjaj kao sto je i Zile pominjao, zatim opencpn na nekom tabletu, a kasnije kad sve ostale stvari sredim, koje su u ovom trenutku prece i gomilaju se, moci cu da se posvetim drugim opcijama.
Ove slike sto si okacio bas dobro izgledaju i zaista nisu za poredjenje sa bilo koijim garminovim 4-5 incnim displejom.
O autopilotu i ostalim stvarima mastam vec neko vreme, ali to ce doci u nekoj sledecoj fazi. Zapravo glavna mana koju kod ovog broda nisam mogao da resim za male pare je to sto je upravljanje iz unutrasnjosti, a bocni prozor ne moze da se otvori, moze samo ceoni i onda autopilot donekle moze da popravi stvar, al otom potom. Pretpostavljam da je za svu ovu igranku dovoljno imati uredjaj sa NMEA podrskom, ne mora biti ne znam koliko napredan, kontam da je i najosnovniji uredjaj tipa echomp Plus 42 cv sasvim dovoljan...

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Stefan Ns » Utorak 14 Feb, 2023 13:44

Zoki poslao sam ti privatnu poruku

zeljko.petkovic
Postovi: 7
Pridružio se: Petak 07 Jul, 2023 09:09
Plovilo: Pasara P500
Dimenzije: 5x2
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od zeljko.petkovic » Sreda 29 Nov, 2023 13:38

Pozdrav svima.
Nadam se da nisam promasio mesto na forumu za ovo sto meni treba...
Pretragom sam nekako nasao da je ovo najpribliznije problemu koji imam.

Imam Garmin Striker 9 sv, pa me zanima da li, sta i kako moze da se nabavi od mapa, karti ili sta vec moze na ovaj uredjaj da se instalira.
U pitanju je Dunav od Velikog Gradista pa nizvodno, ili ukoliko postoji neka opsta karta kao na auto navigacijama...
Treba mi malo informacija i pomoci oko toga, pa ako neko ko o ovome zna detalje, a ne mrzi ga da mi napise, pomogne bio bih mu zahvalan...
Takodje, da li postoji mogucnost da sa trenutne lokacije na vodi, proverim kolika mi je udaljenost od obale?

Hvala unapred :)

Stefan Ns
Korisnikov avatar
Postovi: 107
Pridružio se: Subota 05 Nov, 2022 15:50
Plovilo: AQ 575 SUPERMARIN
Dimenzije: 5,75m x 1,75
Status: Offline

Re: Nauticki uredjaji

Post od Stefan Ns » Petak 01 Dec, 2023 07:26

Zeljko,ja sad nesto gledah po netu,ovaj tvoj Garmin je gps/fish finder,to sto ti hoces mogu samo chartploteri.Mislim da u tvoj nemogu da se instaliraju mape.

Odgovori