Nizak vodostaj Dunava

Problemi sa vodostajem...
Odgovori
Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Nizak vodostaj Dunava

Post od Zoran Obradović » Četvrtak 19 Okt, 2023 07:43

Od maja meseca pa skoro cele nautičke 2023 sezone, u gornjem toku Dunava ( Novi Sad do iznad Bačke Palanke ) imamo problem sa vodostajem. Danas je izmeren vodostaj u Novon Sadu 12 cm, a ranijih godina je normalno bilo da u ovo vreme vodostaj Dunava u Novom Sadu bude oko 250 - 300 cm. Nema ni nagoveštaja da će u skorije vreme nivo Dunava na ovom delu toka značajnije porasti. Ja sa plovilom, koje ima gaz 125 cm, dugo vremena ove sezone nisam mogao da ulazim u marinu na Ribarcu gde mi je vez, a sada se pri ovom vodostaju ne može ni boraviti u marini. Iako sam plovilo izmestio na vez kod prijatelja na"otvoren Dunav" naspram Ribarca, zbog konstantno niskog vodostaja, dolazećih vetrovitih dana i uticaja "belih lađa" moraću da se selim "na rezervni položaj" u marinu na Dunavcu kod Kovina. Ako bude najavljeno lepo vreme za narednih dva dana i bude uslova za isplovljavanje, krećem u petak 20. oktobra iz Novog Sada za Kovin. Oko podne bih trebao biti kraj Belegiša, Slankamena, a oko 15 časova kraj Zemuna. Bilo bi mi drago, ako ima uslova da se vidimo sa prijateljima sa foruma na vodi ako je neko u to vreme na Dunavu, da se pozdravimo "uživo", popijemo kafu, i ostalo, .....

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od Uros » Četvrtak 19 Okt, 2023 09:10

Vodostaj blokira marine i na Dunavu i Savi oko Beograda, baš postaje nezgodno...U Sremskim Karlovcima samohotke paraju dno na plovnom putu. Krivo mi je što nisam u BG-u u petak inače bih sigurno izašao da se nađemo. Ti si se i prethodni put javljao kad si prolazio pored Zemuna, a to je baš lepa praksa da se prošire poznanstva sa foruma!

Želim ti mirnu plovidbu i da sve ide po planu :obscene-drinkingcheers:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od Zveki » Četvrtak 19 Okt, 2023 09:41

Isti problem zbog niskog vodostaja imam i ja kod mene u marini Radecki u Zemunu. Kamen koji se proteze paralelno sa obalom skoro celom duzinom marine je opasno blizu povrsine vode (na nekih 10-15cm ispod) tako da je za nas kabinase koji smo u obali isplovljavanje nemoguce, a i za prva dva reda camaca na pontonima je bas rizicno. Jedino treci red pontona koji je van kamena je bezbedan.

Pridruzujem se Urosu u zeljama za mirnom plovidbom.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od Terca » Četvrtak 19 Okt, 2023 11:27

Zoran Obradović napisao:
Četvrtak 19 Okt, 2023 07:43
Od maja meseca pa skoro cele nautičke 2023 sezone, u gornjem toku Dunava ( Novi Sad do iznad Bačke Palanke ) imamo problem sa vodostajem. Danas je izmeren vodostaj u Novon Sadu 12 cm, a ranijih godina je normalno bilo da u ovo vreme vodostaj Dunava u Novom Sadu bude oko 250 - 300 cm. Nema ni nagoveštaja da će u skorije vreme nivo Dunava na ovom delu toka značajnije porasti. Ja sa plovilom, koje ima gaz 125 cm, dugo vremena ove sezone nisam mogao da ulazim u marinu na Ribarcu gde mi je vez, a sada se pri ovom vodostaju ne može ni boraviti u marini. Iako sam plovilo izmestio na vez kod prijatelja na"otvoren Dunav" naspram Ribarca, zbog konstantno niskog vodostaja, dolazećih vetrovitih dana i uticaja "belih lađa" moraću da se selim "na rezervni položaj" u marinu na Dunavcu kod Kovina. Ako bude najavljeno lepo vreme za narednih dva dana i bude uslova za isplovljavanje, krećem u petak 20. oktobra iz Novog Sada za Kovin. Oko podne bih trebao biti kraj Belegiša, Slankamena, a oko 15 časova kraj Zemuna. Bilo bi mi drago, ako ima uslova da se vidimo sa prijateljima sa foruma na vodi ako je neko u to vreme na Dunavu, da se pozdravimo "uživo", popijemo kafu, i ostalo, .....
Mirno more kapetane, ili još bolje dobar vetar kapetane :obscene-drinkingcheers:

Ja volim kad baratamo preciznim podacima, pa samo da dodam da je "višegodišnja srednja vrednost vodostaja u oktobru" dosta niža od onog što si naveo: 151cm za vodomernu stanicu Novi Sad, tako bar kažu hidrometeorozi na osnovu statistike od 1946 do 2022 godine, u tom periodu i očekujemo najniže vodostaje.

Još da dodam da je kota dna na ulazu u novosadski dunavac ove godine "-50", odnosno dubina je "vodomerna letva + 50 cm". Juče je dakle voda bila duboka 62cm, dno je čist pesak.
Prognoza je stagnacija, neko bi se možda mogao i počastiti plovidbicom pre nego što pređemo na zimsko vreme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od zankiki » Četvrtak 19 Okt, 2023 14:10

Baš htedoh reći da je u ovo doba najniži Dunav...
Do sledećeg vikenda bi trebala malo doći voda, videćemo...
Meni je gaz 70cm, ali i na 65 mogu da prokopam kobilicom, jedino je bitno da ne pada pa da ne mogu da se vratim...

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od dell_mare » Petak 20 Okt, 2023 15:07

Ako ima nešto pozitivno, nizak vodostaj, posle višednevne stagnacije Dunava i Save doveo je do fine providnosti, da ne kažem vizuelne čistoće reke u marini ali i na otvorenom toku. I ja sam zapeo o nešto u marinskom kanalu prilikom izlaska (iako je pokazivalo 1,00 - 1,20m), zvučalo je drveno...valjda. Svi primete kad je nizak vodostaj tj ispod normale a niko nije primetio vanredno visok vodostaj početkom septembra (kada je inače godišnji minimum).

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od zankiki » Petak 20 Okt, 2023 16:56

Ma sve je to deo plovidbe, kada bih se zavlačio čamcem po nekim budžacima u plićacima da nije pala voda...
A i ovaj vikend ću ;)

Zoran Obradović
Korisnikov avatar
Postovi: 47
Pridružio se: Petak 12 Avg, 2022 06:20
Lokacija: Bačka Palanka - Novi Sad
Plovilo: "JELENA" - Replika Linssen34
Dimenzije: 11,2 m x 3,5m
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od Zoran Obradović » Ponedeljak 23 Okt, 2023 06:56

U petak sam po planu isplovio oko 9 h iz marine "Diskont" na otvorenom Dunavu. Pre isplovljavanja sam sačekao Filipa i drugare iz marine da ispred mene prođu malim čamcem i izmere dubinu da se ne nasučem pre dolaska do plovnog puta. Posle je sve bilo OK, "drži se samo plovnog puta i ne talasaj". Zbog izuzetno niskog nivoa Dunava i krstareča brzina plovila nizvodno je bila za više od 2 km/h manja od brzine kojom se uobičajeno plovi. Prvi dan sam plovio od NS do Beograda, gde sam na Savi ( desna obala Save 10- ti km ) na splavu "Savski raj" kod prijatelja Vladimira Plavšića prenoćio. Na Dunavu , sem nekoliko barži koje su vukle šljunak koji su refuleri vadili prilikom čišćenja rečnog dna uopšte nije bilo saobraćaja. Kod hotela Jugoslavija sam koristio "privilegiju nautičara iz prestonice" da sipam gorivo na "Prvoj pumpi na vodi". Pored Apatina, to je valjda jedina pumpa na Dunavu na celom toku kroz Srbiju ( 580 i neki km ). Drugi dan sam isplovio malo ranije i lagano stigao u Kovin oko 15 h. Kovin ima u Dunavcu lepo uređenu marinu, obezbeđenu, na "šipovima", zaklonjenu od direktnog uticaja Dunava, sa pristojnom dubinom i za velike brodove. Sem prijatelja Vase Bugarskog i sina koji brinu o marini, i koji te uvek sačekaju kada pristaješ, da te privežu, tu je i Slaviša Papić i društvo sa kojima se svake godine družimo ma Srebrnom jezeru ili Mirinoj i Žapčevoj regati.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Nizak vodostaj Dunava

Post od zankiki » Ponedeljak 23 Okt, 2023 06:59

Tamo je jedino malo pliće na samom ulazu iz Dunava, ali je dubine uvek bilo dovoljno...
I prolaz je uvek bio obeležen gde je najdublje pa nije bilo problema.

Odgovori